| anonim_4396 a întrebat:

Se pot compara matematicienii intre ei, in sensul de a spune ca unul este, sau a fost, mai bun decat altul? Ar fi corect sa spun, de exemplu, ca Euler a fost mai bun (sau mai mare) decat Gauss? Si, daca nu e gresit a face astfel de comparatii, care este, dupa parerea voastra, cel mai mare (the greatest) matematician pe care l-a avut omenirea pana acum? Dar cel mai mare fizician?

4 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Nici mie nu îmi place să îi compar sau să spun că unul a fost mai bun sau mai mare ca altul. Fiecare a contribuit în modul său, mai mult sau mai puțin și de asemenea matematicienii mari sunt dependenți de descoperirile celorlalți matematicieni mari, fiecare a avut rolul și cărămida sa la clădirea zidului matematic.

| sabin89 a răspuns (pentru T0T):

Totusi, unul a pus doar o caramida, in timp ce altul a pus doua, sau trei sau cinci... happy

| T0T a răspuns (pentru sabin89):

Tu poți alege unul? Eu sincer apreciez extrem de mult mai mulți matematicieni. Nu aș putea face o asemenea alegere. Îmi pare rău.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu, eu sunt cel mai mare.