| sabin89 a întrebat:

Se spune adesea, și pe bună dreptate, că nu există om perfect. Dacă e așa, înseamnă că nu există nici legi perfecte. Păi, cine face legile? Niște parlamentari; adică niște oameni, despre care tocmai ce am admis mai sus că sunt imperfecți. Dacă cineva vrea să își facă o idee despre "perfecțiunea" acestora, este de ajuns să asiste la o ședință în Parlament. Cine împarte dreptatea prin tribunale? Niște judecători. Dacă cineva crede că aceștia sunt lipsiți de slăbiciuni (sau vicii) se înșală. Era o glumă:
Unul furase ceva de la locul de muncă. Materialul luat era de mică valoare, dar furtul e furt. Ajunge la judecată. Judecătorul citește mai întâi o caracterizare făcută acestuia de către șefii lui și rămâne surprins să vadă acolo numai cuvinte de laudă. Omul era cuminte, la locul lui; muncitor, conștiincios; nu i s-a putut reproșa niciodată nimic. Îl întreabă: - De ce furi, mă omule? Ia spune-mi de ce furi? Omul: - Pentru că sunt român. Judecătorul: Ei, ăsta nu e un motiv. Uite, și eu sunt român și nu fur. Omul: - Da, dar pe dvs. încă nu v-au prins. happy

Bine, gluma e glumă. Trebuie însă să luăm în considerare și faptul că acești judecători, oricât de integri ar fi, aplică niște legi, despre care tocmai am spus că nu sunt perfecte. Oricum, societatea progresează. Este mai bună/mai civilizată azi decât a fost ieri și va fi mai bună/mai civilizată mâine decât este azi. Credeți că atunci când vom ajunge pe culmi de progres și civilizație - ceea ce ar putea fi în următorii douăzeci sau treizeci de ani - legile vor atinge perfecțiunea? Și aplicarea acestora va fi și ea perfectă?

20 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dumnezeu a creat Lumea, la urma l-a creat pe Adam din noroi, iar pe Eva din coasta lui Adam. Toatwe in 6 zile.
La sfarsit, in al 7-lea zi, s-a oprit si s-a mirat de minunea creata.
Insa a neglijat un mic amanunt: Prostia omeneasca, la care n-a gasit leacul (poate nici n-a cautat, n-a observat).

De atunci, Prostia omeneasca se dezvolta paralel cu Omenirea.
Si se implica in tot ce fac oamenii (inclusiv in legi si reguli).

| RAY a răspuns:

Ai ajuns la iluminare, nu exista adevar si doar urmam turma

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu se va atinge perfecțiunea niciodată.
Peste 30 de ani abia dacă vom scăpa de curentul "antivaccinist, antiUE, antiSUA, #flatearth", dar vom rămâne în continuare cu conflicte legislative. Oamenii vor avea mereu de suferit în urma anumitor legi făcute la minut.
Vor exista mereu nemulțumiți, orice măsuri s-ar lua.
Iar legile europene o dau în excese momentan, introduc prea multe restricții. Un exemplu ar fi intenția de a interzice mașinile cu motoare pe combustie.

| sabin89 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

"Nu se va atinge perfecțiunea niciodată." - E o idee de reținut.
Dar, așa cum a zis și zurick, asta nu e o scuză să nu acționăm...

| T0T a răspuns:

Uneori acei judecători le aplică imperfect, acele legi.
Eu nu sunt de părere că societatea devine mai bună, dar asta e de văzut în următorii ani.
Omul e prin natură subiectiv. De aceea nu există acea perfecțiune. Eu cred că introducerea inteligenței artificiale ar perfecționa și sistemul juridic, însă ne gândim după că acei algoritmi sunt făcuți și influențați tot de oameni imperfecți, egoiști. Eu cred că cine visează la perfecțiune, știind care e natura umană sau la o societate de vis, visează cai verzi pe pereți și se va lovi curând de dezamăgire.

| sabin89 explică (pentru T0T):

Inteligența artificială este văzută ca un pas înainte în urcușul nostru spre "culmi". Cam așa a fost și cu descoperirea energiei nucleare. Rămâne de văzut cum le vom folosi pe amândouă.

| relian a răspuns:

Omu de cand aparu si pana astazi a fost exact la fel,atit din pct de vedere fizic,cit si din pct de vedere al inteligentei.
Deci faptul ca tu vezi, ca odata au fost anume legi,apoi sau dat alte legi,care ti se par mai bune,asta nu tine ca omul ar evolua sub aspectul inteligentei,nici pomeneala laughing alea tine de altceva,de cine au fost facute acele lelgi si pentru cine au fost facute.

