| seby8873 a întrebat:

Vad in fiecare seara o stea (nu stiu daca e stea sau ce) foarte luminata (cred ca e cea mai luminata). Stie cineva daca e planeta (cum zic altii) sau e doar o alta stea mai luminata decat restul?

15 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună,
În primul rând, trebuie să ştii că numai stelele luminează. Planetele nu sunt surse de lumină! Ceea ce observi tu pe cer este planeta Venus, cunoscută şi sub numele de Luceafărul. Luminozitatea ei se datorează norilor care o înconjoară şi care reflectă razele Soarelui.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rayyy):

Venus e planeta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am zis: Android, nu Iphone... pe ala nu merge bine Sky Map rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Android am si eu. Chiar merge foarte bine happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si tie ti-a indicat Muntele lui Venus?

| Hmmmm a răspuns:

E asa-numita "stea a pastorilor", oaiebig grin.

| Mădă0611 a răspuns:

Depinde unde o vezi. Instaleaza Stellarium, e free, si te uiti acolo ce e. In perioada asta se vad la Est Marte si Saturn, mai spre dimineata, la Vest Jupiter si Venus. La Est, noaptea, se vede si Triunghiul de vara, 3 stele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Luceafarul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te referi la ce ai vazut serile care au trecut, da este planeta Saturn, aflata cel mai aproape de pamint in aceasta perioada, care incet, se apropie de final.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! fi atent cum facem: iti cauti un smartphone cu android, apoi intri in Android market, si downloadezi programul "Google Sky Map".
Pornesti GPS-ul, si asezi telefonul aliniat cu cerul. O sa iti zica exact, dar exact!, ce stea e si unde...
Eu asa fac cu Galaxy-ul meu la fete, sa le umezesc ochii de placerile noptii...
Funda?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma, tu tot cersesti funde?
nu-i da tu funda, chestia asta o stia oricine rolling on the floor

| MatiesIonut152212 a răspuns:

Steaua nordului

| jack993 a răspuns:

Mai sigur nu te uiti la becu de pe stalp?

| Andrey57 a răspuns:

Ala e luceafarul laughing unde traiesti frate laughing

| Bibiuca a răspuns:

Luceafarul care de fapt este Planeta Venus