| anonim_4396 a întrebat:

Satan le-a zis lui Adam si Eva sa muste din pomul cunoasterii ca o sa li se deschida ochii, unde a mintit? Dumnezeu a zis ca a facut o greseala creeand omul si a trimis potopul sa ucida populatia. Deci tot Dumnezeu e cel bun? Nu putea pur si simplu sa distruga Pamantul de tot si sa nu se mai chinuie nimeni, sau ii place sa se distreze?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu nu a creat lumea pentru a o distruge.Nu ai inteles nimic.Ma voi ruga pentru tine.PACE TIE.

16 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

@Azazel, serviciu contra seviciu, @vancea se roaga pentru sufletul lui@madapple si el il plateste cu fundoi, ce nu pricepi? rolling on the floor

| Hombre a răspuns:

Bine mai @madapple si la mine cum ai nimerit stupid? Un lat de p... mai la stanga nu puteai?

| Alphawolf a răspuns:

Uite la @Eron ce glume bune ne zice. Eron vrei sa zici ca oamenii pe vremea aia erau doar rai(fara bine in ei), cu exceptia lui Noe, care era inversul lor, doar bun(fara rau in el)?

| MMihai a răspuns:

Nu ai priceput tu mai nimic din Geneză /Cartea Facerii sau cum se mai numește primul capitol din Biblie, dar nu este mare pagubă.
Îți recomand deci să citești Istoria credințelor și ideilor religioase carte în trei volume de Mircea Eliade și "Filozofia esoterica a Indiei " Autor: CHATTERJI C. J. (Format: 13 x 20 cm Numar de pagini: 144)

| Eron a răspuns:

Nu a mintit, dar ei au pacatuit, intrucat au facut acest lucru impotriva sfatului lui Dumnezeu.Si au facut-o spre raul lor.
Dumnezeu i-a distrus pe cei rai, si a ramas Noe, care era bun. Dumnezeu nu vrea sa distruga si binele impreuna cu raul(nu vrea sa smulga graul odata cu neghina-referire la pilda din NT).

| Eron a răspuns:

Alphawolf
Deschide si tu o carte mare pe care scrie Biblie si vezi ce zice acolo. Apoi vino si pe aici sa spui ceva.
Si eu nu am spus ca oamenii buni sunt perfecti.

| RhoOphiuchi a răspuns:

Astea sunt niste simboluri. Muscarea din marul cunoasterii reprezinta momentul cand omul a capatat constiinta, astfel devenind constient de propria sa existenta si de lumea exterioara lui. Astfel, constientizand ca e gol, si-a facut haine, etc. Asta ar fi considerata mana diavolului, pentru ca, in modul acesta omul s-a separat de restul vietuitoarelor si a pierdut din legatura armonioasa pe care o avea cu natura, incepand sa isi foloseasca inteligenta in avantajul lui in fata altor vietati inferioare din punct de vedere intelectual. Omul a luat controlul asupra lumii. Si lu' Dumnezeu, adica naturii, nu i-a convenit asta, pentru ca strica armonia pamantului primordial.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Nu exista D-zeu, daca ar exista un singur lucru l-ar determina sa ucida populatia, vroia sa se distreze.

| Azazel_2358 a răspuns:

Nu te mai complica oricum no sa intelegi mare lucru pentru ca teoria cade de la adam si eve...
@vancea De ce a luat funda?

| Plague a răspuns:

Lucifer a aratat omului pacatul, de aceea e rau. Desi aveam tot ce ne trebuia, si El a avut O SINGURA CERINTA, tot nu am respectat-o, dar Dumnezeu a iertat, ca e bun. A ucis cu potopul pe oamenii rai, deoarece erau prea multi, si uitasera de voia Lui. Ne-a dat o a2-a sansa, a inabusit raul de pe pamant, si noi iar l-am creat. Apoi a venit Iisus si s-a rastignit pentru noi, curatindu-ne pe toti si iertandu-ne pacatele. In timp ce era injurat, batjocorit, scuipat si chinuit, batut in cuie, biciuit, torturat si parasit de cei pe care ii ajutase, se ruga pentru noi, si iar ne-a iertat. Acum IAR suntem rai, si El in continuare ne iarta. Deci spune-mi, ti se pare ca Dumnezeu e rau? Ne iubeste, si nu meritam.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A zis sa muste din mar, nu don pom. Si daca asa s-a gindit Dumnezeu sa se distreze, ce sa-i facem acum?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Minciuna lui Satan consta,cred eu, în esența păcatului:din punct de vedere teologic(adică care admite existenta lui Dumnezeu)nu exista cunoaștere înafara relației cu El-a cere binecuvântarea divina înseamna a Îl recunoaște ca și Tata binevoitor.
Exista doua moduri de a răspunde la a doua ta întrebare:unul personal și unul comunitar, al Bisericii.Pe primul îl găsești cel mai bine singur.Al doilea vorbește de speranța oricărui credincios(nu numai creștin, de altfel):ne rugam lui Dumnezeu în speranța ca își va schimba părerea de dragul nostru.Pentru ca a făcut-o deja laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din greseala am dat funda la altcineva. straight face

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oooof doamne, numai prostii, si tocmai cine? inchipuiti-va.si tie iti place sa te distrezi.care e problema?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu am scris ca am dat funda la altcineva? Asta chiar mi se pare straniu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De fapt funda era pentru kalliste, vancea era sub el si uite asa.