| Daria a întrebat:

va rog sa ma ajutati si pe mine cu ceva.cum se poate stabili daca doua becuri sunt legate in serie sau in paralel?

Răspuns Câştigător
| johnyjohny2006 a răspuns:

Pai am sa iti dau 2 exemple simple... legate in serie sunt la instalatia pomului de craciun si in paralel sunt legate cele ale unei lustre de apartament

4 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Daca sunt in serie atunci cand unul se arde sau il scoti celalalt nu mai functioneaza, In Paralele sunt atunci cand fiecare bec functioneaza independent unul de celalalt. Cel msi bine ar fi sa vezi o schema. Uite aici legarea in paralel http://campion.edu.ro/arhiva/www/arhiva_2009/problems/926/html/x2.jpg iar aici legarea in serie http://campion.edu.ro/arhiva/www/arhiva_2009/problems/926/html/x1.jpg R reprezinta rezistenta consumatorului. Acolo poate fi bec sau orice aparat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca scoti sau se arde unul dintre becuri si celalalt nu merge inseamna ca sunt in serie, daca nu sunt in paralel

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca desurubezi unul dintre ele si celalalt functioneaza, sunt legate in paralel, daca nu sunt in serie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Le legi.foarte simplu!