| hj121 a întrebat:

Salutare.
Unde dispare albul cand se topeste zapada?

Răspuns Câştigător
| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Albul se scurge si formeaza liniile albe de pe sosele si zebre.
Eu asa am invatat la astro-fizica moleculara pe baza de deuteriu!

5 răspunsuri:
| NoChanceForUs a răspuns:

Am crezut că glumești...dar naivitatea ta mă uimește! Mi se transformă materia cenușie în materie albă de la întrebarea asta.
Zăpada o percepem a fi albă pentru că reflectă o anumită frecvență a radiației(luminii) în ochii noștri.
Unde dispare albul...i dont want to live on this planet anymore.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Albul devine incolor ca apoi să se evapore!
Pa, pa.

| pcris a răspuns:

Zapada este transparenta dar fiind formata din miliarde de cristale microscopice de gheata, lumina care este alba sufera reflexii pe suprafetele cristalelor in toate de directiile! De aici culoarea alba. Cand se topeste formeaza o masa de lichid si reflexiile nu se mai produc decat pe suprafata apei ca intr-o oglinda. happy Asta daca vrei sa stii.winking

| Konata a răspuns:

Buna, pai zapada este gheata mai moale, cand zapada se topeste inseamna ca devine apa.Dar, credeam ca deacum chestiile astea sunt cam cunoscute de toata lumeahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se transforma in apa. happy