| Silwian a întrebat:

Ion Antonescu! Erou sau criminal?

Răspuns Câştigător
| KR0NSTADT a răspuns:

A fost un om al timpurilor sale, cu bune și rele.

| Dddonkey a răspuns (pentru KR0NSTADT):

Din ordinele lui au murit multi oamenii, si chiar evrei. Nu crezi ca cele rele il fac un criminal?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Dddonkey):

Si de ce sa nu moara? Nu toti merita sa traiasca.

| KR0NSTADT a răspuns (pentru Dddonkey):

Nu sunt în măsură să-l judec. Nu cunosc contextul adevărat, ținând cont de faptul că învingătorii scriu istoria.

| Dddonkey a răspuns (pentru Cosmin86):

laughing Pai din ce reiese de pe wikipedia a omorat si el evreii, daca te referi la acei care au murit doar pentru ca sunt evrei atunci nu ai dreptate.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Dddonkey):

Parca ai fi un copil mic, dupa cum te exprimi.

| Dddonkey a răspuns (pentru Cosmin86):

Ce nu ti a placut din afirmatia mea? S au cum ai dori sa ma adresez? laughing Tu esti terapeuutul TPU si faci evaluari?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Dddonkey):

Esti evreu cumva?

| Dddonkey a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu, trebuie sa fiu?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Dddonkey):

Atunci ce *** iti pasa asa mult? Da-i dracu!

22 răspunsuri:
| Emazio a răspuns:

Complicat, a fost poate ce a putut da Romania in acel moment. Insa nu cred ca este atat de rau precum a fost demonizat, sunt de parere ca in viitor sunt sanse chiar sa i se faca statui.

| gabicoo a răspuns:

Învingătorii scriu istoria!
Pentru mine: Erou
Oficial: Criminal

| Apokales a răspuns:

Amandoua, depinde din ce parte privesti.

| WR104 a răspuns:

Sincer nu imi pasa si nici la 99% din romani nu le pasa iar in alte zeci de ani nimeni nu o sa mai stie de ce s-a intamplat atunci.Ca sa raspund totusi a fost si erou si criminal depinde cum privesti situatia respectiva.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru WR104):

... si uite de aia romanii aia cretini carora nu le pasa de trecut voteaza cu aur sau stau acasa.

| WR104 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu are legatura, si nu ar trebui sa iti pese de un trecut pe care nu il poti controla sau schimba, erau alte vremuri nu poti compara ce e acum si azi cu atatea televiziuni si ziare plus internet tot nu stim ce se intampla de fapt cu oameni alesi

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru WR104):

Ba ar trebui sa iti pese, pentru ca pramatiile ajung la conducere pe acelasi stratageme si mai ales pe baza lipsei de educatie si interes a maselor. Legat de nu stim ce se intampla de fapt... stim mult mai multe, si mai ales daca VREM sa stim, putem afla, oficial si legal. Doar ca... majoritatii nu le pasa.

| NotNamed a răspuns:

50-50

| Mirel4412 a răspuns:

Ion Antonescu a fost un criminal de război, militar și om de stat român, ofițer de carieră, șeful Biroului Operațiilor din Marele Cartier General al Armatei în Primul Război Mondial, atașat militar la Londra și Paris, comandant al Școlii Superioare de Război, șef al Marelui Stat Major și ministru de război

Asta e descrierea lui pe wikipedia

| tonyc7 a răspuns:

Erou. Chiar unul de anvergură uriaşă!
Criminalii arată şi se manifestă cu totul diferit.
Unui criminal, dacă îi arăţi în faţă crimele făcute, atunci chiar îl simţi că-i criminal!
Deci nu el a fost criminalul, deşi crime au fost.

Răspuns utilizator avertizat
| SorinelCopilu a răspuns:

Părerea mea este ca este un criminal și trebuie trecut în istorie alături de Hitler și ceilalți ca el.

| CătălinPredoiu a răspuns:

Român