| DarkOfNight a întrebat:

Salut TPU,de vreo cateva saptamani bune,vad pe cer seara dupa apusul soarelui cand este inca lumina,o stea mare si stralucitoare si este cam la o distanta cat de cat aproape de luna,eu cred ca o fii Proxima Centauri ( cea mai apropiata stea ),dar nu sunt sigur, dati-mi informatii (fara linkuri), cel mai bun raspuns primeste funda.

Răspuns Câştigător
| Radu284 a răspuns:

Ce sa argumentez? Ca e Venus?
Pai:
1. Pozitia actula a lunii este in varsator, venus in capricorn (deci una langa alta)
2. Venus se vede in general seara sau dimineata
3. Nu prea sunt multe corpuri ceresti care sa se vada cand este lumina afara, mai ales imediat dupa apus. Venus are o magnitudine de –4.89, Sirius de –1.47 (deci Venus este mult mai luminos decat Sirius)

4 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

Venus

| DarkOfNight explică (pentru Radu284):

Argumenteaza

| Radu284 a răspuns (pentru DarkOfNight):

Ce sa argumentez? Ca e Venus?
Pai:
1. Pozitia actula a lunii este in varsator, venus in capricorn (deci una langa alta)
2. Venus se vede in general seara sau dimineata
3. Nu prea sunt multe corpuri ceresti care sa se vada cand este lumina afara, mai ales imediat dupa apus. Venus are o magnitudine de –4.89, Sirius de –1.47 (deci Venus este mult mai luminos decat Sirius)

| Radu284 a răspuns:

Si just so you know, Alpha Centauri nu este cea mai stralucitoare stea vizibila de pe pamant, este a 3-a. http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_brightest_stars

| NoOneKnow a răspuns:

E Luceafarul, sau planeta Venus.