| picolini a întrebat:

Scz pentru categorie... stie careva cum pot scapa de fobii? sufar de agorafobie

Răspuns Câştigător
Apache
| Apache a răspuns:

Trebuie sa le infrunti si sa le incerci!

7 răspunsuri:
| Klepto a răspuns:

Daca esti slab/a de inger, nu-ti recomand sa-mi vizitezi cabinetul cand il deschid, ca eu o sa te las in mijlocul unui hale. Poate asa o sa-ti treaca fobia.
Cate un pas in fiecare zi eu spun sa faci.Sigur exista un loc in care nu intri, dar ai vrea si este pe langa drumul tau.Gaseste unul si mai mic de atat si incearca sa intri cu cineva in care ai incredere.
Nu te pui in mijlocul incaperii, ci mergi mai incet si cu fiecare pas iti imaginezi singura cum acel loc este umplut de lucruri care-ti plac sau persoana care-ti plac.Perfect ar fi ca unele persoana care-ti sunt dragi sa umple un loc deschis.Cand o sa te vezi singura in mijlocul camerei, o sa ti se faca frica, o sa te inhibi, dar cand o sa vezi fata cuiva cunoscut o sa mai treaca, dar el o sa dispara din peisaj si iar o sa te inhibi, atunci o alta persoana o sa apara si tot asa, pana la urma o sa-ti dai seama ca peste tot este o persoana de incredere, pe care te poti baza. Umpleti cu mintea spatiul prea mare, umple-l cu ceva ce-ti place, sau ce ceva de umplutura, ca sa nu vezi marginile locului.

Cel mai bine ar fi sa mergi la un psihoterapeut profesionist, intereseaza-te inainte si nu te uita la cate diplome are, ci cati oameni a rezolvat, oricine poate sa ia o diploma, chiar si un prost ca mine.Mergi la un profesionist, el/ea o sa-ti prescrie un regim alimentar si o sa-si dea seama cum sa te ia sa scapi de fobie.

P.S. Sa nu incerci ceea ce ti-am spus eu sa faci, sa nu faci ce-ti spune prostul, este un bun joc mental, dar nu cred ca da bine la oricine.

| Skylar a răspuns:

Mai greu, teama de spatii deschise ar trebui vindecata cu ajutorul unui specialist

| d1onn5o a răspuns:

Daca erai un pic mai exact, poate aveam cum sa-ti raspund la subiect.Care fobii, realizezi ca nu exista doar 2-3?

| Comeandtellmesomething a răspuns:

Infrunta-le!

| Teresa a răspuns:

Nu stiu poate daca te duci la un psiholog
si eu am o fobie, Hematofobia, mai exact (frica de sange) mi se face rau si in final lesin de fiecare data cand mi se ia sange sau mi se face un vaccin

| Liquify a răspuns:

Depinde de fobie. Fiecare se trateaza diferit, sunt care au nevoie de tratament altele care trebuie sa treci peste ele singur. Fi mai precis: de ce anume iti e frica?