| mentholinks a întrebat:

Ce e mai important, viata asta sau ce se intampla dupa moarte? Putem sa spunem ca in viata asta traim in jur de 70 de ani dar dupa va fi vesnic.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Viata asta,doar un om retard mintal poate sa nu iubeasca viata asta,ala se poate transforma oricand intr-un martir, adica un nebun care sa omoare pe alti in numele nebuniei lui, daca toata ziua la biserica asculti ca alti sunt diavoli ajungi si in punctul ala, dogmatici ar ucide in numele religiei lor, da niste arme acestor fanatici sa vezi cum ucid atei ca pe muste, asta nu e gluma

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai sa ai o mare surpriza dacă nu dai importanta vieții reale și aștepți ca în basme tinerețea fără bătrânețe și viata fără de moarte

| SilentRain a răspuns:

Viata asta, nu exista nici o certitudine ca ar mai fi viata dupa moarte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil ca viata aceasta, probabil ca niciuna ( nihil ), de unde stii ca nu ai existat dintotdeauna si ca nu vei exista mereu, doar iti sunt sterse amintirile si tot ceea ce ai acumulat / crezi ca ai acumulat pana acum?
Daca e sa existe ceva dupa viata, nu prea cred, si cel mai probabil nu va avea vreo legatura cu viata aceasta, poate nici nu iti dai seama daca esti mort sau viu si cand traiesti, inaintea mortii sau dupa ea, sunt doar presupuneri.
Cred ca important este sa nu te gandesti la moarte atunci cand trebuie sa iei anumite decizii sau pur si simplu cand iti traiesti viata.
Orice opinie asupra vietii sau mortii poate fii corecta sau eronata, dar ce conteaza?

| mentholinks explică (pentru anonim_4396):

Pai deciziile pe baza a ce le iei? In cazul in care nimic nu e important.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mentholinks):

Pai depinde ce "avantaj" iti aduce o decizie, factori externi, constiinta.
"In cazul in care nimic nu e important." stii ca poate dupa viata nu mai poti lua decizii sau nu ar mai conta in acel timp.

| Saiko10 a răspuns:

Viata asta este doar un test cine il va trece va primi nemurirea cine nu il va trece va murii pe vesnicie.