| dede01 a întrebat:

Salut tuturor! am nevoie de ajutorul vostru am de facut un eseu si trebuie sa vorbesc despre insemnatatea pedepsei si valoarea iertarii va rog mult dati-mi niste idei. Pupici:*

Răspuns Câştigător
| Nastia a răspuns:

Un om care greseste trebuie pedepsit pentru a-si da seama ca nu e bine ce a facut si pentru a sti ce-l asteapta daca repete fapta aceea.asa cum si tu, daca gresesti ceri de la celalalt iertare asa asteapta si celalalt de la tine.ptr un om care isi aude cuvintele constiintei vazand ca a fost iertat poate fi mai dur cu sine mai tarziu.

3 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Prima oara cauta in dictionar cuvintele: pedeapsa si iertare si vezi cum sunt descrise ca sa ai un reper. pedeapsa ar fi o modalitate prin care o persoana care a gresit intr-un anumit mod, "plateste" acea greseala; un fel de cauza si efect, cauza ar fi greseala iar efectul pedeapsa. cand greseti ca sa te ierti ar putea sa apara o auto-pedepsire pentru a putea sa te ierti gandindu-te din punct de vedere moral. iertarea este o eliberare, practic are o valoare perfecta pentru ca daca ai gresit, iertarea balanseaza greseala si o transform.

| greudespus a răspuns:

Insemnatatea pedepsei
pedeapsa presupune ca exista niste reguli, legi care trebuiesc ascultate.In functie de pedeapsa se poate estima cat de mult se tine la o regula(cat de serioasa este ea). Ex :daca pentru crima se da pedeapsa de 4ani cu suspendare, se trage concluzia cat de mult mai este apreciata viata.
Despre valoarea iertarii, ce sa zic, iertarea valoreaza daca este data cuiva care nu o merita.Cand ceri iertare ceri ceva ce nu meriti, iar daca o primesti se vede caracterul celui ce o da.

| monique a răspuns:

Pai pedeapsa e pentru invatare, si se aplica doar atunci cand omul trebuie sa invete ceva (afara decat sa-i para rau) si doar daca e capabil sa invete. Iertarea are rolul de a vindeca rana produsa de greseala si uneori de pedeapsa. Dar asta e ce ar trebui sa fie, in practica stii cum e...