| IoNuTz96 a întrebat:

Salutare,

Nu stiu daca o pot numii intuitie sau clarviziune, dar mi se intampla extrem de des sa prezic o gramada de lucruri... ca un banal exemplu, ieri cautam un film pe tracker-ul de torenti "bine cunoscut" de toti din Romania. Era ora 5 dupa masa si cum stateam eu si cautam linistit, cumva fara sa vreau mi-am venit in gand fraza "Parca vad ca o sa cada site-ul", iar astazi cand m-am intors de la lucru exact asta s-a intamplat. Site-ul era cazut si inca este. Bun. Asta e un exemplu banal dar mi se inampla foarte des in viata reala. Am impresia ca sunt nebun, ca se inampla ceva cu mine si am zis sa scriu pe TPU ca poate imi raspund niste persoana care trec prin aceeasi situatie. Deci, are cineva cunostinte despre ce se inampla cu mine? Pe google gasesc doar prostii si aberatii sau poate ca nu vreau eu sa cred in ele... Mai exista persoane pe aici caroara li se inampla exagerat de des aceste lucruri?

Multumesc! (scuzati categoria daca nu e buna)

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Da, îți pot spune eu exact ce se întâmplă cu tine: absolut nimic deosebit. Nu ai nici o putere paranormală.

Statistic vorbind, este extrem de improbabil ca unui om să nu i se întâmple lucruri de genul ăsta. Gândim un milion de lucruri, este aproape imposibil ca măcar câteva din ele să nu se întample.

Motivul pentru care aceste "premoniții" ni se par "foarte dese" este acela că creierul acordă automat acestui gen de evenimente o importanță mai mare decât evenimentelor "banale", ceea ce le face să rămână mai vii în memorie decât celelalte și să pară mai semnificative.

La fel cum nu ții minte miile de călătorii pe care le-ai făcut cu metroul, dar ții minte perfect singura dată când metroul a mers o stație cu o ușă deschisă.

În plus, observă că o "premoniție" de genul "o să pice un site" nu este deloc ceva cu șanse minore să se adeverească. La fel cum nu poți numi "premoniție" dacă te gândești "astăzi voi întârzia la serviciu".

Dacă ai avea zilnic premoniții de genul "la ora 12:37:21 pe ușă va intra un necunoscut cu o maimuță pe umăr" și toate s-ar îndeplini, atunci am putea lua situația în serios. Altfel nu.

| IoNuTz96 explică (pentru johnnny123):

Astazi chiar am intarziat la lucru laughing Cum de ai stiu? (intrebare retorica) Multumesc de raspus.

| johnnny123 a răspuns (pentru IoNuTz96):

Nu-ți pot spune cum am știut.
Dar te sfătuiesc ca mâine la ora 13:41:18 secunde să faci un pas brusc în lateral.
:-))

| ALGator a răspuns (pentru johnnny123):

Cred ca ar trebui inceput cu un model matematic-statistic asupra fenomenului conincidentei ca sa putem vedea in ce directie merge rationamentul.
Eu am dat trei exemple, dar in acelasi timp nu cred in fenomene inexplicabile supranaturale.

| johnnny123 a răspuns (pentru ALGator):

Și eu am trăit situații la care reacția instinctivă este să cauți niște "fire" care de fapt nu există.

Poate cea mai mare coincidență din memoria recentă este următoarea:

Am rugat pe cineva să-mi recomande un restaurant în Praga. Mi-a recomandat restaurantul R.M.Rilke.
La nici o oră distanță și fără absolut nicio legătură cu asta, navigând pe internet am găsit un citat care mi-a plăcut. Nu mai țin minte despre ce citat era vorba, dar când i-am căutat autorul, acesta era Rainer Maria Rilke.

Până în ziua respectivă nu mai auzisem niciodată de Rainer Maria Rilke (și nici nu căutasem restaurantul pe net ca să-l suspectez pe atotputernicul Google de vreun ajutor).

