| Inferno a întrebat:

De ce la disciplina religie nu se discuta decat despre o singura religie?
Daca la disciplina religie se studiaza o singura religie atunci de ce materia mai poarta numele de "religie",in general, si nu poarta numele religiei respective?
Iudaismul, Islamul, Hinduismul, Budismul, Jainismul, Taoismul, Confucianismul, Șintoismul, Zoroastrismul, Wicca, Satanismul, Asatru, Scientologia sunt doar cateva din religiile ce nu se studiaza la materia numita "religie". Cum explicati?

Răspuns Câştigător
| DarkOrbitMoon a răspuns:

Obiectez! :))
Depinde de profesori sau scoala.In manual sunt mentionate si alte religii.E adevarat ca se pune accent pe crestinism,dar asta nu inseamna ca nu am invatat si altceva.
Am inceput in clasa a X-a,semestrul doi, capitolul V "Religiile lumii". Acum, in clasa a XII-a vorbim despre confucianism.
Inteleg ca profesorii nu si-au dat interesul, dar macar ai deschis manualul de religie sa vezi ce contine?
Poftim programa, daca nu esti convins de cele spuse de mine.

http://www.isjcta.ro/......9.2008.pdf

22 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Fii sigur ca in Israel se discuta de iudaism, iar in Arabia Saudita si Iran de islam, in Japonia de sintoism si nu de crestinism.

| Inferno explică (pentru Filip23):

Exact. Si atunci de ce acesta disciplina poarta numele "religie", in general, si nu poarta numele religiei respective? De ce nu se nuemste crestinism, Iudaism, direct? Probabil in alte tari materia nu mai poarta numele de religie, asta nu am de unde sa stiu, insa stiu in Romania si pun aceasta intrebare.

| milan9 a răspuns (pentru Filip23):

"Fii sigur ca in Israel se discuta de iudaism, iar in Arabia Saudita si Iran de islam, in Japonia de sintoism si nu de crestinism."

Si mai e o chestie... Fiecare cult e reprezentat prin proprii profesori. nu se amesteca lucrurile. Aaa... si bine fiecare profesor caută să fie cât mai obiectiv, deşi nu le iese întotdeauna happy, nici profesorului ortodox, nici celui catolic, etc.
O fi oare mai obiectiv cel de religie islamică, prin Dobrogea? happy Oare...

| Filip23 a răspuns (pentru Inferno):

Ti-a explicat pe limba ta chitobagul.

| Inferno explică (pentru Filip23):

Am refutat raspunsul lui.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Pentru ca nu avem profesori calificati sau necalificati pentru predarea tuturor religiilor. Ce se studiaza la Facultatea de Teologie, sectia pastorala, didactica sau sociala? Liturgica si Tipicul Bisericesc. Daca nu se studiaza istoria religiilor in scoli si facultati, cum va putea fi predata mai departe?
E un circuit inchis!

NOname
| NOname a răspuns:

Pentru că se doreşte îndoctrinarea creştin-ortodoxă, dar mai vualată.

Vine cam aşa: bagă copiilor haşişul pe gât, spunând foarte vag şi inofensiv "plante naturiste", să nu se agite părinţii prea mult.

...şi vorba pamfletistă lui CinevaNou, toate religiile este păgâne şi false, doar cea ortodoxă este dreaptă şi adevărată. Se ştie!hee hee

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Celelalte se studiaza la istoria religiilor, majoritatea decide

| sublime89 a răspuns:

Orice comunitate in care predomina o religie, va fi dominata de acea religie. Adeptii ei vor fi convinsi ca doar credintele lor sunt cele adevarate, si ca toate celelalte religii sunt complet false. De aici vine aceasta aroganta de a numi disciplina "religie" in acest fel.

| M25M a răspuns:

Pentru ca este o mentalitatea asemanatoare publicitatii. Vinzi un produs fara sa mentionezi concurenta ori sa o ataci.

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
De proşti.
Ar trebuii să se studieze.
Pa!

| CinevaNou a răspuns:

Acele religii este păgâne și false, doar cea ortodoxă este cea dreaptă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte corecta intrebarea iar raspunsul este : favoritism, ignoranta si indoctrinare.