Nu se pune problema ca omul nu ar putea pune legi bune si valide zeci de mii de ani valabile,se poate,doar ca nu se vrea,deci despre asta este vorba,despre ce se urmareste cand se dau acele legi.

Uite un exemplu:
Legile statului Texas,constitutia statului,este cea mai veche din lume, adica valabila si in prezent, iar de cand au fost date acele legi, pana in prezent, sau adus f putine modificari, sau deloc.Deci oamenii care au facut acele legi,le-au facut pentru oameni,aia e tot.

Legile se fac :
-Pentru OAMENI
-Pentru cei care conduc
Si animalele cauta beneficii,cele care conduc,ca urmare omul chiar daca este sefu planetei,chiar daca are constiinta,nu se poate abtine de la chestia asta,sa aiba si aia care conduc beneficii,se pare ca asa este lumea asta vie,unia vor mai multe privilegii decat alti semeni deai lui.

Nu stiu in lumea animala microscopica cum sta treaba,la bacterii,la animaluri de astea microscopice,dar banui ca e tot la fel laughing
Lumea, adica societatea da legi mai bune,pentru ca la putere uneori ajung oameni ceva mai cu constiinta,aia e tot,nu este deloc vorba de gindire,nici pomeneala.
Cum am zis omu de cand aparu si pana astazi a ramas la fel sub toate aspectele,poate fizic sa mai deformat nitel laughing unia dintre noi.

Sa se dea legi perfecte nu prea o sa vezi asa ceva,tocmai cum ai zis si tu pentru ca oamenii nu-s la fel,unu e mai cinstit,altul mai putin cinstit,deci nici o sansa.
Si la animale exista exact aceiasi situatie ca si la om,se bat aia care sa infulece mai mult,unia mint,alti fura si asa mai departe,totu pentru a supravietui, uneori pentru placere.

Ca legile sa fie perfecte, ar trebuie ca toti oamenii de pe planeta care conduc sa fie la fel, adica cei mai buni dintre oameni, ceea ce nu se va intampla niciodata, din pacate.

| sabin89 explică (pentru relian):

"Omu de cand aparu..." - Știi cumva când și cum apăru? happy

| relian a răspuns (pentru sabin89):

Din ce sa gasit, folsile de acum 70 de mii de ani,unele si de sute de mii de ani,genetic arata ca asa ar sta lucrurile.
Der la mine e tot asa,de cand am aparut tot asa am fost,asta sub toate aspectele.
Din ce se stie scris,scluptat de c eva mii de ani buni tot la fel se pare ca este, omul a ramas exact la fel.
Ca de altfel si restul de animale, tot la fel au ramas,, multe au disparut.

Nu se stie exact cum, se accepta cand, deci acum 70 de mii de ani aparu specia asta homosapiens care a maturat totul in calea lui, care a ocupat tot globul, tot uscatul.Asta este din ce spun cei care se ocupa cu sytudii,arheologie,paleontologie etc.
Zic si eu ce spun aia,dar si p[arerea mea fara sa fi citit ceva inainte era tot asta, omu cum aparu asa a si ramas si asa o sa ramina, poate pana cand o sa dispara.
Eu asa cred, am venit pe planeta asta de altundeva si nu avem cum sa fim, ori sa ne modificam sa aratam, sau sa fim altfel.

| zurick a răspuns:

SUA - avort 15 ani inchisoare, violat 5 happy
Nimic nu e perfect, si nici nu trebuie. Însă, suntem datori în a evolua, în a ne perfecționa. Nu știu cine zicea asta, dar nu sunten perfecți, ci perfectibili.(avem această capacitate de a evolua) Asta, în cea mai pozitivă perspectivă, că din câte se pare misoginia a explodat recent.
" ceea ce ar putea fi în următorii 20-30 de ani "
O să avem probleme mari atunci pentru că ne-am bătut joc de planeta asta. Deci nu prea cred că se va ajunge la vreun progres uluitor. Dar nu va fi societatea perfectă vreodată, însă asta nu e o scuză în a nu acționa la idioțeniile întâmplate.

| sabin89 explică (pentru zurick):

