| IF94TK a întrebat:

Salutari TPU, sper sa nu fi gresit categoria pentru a imi adresa urmatoarea intrebare. Daca ai ocazia sa cumperi la pret de nimic lucruri de la alti oameni care stii ca le-au furat, este acest fapt imoral? Sau din punct de vedere religios, este un pacat?

Multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu numai ca este imoral si, din punct de vedere religios, este un pacat, dar este si infractiunea de favorizarea infractorului, prevazuta si pedepsita de art.264 Cod penal, cu o pedeapsa intre 3 luni si 7 ani inchisoare. Numai bine!

6 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Ioandelasal: Este infracţiune dacă poate cineva dovedi în instanţă că eu şitam sigur de unde are ăla marfa! În rest... linişte şi pace.
Cât priveşte perspectiva religioasă... cui îi pasă? Evul Mediu s-a dus de mult.
Bine-ai venit în secolul XXI!

| Malphas a răspuns:

Te-ar fi lămurit ăia de la Legislaţie, Politic & Social mai bine... Bine, înţeleg că din moment ce ai scris "religie", deja îl implicam pe Kant, dar totuşi...
Şi în privinţa întrebării, n-ai treabă, de unde ştiu copoii că tu ştiai de unde vine marfa? Şi trebuie' să ai teamă de Pristanda ca să te roadă conştiinţa după. Viaţa e o junglă, supravieţuieşte al' puternic. Baftă!

| unu a răspuns:

Bineinteles ca e imoral pentru ca il ajuti pe infractor.

| SunshineGirl a răspuns:

Atata timp cat sti de unde provin acele lururi si le folosesti, probabil te va roade mult timp constiinta.
Din punct de vedere religios, nu stiu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este imoral, este practic. Dar numai daca-ti place sa joci "baba oarba" cu autoritatile big grin

| screwgravity a răspuns:

Dar oare daca-l cumperi ieftin si-l faci mai apoi cadou? hmm happy