| nonny50 a întrebat:

Stiinta. O noua religie?

8 răspunsuri:
| ndc a răspuns:

Nu. Vezi tu, stiinta iti permite (daca ai destule resurse) sa verifici descoperirile stiintifice tu insuti, validand (sau, mai bine pentru stiinta, infirmand) faptele descoperite.
"Faptele" din religie, in schimb, nu sunt verificabile. Sfarsitul povestii.

| Andrei7520152 a răspuns:

Nicicum. Nu are simboluri, ritualuri, lacase de cult, rugaciuni; nu poti pacatui, nu venerezi un creator supranatural, etc etc. Exista o definitie destul de clara a ceea ce e si ce nu e o religia; stiinta nu indeplineste criteriile.

Si cum zice si ndc, metoda stintifica ne permite sa revizuim ceea ce stim pentru a ne imbunatati cunostintele acumulate. Religiile in schimb se bazeaza pe traditii si dogme acumulate in timp. Sunt lucruri foarte diferite

| Archdaemon a răspuns:

Stiina e stiinta xD

| alin334 a răspuns:

Nu chiar, stiinta vrea sa inlocuiasca religia

| Dina a răspuns:

Parerea mea este da, dar poate fi si nu, daca sa ne gindim logic stiinta are unele legaturi cu religia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stinta nu isi impune sa crezi in ea sa urmezi niste reguli, nu isi promite viata de apoi, din contra stinta promoveaza libertatea de exprimare, gandire, chiar trebuie sa fi cu frica de iad sa nu ma omori, furi? atat de besti pot fi crestini, stinta este non religie religia este impotriva stiintei dar se foloseste de ea i tot respinge teoriile dar nu ofera nimic rational decat povesti cum a oferit mereu stiinta e viitorul, ce a facut religia in 2000 de ani? nimic decat razboaie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.si lingivers.religia o noua stiinta.numa la crestini credinta.ei, ce sa-i faci? fistecare cu ale lui.

| remusmy a răspuns:

Stiinta este caracterizata in principal din enunturi/legi/postulate/etc care pot fi reproduse. Teoria evolutie nu poate fi reprodusa si de acolo ii vine si numele de TEORIE. Religia nu are nimic impotriva stiintei. Exista fanatici si din parea cultelor si din partea celor care cred in T. evolutie. Daca dai cu pumnul in piept sau in altul nu demonstrezi ca ai dreptate.