| adisuper a întrebat:

"Scopul scuza mijloacele."
Ce parere aveti despre aceasta afirmatie?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Depinde de scop și de mijloace. Totul trebuie să fie proporțional. Nu poți, de exemplu, să omori un om, pentru că ai nevoie de bani și îi vrei portofelul. Dar poți să imobilizezi și să trimiți la pușcarie pe cineva, care îți argresează copilul.

6 răspunsuri:
| Claudiuu a răspuns:

Deci afirmatia aceasta in timp sa deteriorat sa spun asa.Afirmatia originala era:Scopul scuza mijloacele, daca scopul este nobil.Dar ea a fost modificata dupa placul unora...

| AmeMiss a răspuns:

Este folosita de cei fara scrupule, de cei care ar face orice compromis ca sa ajunga unde vor.Nu e pe gustul meu, prefer sa imi ating scopul fara sa fac rau cuiva, sau mie.

| stefan110310 a răspuns:

Din punctul meu de vedere este universal valabil. in orice faci. atat timp cat pe planeta exista concurenta afirmatia e valabila. si nu are cum sa nu exista pentru ca asa a aparut totul pe planeta.

| Dubaster a răspuns:

Asta in cazul in care mijloacele folosite nu puteau cu nici un pret fi inlocuite, din cauza ca puneau atingerea scopului in pericol.

| sporu a răspuns:

Dar nu tot timpul e bine sa o pui in practica nu chiar intotdeauna scopul scuza mijloacele. Deci ai grija cand folosesti asta ca o scuza.

| coolboy1999 a răspuns:

Hmmmmm... Interesanta intrebare.Si afirmatia este buna.Adica un scop bun scuza orice mijloc de rezolvare.