Dar după șocul inițial m-am mulțumit să o privesc ca "statistic improbabil, dar posibil" și să o trec la capitolul "coincidențe memorabile"

| ALGator a răspuns (pentru johnnny123):

Multumesc! Da, la tipul asta de coincidente ma refeream. La fel cum nu vreau sa cad in extrema de a fi mistic, as vrea sa zabovesc daca as putea mai mult la parametrizarea probabilistica si modelarea unor astfel de coincidente in relatie cu,, necoincidente" (trebuie definite, si unele si altele). Dupa care putem discuta mai fondat.

Ar mai fi de adaugat ca eu, atit intuitiv cit si constient, nu fac nicio legatura de cauzalitate dintre cele doua fenomene care se produc in interiorul aceleiasi ferestre de spatiu si timp. Pur si simplu ma irita ca ele apar asa.
Mie foarte primitiv calculat mi-a iesit cam 1:2 milioane probabilitatea de a face sa coincida cele doua evenimente din Germania. Am folosit niste,, ferestre" de timp si spatiu pentru un numar de parametri partiali pe care i-am ales. De exemplu, care e probabilitatea sa ma gindesc la colegul meu S intr-o fereastra de timp de 3 h (am fost generos, in defavoarea mea). Apoi, probabilitatea de a ma afla in aceeasi fereastra de timp in spatiu in Germania, in raza vizuala a inscriptiei de pe casa. In estimare ma gindisem ca daca exclud o serie intreaga de parametri partiali posibili, acestia au in orice caz ponderi relativ reduse ca sa nu mai influenteze sensibil probabilitate. Etc.

Dar nu sunt mare matematician, statistician sau fizician. As prefera sa faca munca asta altcineva - un soft de exemplu.

8 răspunsuri:
| ALGator a răspuns:

Mi s-a intimplat constant. La inceput le-am remarcat doar cu mirare. Dupa aceea am inceput sa scriu din ele, vreo 20-30. Dupa care m-am dat batut sa le mai notez.
Schema este: discut cu cineva un subiect foarte neobisnuit, lucruri, persoane, la care nu ma gindesc de ani in sir. In perioada imediat urmatoare, 1 minut pana la cateva ore, vad un film care cuprinde subiectul respectiv, foarte rar si in filme.

De exemplu mergind cu masina discut cu cienva daca prin locurile in care ne aflam sunt ciocanitoari. Aproape instantaneu, dar dupa intrebare, la radio se da un cintec invechit de tot cu "Woody Woodpecker".
Am visat ca un prieten foarte bolnav venise la mine in vizita dar ca era vindecat. Imediat la trezire citesc intr-un ziar de pe net ca s-a inventat un remediu care vindeca exact boala lui (rani diabetice la picioare).
Sau visez pe un fost coleg cu nume nemtesc, dar in vis ma fortez sa imi aduc aminte numele. La trezire cu chiu cu vai imi reamintesc. Fiind in concediu prin Bavaria, imi modific fara sa stiu de ce traseul, alegind un alt drum paralel, ca sa opresc o clipa in centrul unui orasel. Zis si facut. Odata coborit din masina in parcare, primul lucru care imi cade in ochi este numele lui scris cu litere de un metru pe o casa. Numele este nemtesc dar destul de rar, cel mult 5% din populatie il poarta. Inscriptia de pe casa (numele unei firme) nu am mai vazut-o niciodata in alta parte.

| IoNuTz96 explică (pentru ALGator):

Interesant. Chiar nu stiu ce pot sa spun despre tine avand in vedere ca nu stiu ce sa spun despre mine... Dar totusi, mersi de raspuns. Se pare ca toti trecem prin astfel de momente si ni se par foarte semnificative desi nu ar trebui, dupa cum spune si johnnny123.

| Alin_Alin_2000_jeUB a răspuns:

E "Déjà vu" se intampla la oricine, iti da impresia ca s-a mai intamplat sau se va intampla, nu te speria nu ai nimic.