| Denyyy888999 a întrebat:

Am o intrebare : Care ar fi distanta optima a unei baze spatiale fata de o stea? (proxima centauri).

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt câțiva ani lumină distanță până acolo. O stație spațială poate fi deocamdată în jurul pământului.

| Bizon95 a răspuns:

Stiu ca exista o distanta optima, care depinde de puterea stelei, cata lumina da, cata radiatie, etc.

de exemplu la steaua numita... Soare, distanta optima este insasi orbita pamantului, 1000km mai aproape de soare, planeta ar fi prea calda, 1000km mai departe ar fi prea rece

insa nu stiu cum se calculeaza... sorry