| victory a întrebat:

please...cine imi spune niste maxime/citate despre cultura?winking

5 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Inteligenta ma urmareste, dar eu sunt mai rapid ca ea.
Oricine are dreptul sa fie prost, dar unii abuzeaza de acest privilegiu.
Astea mi-au venit in minte.

| thehope a răspuns:

"Cultura il innobileaza pe om, sub influenta culturii omul devine mai bun si mai nobil in toate privintele. noi neglijam bogatia spirituala, propunandu-ne drept sarcina goana dupa bogatia materiala!"
asta mi s-a parut cel mai adevarat si mai frumos!winking

| Deea_4962 a răspuns:

Cultura este un al doilea soare pentru cei culţi
Cultura e o formă de viaţă prin care o colectivitate umană îşi exprimă forţa creatoare.

Niciodată cultura n-a distrus civilizaţia, dar civilizaţia poate fi moartea culturii şi, de obicei, cultura moare din cauza civilizaţiei
Cultura înseamnă lărgirea minţii şi a spiritului!
Cultura este ceea ce ar avea măcelarul dacă ar fi chirurg
Caracterul fără cultură face mai mult decât cultura fără caracter

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da un search pe google si iti poti alege singura ce iti place.