Intrebarea asta am pus-o intr-o tabara crestina acum un an si spre surprinderea mea, unii habar n-aveau ca mai exista si alti zei / alte religii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai hades? eu vorbesc ca omul, ca sa nu spun ca televizorul, adica singur, iar tu ca papagalul, care repeta in virtutea inertiei niste cuvinte invatate si atat. daca scoala in luna mamei ei, de scoala, te educa ca sa devii OM, pai te educa in spiritul romanismului si crestinismului din tara ta.fiindca temelia vietii tale de om, ROMAN, CRESTIN o pui in scoala.invatand toate astea.RESTUL le inveti si le studiezi cat vrei tu.si unde vrei, si iti vei lua doctorate in toate credintele pamantului.ma? eu daca sant otelar si am un prost pe care trebuie sa-l invat, ce il invat ma? lemnarie? ma astia care se numesc atei; si sant liberi sa o faca.crestinismul este prima caramida care se pune la temelia vietii voastre de cand mata si tatutau te invata sa-ti insemnezi fiinta cu semnul religiei tale.ASA E LA NOI>acu, insemnati-va voi cu semiluna, cu steaua ori cu alte semne ale stiintei cat vreti.ca nu va opreste nimeni.problema e; cat mai repetati intrebarile astea fara sa ganditi da nici sa va desteptati deloc? mi-o fi dat sa mor si sa stiu ca ramaneti tot asa? eu asa cred.ca dupa voi vin alti, care vor face la fel.papagali.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Câtă aroganţă prostească trebuie să ai ca şi creştin, ca să pui semnul egalităţii între "român" şi "creştin"...nemaivorbind de insulte gratuite.

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

"eu vorbesc ca omul, ca sa nu spun ca televizorul, adica singur, iar tu ca papagalul, care repeta in virtutea inertiei niste cuvinte invatate si atat."
Eu vorbesc din experienta proprie, nu din ce am auzit si vazut la televizor, cat timp am fost elev in scoala generala si am studiat religia la liceu nu mi-a fost predata decat religia crestina. uitandu-ma peste programa oferita de edu.ro,am constatat ca acest lucru se intampla si in alte unitati de invatamant. Este ceva eronat pana aici?
"pai te educa in spiritul romanismului si crestinismului"
Sunt convins si nu cmentez acest lucru. Religia crestina poate fi predata in scoli, are tot dreptul. Eu intreb de ce ora se numeste religie, daca este predata doar religia crestina?

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Nu e aroganta prosdteasca deloc.e constiinta apartenentei,la un popor,mandru,un popor crestin, un popor harnic, cu caracteristicile, datinile, apucaturile si religia sa.EU sant un roman,crestin ortodox, sant mandru de asta, si de ceilalti, care nu sant crestini, dar sant mandri ca sant ROMANI.ca mine mai sant inca multi,.si mai multi plecati afara,nu prosti carora nu le place Romania, si nici cele ale ei, ci aceia carora le plange inima dupa Romania si tot ce insamna ea, oameni destepti care muncesc cinstit, dar care si-au lasat vatra pentru parale.dar sant mai romani si mai crestini decat multi de pe aici.si DA.cand spun ROman, spun si CRESTIN, iar daca asta va deranjeaza este din cauze stiute pe care cineva ca tine le numeste jigniri ori insulte.de mii de ani natia asta s-a cladit si si-a facut un drum cu greu, printre greii lumii, ca tara predominant crestina.iar ceilalti ca tine gasit-au oameni, blanzi si ingaduitori, aeia in capul carora va c..ati voi crezand ca santeti smecheri, ori ca a-ti gasit stana fara caini.pentru mine asta e culmea nesimtirii care poate exista la un om.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că BOR impune presiuni pe tema asta şi nu acceptă şi existenţa altor culte. Aşa-i biserica noastră, de toată jena, un SRL ordinar.

| godge a răspuns:

Ora acee e de indoctrinare

| xBlackUndergroundx a răspuns:

De cateva ori profesorul de religie ne-a spus cate ceva din alte religii.

| Paremhat a răspuns:

Deoarece in Romania se doreste indoctrinarea noii generatii,pentru a putea fi mai usor de manipulat de către cele doua forțe care ne conduc : politica si biserica! Dintotdeauna aceste,, instrumente'' inrudite (politica si biserica) au manipulat o,, anumită''categorie de oameni, ceilalti (putini intr-adevar) au fost liberi in gandire si nici nu au putut fi manipulate, chiar daca au avut si chiar au de suferit!