| MisterKat a întrebat:

Ce parere aveti despre "faptele bune" pe care Biserica le facea si inca le mai face in continuare in mica sau mare masura?
In plus: Pentru documentare la raspuns: http://www.click.ro/......13706.html
- http://ro.wikipedia.org/wiki/Inchizi%C5%A3ie

Atentie! Acel site ar putea sa va socheze, asa ca ramane la alegerea voastra daca vreti sa cititi tot articolul din ziarul Click...

Astept raspunsuri!

O zi buna!

5 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Rusine. Inspiratie divina.

| MisterKat explică:

Printre faptele bune pe care Sfanta Biserica le face pot include si pedofilia? Casetele porno care ajung la Can-Can sau alte ziare de scandal din Romania? Pot sa includ intaratarea celor de la Noua Dreapta pentru ca sa fie circ, batai si galagie mare? Nu sunt gay, nu am nimic cu ei, dar mi se pare ca Biserica se implica deja in viata privata, ceea ce nu este normal. Nu stiu ce treaba au ei cu viata lor privata, au dreptul sa faca ce vor cu viata lor, nu?!
Nu cred ca multe dintre acele fapte l-ar supara asa de tare pe Dumnezeu, ci mai mult pedeapsa pe care Inchizitia o dadea oamenilor...

Stiu, nu sunt de acord cu avortul, dar se intampla, e ca si un fel de crima. Nu sunt de acord cu talharia, furtul, viol, crime etc. As fi ipocrit si cred ca am fi ipocriti daca am spune ca nu suntem de acord cu minciuna, ea poate fi folosita si in scopuri bune, de ex: un medic nu ii va spune pacientului de ce sufera(in caz de boala grava), nu?
Oare de ce?
Sau cand primesti un cadou si respectivul obiect tu il detesti, nu ai sa ii spui ca nu iti place, nu?
Si sa fim sinceri... toti mintim!
Si pentru asta ar trebui sa fim pusi la "Taurul Mandru" -(dati click pe primul link si acolo veti vedea...)?!

Si revenind la eretici, din cultura mea generala(si sper sa nu ma insel), Galileo Galilei a spus ca Pamantul e rotund/sferic si ca se invarte in jurul Soarelui, Inchizitia a spus ca e eretic si a fost omorat, iar la pedeapsa a spus doar "E pur si move!" - "Si totusi se misca!", am dreptate referitor la ce am zis aici?!

Inchizitia, respectiv Sfanta Biserica(nici n-ar merita sa le scriu cu initiale...) dorea ca populatia sa fie tampita, idioata, cretina, fara ratiune si sa nu judece, in timp ce preotii erau singurii care puteau sa detina aceste drepturi.
Oare de ce?!
Oare de ce, pana in sec 19-20 nu s-au facut progrese in tehnica, stiinta si alte domenii?! Iti spun eu de ce, Biserica dorea o populatie proasta, limitata in gandire(la fel cum sunt cei din Biserica in perioada actuala); iar daca se faceau progrese care nu conveneau Sfintei Biserici, atunci oamenii de stiinta erau omorati prin diverse "torturi crestine": ardere pe rug, bicuire, sfaramare de capete, jupuire, intindere a incheieturilor, mutilare, teroare etc...

Totusi, oare ce mi se intampla daca spuneam atunci ca sunt agnostic(adica am diverse opinii despre spiritualitate si religie)...

Nici nu as vrea sa ma gandesc, cred ca as fi fost azi un subiect de senzatie pentru un film horror. Iar multi oameni din ziua de azi ar fi fost distrusi prin diverse metode, precizez SFINTE!

Pe mine ma enerveaza faptul ca vrei nu vrei, trebuie sa studiezi religia 12 ani la scoala (in scoala primara + liceu, in timp ce din orele alocate limbiilor moderne s-a redus foarte mult, pentru a-i face loc religiei sa troneze.). Ma enerveaza faptul ca sunt televiziuni crestine gen Trinitas, iar furnizorii de cablu, trebuie sa le bage fara acordul nostru. Mai mult, as prefera un canal de filme de comedie, documentare sau chiar si un canal de filme pentru adulti ar fi mai bun decat Trinitas!

Referitor la raspunsul tau, allinna... nu pricep nimic, parca ai fi profa' mea de logica din clasa a 9-a...
Cam putine raspunsuri, suntem in post si nu e bine sa vorbim de rau despre Sfanta Biserica, oare de aceea sunt asa putine raspunsuri?!
Mai astept raspunsuri, toti avem cate o opinie. daca intrebarea mea se referea la capitolul "Dragoste si Sex" sigur aveam multe raspunsuri.chiar daca suntem in post. Un paradox, nu?!

Multumesc!

O zi buna!

| Gregory a răspuns:

Salut! Având în vedere faptul că persoanele supuse acestor „tratamente" erau eretici, îşi meritau într-un fel pedeapsa, deoarece Îl supărau rău pe Dumnezeu. Aceste lucruri erau făcute în scopuri benefice pentru ca indivizii respectivi să nu mai propovăduiască sminteli şi neadevăruri, încât să îndrepte şi pe alţi oameni pe căi greşite. Însă pe de altă parte era dură situaţia, iar dacă ea nu exista tot nu puteau scăpa de adevărata judecată a Lui Dumnezeu, unde fiecare om este responsabil pentru absolut toate faptele sale. Aşa că trebuie să avem grijă şi să ne gândim bine înainte de a săvârşi ceva.
Este şi logic ca nu numai o instituţie, ci până la urmă un om să ia atitudine majoră când este vorba despre Dumnezeu. Fiecare creştin trebuie să lupte din toate puterile, dacă se află în astfel de situaţii pentru a nu da curs de extindere unor lucruri care nu vor duce la nimic bun în final. Întodeauna este bine să vedem parte bună a lucrurilor. Sfânta Biserică a făcut, face numeroase fapte cu adevărat bune şi de luat în seamă şi cu siguranţă acest lucru se va întămpla câte zile vom avea noi pe acest pământ, legate de tot ceea ce ţine de latura spirituală a unu creştin şi a comunităţii, acte caritabile sociale şi lista poate continua.
Numai bine happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teocratia este forma de guvernare prin credinta in Dumnezeu, deci nu s-a numit Parlament sau guvern sau alta forma de conducere ci Biserica, nimic nu este gratis, nici macar credinta.

| compagnino a răspuns:

Biserica nu au facut numai fapte bune, au facut si fapte rele.Mai mult au influentat in rau gandirea umana prin tot felul de vorbe ca:banul ochiul dracului etc, in loc sa ajute la dezghetarea omului mai repede lau tinut strans legat pentru motive care daca stam un minut si ne gandim le stim dar parca noi nu vrem sa aflam mai multe.