| anonim_4396 a întrebat:

uneori visez cu acelasi loc, dar fara sa-l fi cunoscut in viata reala, dar intre vise exista o perioada de cativa ani, luni etc, depinde. Di de exemplu actiunile sunt diferite de fiecare data si eu chiar amintandu-mi in vis ceea ce am facut in alt vis in locul acela si in acelasi timp tin minte locul si visele in realitate destul de bine. E ca si cum ar avea legatura intre ele si daca visez in intervalul de cativa ani, ba chiar ma simt ca locul acela este o amintire veche din vis. Ca in realitate nu am habar de loc si asta mi se intampla cu mai multe locuri si le tin minte pe toate. Cand revisez un loc respectiv imi amintesc ce am visat in alt vis cu acel loc si nu sunt o persoana care sa dea importanta sau alte cacaturi. Pur si simplu le visez. Are cineva habar de ce sau ati trecut prin aceeasi experienta? Dau si funda

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, există o memorie secundă a trăirilor din vis, o bază de videoclipuri. Fabrica ta de vise ( softul) se alimentează de acolo.

| Panamax a răspuns:

Am visat de cateva ori un deal cu un gard de sarma ghimpata la baza lui. Dupa cativa ani l-am vazut aproape in fiecare zi la unitatea militara unde mi-am facut stagiul.
Acesta este doar un mic exemplu.