| MagicSmile7 a întrebat:

Salutare, cum trebuie sa se comporte o societate faţă de o persoană care este erou şi criminal în acelaşi timp. Să îl onoreze post-mortem sau nu?

1 răspuns:
| BenWilde a răspuns:

Depinde de context. Daca este un criminal din necesitate - sa-si apere familia sau pe el insusi - atunci nici nu mai este considerat criminal. Dar daca este erou, si apoi ucide cu sange rece dintr-un motiv egoist, ar trebui sa i se ia toate onorurile si sa fie bagat la puscarie. Dar sunt foarte multe variatii de posibilitati. Poate fi un erou care se ia la lupta cu o persoana, si acea persoana moare intr-un moment dat. Atunci se judeca intensiv motivele luptei, se cauta vinovatul, etc. Deci e mai complex decat pare la prima vedere. Dar daca vrei sa iei lucrurile foarte simplu, atunci consider ca ar trebui sa se intample ca in exemplu pe care l-am dat mai sus cu uciderea din motive egoiste. Oh, ai intrebat de societate. Ar trebui sa-l trateze ca pe un criminal. (Din nou, depinde foarte mult de detalii).