"SUA - avort 15 ani inchisoare, violat 5"
Ai vreo informație sigură că e așa?

| relian a răspuns (pentru zurick):

15 ani inchisoare daca ce anume daca faci avort? Asa si daca legea spune ca este interzis sa faci avort, cum ajunge cineva sa faca avort? Sa faci avort trebuie sa mergi la o clinica la un doctor nu? Asa si ala e cazut din Luna atunci sau ce? Clinica nu spune medicilor ce au voie sau nu au voie sa faca? medicul ala nu stie ca avortul este interzis?
Ca urmare cum ajungi ca femeie sa faci avort? Daca esti in 2-3 luni cine stie ca esti gravida? Zbori in tara vecina,orice american are bani si isi permite sa zboare oeriunde in lumea asta,deci ia un bilet, merge in alta tara face avort si aia e tot, guvernantii o iau in gura original.

Niste analfabeti ajunsi la guvernare., republicani, socialisti, tot globu este condus de "comunisti"astia cu creierul cit o nuca.Treb sa arate si ei ca fac ceva, daer se pare ca mai peste tot arata cit de prosti si spabi sunt.
Dar avand in vedere ca oile is multe, or sa stea linistit acolo, au cine sai voteze.

| Sn4k3 a răspuns:

Se pretinde cumva ca legile/statul/societatea sunt perfecte? N-au cum sa fie si nici nu vor fi, dar desigur ca in timp, cu venirea noilor generatii si a unor minti mai dezghetate sper eu, se vor imbunatati din ce in ce mai mult.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu mi se pare deloc că societatea progresează. Tehnologia da, societatea în niciun caz. Iar în unele țări societatea și mai ales legile ei au ajuns mai regresive decât în epoca de piatră. De exemplu în UK e o lege care practic îți interzice să te aperi. În UK practic vorbind nu mai există legitimă apărare. Acest fapt în sine este mai regresiv decat epoca de piatra deoarece pana si atunci oamenii aveau voie sa se apere daca erau atacati.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

star EXISTĂ LEGI PERFECTE starînsă nu toți le pricep.
Omul poate să fie perfect dacă respectă și aplică acele legi nu forțat, nu păcălit, nu șantajat, nu obligat ci o face din propria voință și datorită faptului că are drag și iubire față de cei din jur.
Însa nimeni și nimic nu te poate obliga să respecți vreo lege sau regulă. Căci altfel dacă ar fi așa nu ar mai exista criminali și alte asemenea categorii de oameni care fac rău.

| sabin89 explică (pentru JOHNtheADVISOR):

"EXISTĂ LEGI PERFECTE" - Poți să dai un exemplu? La care legi te referi? Sper că nu la legile fizicii. Alea știu și eu că sunt perfecte. Legea gravitației, de exemplu, e perfectă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, ne naștem cu totii perfecti, asa a fost dat sa fie! Acum, ca unii cred în ea, o aspira si tind spre ea e foarte bine, dar este si partea care cred ca nu exista, si nimic nu e perfect. Când de fapt Dumnezeu a lasat sa fie perfecțiune în absolut orice, și gândește-te ca si lumea e într-un echilibru perfect, ce s-ar întampla daca nu am fi la distanta perfecta de soare, sau de luna.
Perfecțiunea este înțeleasă si percepută de anumite persoane ca si restul stărilor existente gresit, pentru ca oricat ai nega ca nu exista, aceasta exista, ca e greu de atins e partea a doua.
În final, ea nu înseamnă sa arătam cu totii la fel, sa fim la fel aceea e o viața imaginara, perfecțiunea este o stare ca toate cealalte care poate fi urmată si simțită! Ține minte doar ca ea exista, pote fi urmată si oricat ai nega sau ai crede ca ea nu e, te înșeli amarnic. Sper ca te am ajutat!

| sabin89 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc de răspuns. Dar aici era vorba de legile civile sau penale, acelea pe care le întocmesc parlamentarii și după care sunt judecați inculpații prin tribunale. Legile unei țări, nu neapărat ale României. Cât de aproape (sau de departe) sunt ele de perfecțiune.

| MasterYii a răspuns:

Doar meditand poti ajunge la stagiul de perfectiune.

| sabin89 explică (pentru MasterYii):

Încerc să-mi imaginez niște parlamentari întruniți în ședință, stând tăcuți pe scaune și meditând.