| IoannaCatti a întrebat:

Cum este posibil ca sangele din venele situate mai jos de inima sa circule contra gravitatiei? raspunsuri logice va rog, dau funda!:*

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Circulația este închisă, inima pompează și pune sângele în mișcare!
Pa, pa.

| doctorandus a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Corect, nu prea conteaza ce greutate are sangele ca oricum vine imediat alt sange dupa el si-i ia locul, nu e cum ai pompa apa intr-o coloana de ulei.

8 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Dar apa cum urca la etajul 10 sau mai stiu si eu la atajul 100? Ce mai intrebare pui si tu.De pompe ai auzit? Ei atunci afla ca inima asta si este o pompa naturala, organica care circula un lichid ce se numeste singe sa-i zic asa mai simplu.Sistemul circulator este un sistem inchis care este conectat la o pompa -inima. Iara gravitatia la nivelul nostru poate fi invinsa si deo furnica, ba chiar si de o buruiana.

Răspuns utilizator avertizat
| Alexsiatit a răspuns:

Ioanna, venele sunt vase care conduc sangele sarac in oxigen de la organe si tesuturi catre inima si plamani, unde va fi reoxigenat.Intoarcerea sangelui prin sistemul venos se produce in mod pasiv, fiind facilitata de contractia musculaturii de la nivelul mainilor si picioarelor. Asta se deosebeste de circulatia arteriala a sangelui, care se produce in mod activ ca urmare a actiunii de "pompa" a inimii.
INIMA, este acea"entitate" ce poate fi asemuita cu intreg UNIVERSUL, (la scara mai mica-ca microcosmos-)o adevarata si misterioasa "uzina", ce ne ajuta sa traim atat din punct de vedere fizic, dar mai ales...sentimental.
Alexsiatat.

| Less_Ray_1990 a răspuns:

Deoarece inima este de fapt un muchi ce impinge sangele gravitatia pamanteasca nu e chiar asa de tare incat sa iti traga sangele in jos pe alte planete gravitatia e asa de puternica ca un om ar fi rupt instantaneu muschiu este foarte puternic el impinge sangele si il si aduce inapoi

| crystygye a răspuns:

Exact cum combustibilul este impins in motor, printr-o pompa.In cazul asta inima.

| mihai9770 a răspuns:

Da, fiindca inima impinge sangele in jos, iar cel de jos trebuie sa urce, iar gravitatia nu este chiar atat de mare, adica sangele nu e chiar greu, astfell incat sa nu mai poata urca.