| Wulf a întrebat:

Se considera ca viata de dupa moarte este una vesnica.
Ce e vesnic mai are valoare? Mai putem aprecia ceva vesnic la fel ca ceva limitat?

7 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Este discutabil daca viata vesnica ar avea valoare sau nu. Insa in ceea ce priveste daca "ceva vesnic mai are valoare" eu cred ca nu este niciun dubiu. Sigur ca are. De exemplu, se vorbeste despre univers ca va avea un colaps la un moment dat. Se bucura cineva de asta? Nu, dimpotriva, ar fi o catastrofa pe care nimeni nu si-ar dori-o. La fel si cu Pamantul, am vrea sa fie tot mereu aici, nu sa sara in aer in urma vreunei coliziuni. Dar sa luam unele lucruri mai aproape de noi. Procesul de curgere a apelor pare, privit din sistemul nostrum de 'coordonate', un process vesnic. Apele curg din izvoarele de munte, se aduna apoi in rauri si tot asa curg formand un circuit continuu. Ar dori cineva sa se opreasca acest process de curgere? Desigur nu.

| 4b a răspuns:

''Cel ce se asteapta sa ajunga in cer, ar trebui sa-si faca putin timp ca sa studieze drumul intr-acolo.''
Si da, ce e vesnic are valoare, problema e ca omu' din ziua de azi nu mai stie sa aprecieze ceva la justa lui valoare.

| RAY a răspuns:

Dupa ce mori numai vei exista niciodata nici daca universul e sfarsit de materie, vesnic inseamna forever

| sublime89 a răspuns:

Doar moartea e vesnica, iar din cate stiu eu moartea nu-i egala cu viata. Deci viata vesnica e doar o speranta falsa. Bineinteles ca ceva vesnic nu ar mai avea valoare. Nu ar mai exista nicio miza intr-o astfel de viata. N-ar mai exista timp sau etape ale vietii. N-ar mai exista frica si grija pentru ziua de maine, pentru ca absolut orice ai face deznodamantul ar fi acelasi. De fapt, nu ar exista un deznodamant pentru ca totul ar fi vesnic. N-ar exista riscuri. Iar atunci cand nu mai ai riscuri nu mai poti gusta existenta, si nu mai poit aprecia ce e bun si sigur.

| oprescudorin11 a răspuns:

Mie mi se pare si de pe acum plicticoasa viata. Daca as sti ca ar fi vesnica, cred ca as innebuni.Ce naiba sa faci intr-o vesnicie? Ce sunt Ceausescu?

| Radu284 a răspuns:

Sper ca iti dai seama ca viata de dincolo este diferita decat viata de aici. Standardele sunt diferite, logica este diferita. Standardele si logica de aici nu se aplica neaparat acolo.

Chiar si fara argumentul asta, nu exista o corelatie intre cat de pretios este un lucru si durata lui. Ai plati mai mult pe o masina de spalat care se strica in 3 luni? Sau pe una care nu se strica ever?

| OMEGALIN a răspuns:

De aceea ne temem de moarte,caci nu va fi la fel ca aici,acolo,doar vom sta,pentru totdeauna,aici e diferit,mie sincer parca incepe sa imi placa mai mult aici decat cum se povesteste ca ar fi in rai. daca chiar exista un asemenea loc si opusul sau, iadul, oare sa nu fie niste inventii care sa ne tina sub control de a ne iesi din fire, ceva care sa ne faca sa ne temem sa fim rai, sa fim cat mai buni pentru a ajunge in anumitul rai..nu putem stii ce e dincolo de poarta vietii..nici macar daca e ceva.