| Theseus a întrebat:

Se poate ca apa sa aiba sub 0°C dar sa nu inghete? Adica stiu ca apa ingheata la sub 0°C, acesta fiind punctul de inghet, dar intreb daca este cumva posibil tongue

Răspuns Câştigător
| Andrei123654789 a răspuns:

Raspunsul intrebarii talebig grina, deoarece apa incepe sa inghete dupa temperatura de 0°C, deci teoretic, pe la -4°C,apa este inca lichidahappy
Observatia mea:Temperatura de 0°C nu este cea de inghet, ci cea de topire a ghetii, gheata incepe sa se topeasca incepand de la aceasta temperatura.

10 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Zero grade celsius este punctul de TOPIRE al ghetii.

| neutrino a răspuns:

Pune in apa sare.

| sublime89 a răspuns:

Da, apa sta lichida si sub zero grade celsius daca e suficient de pura, sau daca se adauga sare. De asemenea, daca se aplica o presiune suficient de mare, apa nu va ingheta decat la temperaturi negative.

| Radu284 a răspuns:

Da, apa distilata, daca este intr-un container foarte neted, si sta nemiscata, nu va ingheta asa usor. Trebuie sa se formeze un nucleu de condensare (o impuritate, o denivelare in peretele containerului, etc.)

La fel si cu apa lichida la peste 100 grade.

| deliqventa13 a răspuns:

Da,se poate big grin

| Winchester308 a răspuns:

E o solutie de ceva, nu doar apa. Ceva care are un punct de inghet mai mic.

| Costel_Alexandru_1994 a răspuns:

Pacat ca i-ai dat funda lui Andreilaughing de fapt 0°C este punctul si de topire si de inghet
1. Daca apa vine din stare lichida si temperatura este spre racire, apa ingheata.
2. Daca apa este inghetata si termperatura tinde sa tinda spre 0 grade, aceasta incepe sa se topeasca.probabil si din cauza impuritatilor din apa.

| Darius2019 a răspuns:

Pai frate ingheata doar suprafata dedesubt ramane putin lichid big grin

| fuckbbi a răspuns:

Da, este posibil!
http://www.realitatea.net/......89763.html
Uite aici gasesti toata informatia de care ai nevoie :*

| Somebody1997 a răspuns:

Teoria spune ca nu, daca vrei sa o testezi, esti liber sa o faci! happy.