| dannyella15 a întrebat:

Scientologia e considerata stiinta sau religie? De ce?

Răspuns Câştigător
| Angel0 a răspuns:

Este mai degraba o organizatie religioasa de unii considerata secta.
Doar in SUA si in Australia si-a cistigat dreptul de a se numi religie.Scopul principal este acela de a scoate bani de pe urma adeptilor.Cursurile au preturi crescatoare in functie de continut.Pentru nivelul CLEAR costa cam 25000 dolari iar pentru nivelul maxim OT VIII costa cam 250000 dolari.Ca doctrina este un amestec de diferita religii si psihologie destul de controversate.
Odata intrat in organizatie, esti al lor.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Termenul scientologie are doua acceptiuni: cea de stiinta despre stiinta(acceptiunea primara) si cea de religie practicata de Biserica Scientologica, folosit de prin anii '60 a secolului trecut. Numai bine!

Stefan
| Stefan a răspuns:

Scientologia este o stiinta care se ocupa de stiinta ca fenomen social. Scientologia se poate autodefini ca religie, se poate autointitula ca filosofie sau noua stiinta, ce poate fi inteleasa ca pseudomedicina, ca pseudostiinta, dar inainte de orice ea este o forma mascata de magie, este ''magia secolului XX''. Scientologia este un cuvant format din ''scrie''=a cunoaste si ''logos'' =cuvant, deci invatatura pentru, despre cunoastere.

| sunset a răspuns:

Este o stiinta.
SCIENTOLOGÍE f. Știință care se ocupă cu știința ca fenomen social. /

| prap1337 a răspuns:

Este o religie! Biserica Scientologică a fost întemeiată prin anii 1950 de către scriitorul american de literatură SF, Lafayette Ronald Hubbard (1911-1986). Ea este rodul mai timpuriei sale teorii a Dianeticii. În zilele noastre, Scientologia dispune de peste 700 de centre în 65 de tări si este una dintre cele mai prospere religii noi.

funda?