| Lighto a întrebat:

Vreau si eu sa stiu ce inseamna sau la ce se refera urmatorul citat : 'Somnu ratiunii naste monstrii'! Dau funda

12 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Ce nu inteleg eu de ce se considara ca in momentul in care ratiunea pica omu' devine godzila! natura omului este benevolenta

| Kaℓi a răspuns:

Goya se referea la arta, cred... mai zicea el ca "imaginatia parasita de ratiune creeaza monstri; aliata cu ratiunea, ea e mama artei"
Dar aforismul asta e aplicabil nu doar in arta... gandeste-te de exemplu la ascensiunea lui Hitler: "somnul ratiunii" poporului german i-a permis sa ajunga la putere, prin alegeri, in anii '30! si a devenit un monstru.
Sau gandeste-te la nebunul ala care s-a dus cu pistolul la scoala si si-a impuscat colegii... clar, si ratiunea lui dormea dusa, dar si a celor din jur care ar fi trebuit sa observe ca nu e in regula ceva cu el!
La asta cred eu ca se refera happy adica, si la asta.

| CristianMarius a răspuns:

Laitmotivul acesta stupid din care au descins atatea maxime inspirate de „lumina" ratiunii este una dintre marile vorbe nefericite ale omenirii. Gandul ei din subsidiar este de o noblete dezarmanta: numai o lume cla­di­ta pe ratiune poate fi respirabila si doar o viata calauzita de preceptele ratiunii poate fi demna. Intr-un cuvant, cine nu poate fi rational nu merita numele de om.

| foxsilver a răspuns:

Lipsa unei gandiri coerente, o gandire elevata,(obtinuta prin cultura si educatie), ce poate sa dea nastere unor fiinte abjecte, cu un comportament subliminal(inferior), aproape animalic.

| Delicacy a răspuns:

Citatul se referă la consecinţele provocate de lipsa raţiunii în viaţa omului. Gândirea controlează totul.În lipsa ei, apare incontrolabilul, adică monstrul din noi toţi.

| ReViNeMaScAtii a răspuns:

*somnul ratinii naste monstrii* se refera la oameni care nu mai gandesc rational....adica au ei in cap o idee fixa si chiar daca nu ii corecta ei tot contiunua sa creada ceea ce zic...
pe scurt: se uita tot inainte ca si caii...

| Maya2014 a răspuns:

Probabil se refera la faptul ca unii mai trebuie sa gandeasca ca sa nu devina prosti ca majoritatea din ziua de azi.Ideea e ca ratiunea e cea dupa care ne ghidam in viata atunci cand avem de facut alegeri.Trebuie sa imbini mereu ratiunea cu inima ca sa iasa ceva bun, pentru ca altfel, daca te ghidezi dupa sentimente ar fi un haos happy

| guardian18angel a răspuns:

Pai explica-le pe parti.

Somnul ratiunii = cand ratiunea doarme

Naste monstrii = se nasc monstruozitati, chestii foarte naspa, apar prostii inimaginabile

Cand ratiunea adoarme, nu mai esti rational, se nasc stupiditati inimaginabile.

Are logica? happy poti sa interpretezi in mai multe feluri, evident, in functie de cum intelegi expresiile de-acolo.

Un dictionar ajuta foarte mult, iti da mai multe sinonime la fiecare.

Bafta!

| PartyLoll a răspuns:

Francisco de Goya...Rămășițele artistului vor reveni în Spania, la sfârșitul primului război mondial. De la el ne ramâne și cunoscuta frază " Somnul rațiunii naște monștrii"

| Ghiti2011 a răspuns:

Iti explic simplu un om care are o ratiune scazuta e aproape de un robot programabil

| hettfield a răspuns:

Citatul acesta provine de la pictorul spaniol Francisco de Goya(1746-1828) si semnificatia este destul de limpede de inteles,o interpretare ar fi ca oamenii care nu gandesc, devin niste fiinte care fac rau celor din jur, sunt detestati si temuti, devin in mod metaforic,"monstri". Daca vrei o analiza mai pe larg, uite-aici: http://pasareaphoenixremixed.wordpress.com/2012/04/23/ce-facem-cu-monstrii/ Te rog, voteaza.

| HappyGirl_7385 a răspuns:

Pai thinking, ratiune. gandire, ok. '' Somnul '' nu cred ca neaparat ca se refera la somn ci la '' oprire '', iar '' naste monstrii ''. hmm, pai, daca ne oprim din a rationa ne '' transformam '', devenim niste persoane mai putin placute, oarecum niste '' monstrii '' ce nu gandesc, rationeza ci doar fac totul din instinct :d. Mi-a placut expresia asta thinking, sper ca am fost explicita si nu te-am zapacit :*