| DangerF a întrebat:

E posibil daca am ceas la mana sa nu mai circule sangele cum trebuie sa sa am o mana rece si alta calda?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Salutare!

Pana acum nu s-au auzit de astfel de probleme, cauzate de ceasul de la mana. In mod normal, nu ar trebui sa fie probleme, partea respectiva de la ceas ar trebui sa se incalzeasca oricum de la mana.

Deci singurele variante acceptate (in general) care pot impedica circulatia sangelui, ar fi o curea prea stransa. Legat de cat de rece este... nu ar trebui sa fie probleme, dupa cum am spus.

Ai vazut si ai simtit mana rece mai mult timp dupa purtarea ceasului respectiv?

| DangerF explică (pentru DoarBogdan):

Am schimbat acum ceasul de pe o mana pe alta. Daca se incalzeste cealalta si se raceste aia cu ceasul pe el e clar ca e de la ceas

| DoarBogdan a răspuns (pentru DangerF):

Se raceste atunci de moment? Si nu mai revine la normal? Si ambele maini sunt in aceleasi conditii de mediu? Ma refer... in buzunar sau depinde pentru ce le folosesti.

| DangerF explică (pentru DoarBogdan):

Da, le tin pe ambele pe birou. dar vad ca acum nu mai e rece. Doar stanga vad ca e inca rece

| DoarBogdan a răspuns (pentru DangerF):

Atunci renunta la ceasul respectiv, sau opteaza pentru o curea dintr-un alt material (piele) mai ales acum iarna.

8 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Daca este indeajuns de strans, bineinteles.

| siriusblack98 a răspuns:

Depinde cat de strans il tii.

| WhiteLife a răspuns:

Sa nu mai circule sangele inseamna sa iti amorteasca mana (palma si degetele), sa nu le mai poti folosi, deci nu cred ca e cazul. Poate ca este cureaua rece si ceasul (daca e ceva metal) si atunci mana se incalzeste mai greu, pentru ca se tranfesra mai intai caldura la ceas.

| StefanChriss a răspuns:

Salut! Daca ai ceas cu bratara de metal este un fapt cunoscut ca iti raceste tegumentul inchieturii respective, in special atunci cand temperatura de afara este scazuta.