| sabin89 a întrebat:

Semințele sunt în general foarte mici. Uitați-vă, de exemplu, la sîmânța de roșie. Este atât de mică, că o pierzi printre degete. Și totuși, în interiorul ei se află lucruri mari. Mecanisme complicate. Este acolo o adevărată enciclopedie de științe. Minuscula sîmânță este capabilă să declanșeze apariția unei plante. Să coordoneze apoi creșterea până ce planta ajunge la maturitate și produce roșii. Miracol? Nu l-am putea numi așa, din moment ce este explicat științific. Totuși, e uimitor ce se petrece acolo. Colosul din Rhodos și Marea Piramidă sunt nimicuri în comparație cu "minunea" din înteriorul seminței. Primul gând care îți vine în minte este că la bază s-a aflat un proiect, o concepție. Nimeni nu s-a apucat de lucru la Marea Piramidă până nu s-a făcut proiectul. În cazul seminței, cine și-a putut permite să proiecteze? Și nu doar atât, ci să și treacă la execuția conform proiectului? Eu aș zice că Natura. Cine altcineva? Și, dacă natura este capabilă de lucruri atât de mari, ar fi potrivit să ne închinăm ei? Să-i înălțăm imnuri și cântări de laudă? Ar fi potrivit să-i adresăm rugăciuni? Ce să-i cerem? S-o rugăm să ne ierte păcatele? Ar merge? Ce altceva să-i cerem? Să se sfințească numele ei? Să ne dea pâinea cea de toate zilele?
Sunt întrebări la care eu nu găsesc răspunsuri. Le-am putea găsi împreună? Unde-s doi puterea crește, dar aici suntem mai mulți decât doi; suntem un colectiv.
Ca să încercăm asta însă, bineînțeles o condiție importantă este să lăsăm deoparte aroganța, cel puțin pentru câteva momente.
P.s. Observați că nu am mai zis nimic de sămânța de om - minusculă și ea, din care se va naște un copil, care va spune curând mama și tata; și care va începe să gândească și să iubească.

16 răspunsuri:
| sabin89 explică:

Te simți bine în poziția asta de măscărici?

| RAY a răspuns:

Ai redactat din richard dawkins? Foarte frumos ai scris m-a lovit in plin la corason, mie imi place știința

| sabin89 explică (pentru RAY):

Nu. Chiar nu. Nici nu-mi amintesc să fi citit în scrierile lui Dawkins ceva despre "secretele seminței". Este un gând al meu independent. M-au inspirat răsadurile mele de roșii. Anul trecut am cumpărat răsaduri gata făcute. Anul ăsta am pus eu semințe în pahare de plastic cu pământ.
Știu că în viață, fiind ocupați până peste cap cu probleme de business și cu grijile de zi cu zi, rareori ne mai facem timp să contemplăm la "miracolele" din jurul nostru, pe care uneori le avem chiar în propria casă, cum e cazul cu sămânța din paharul cu pământ de pe fereastră.

| RAY a răspuns (pentru sabin89):

Corect,dar majoritatea se opresc la a spune dumnezeu și atât

| sierra1 a răspuns:

Uitați-vă, de exemplu la un i9 generatia 13, câte miliarde de tranzisori o fi având?

| relian a răspuns:

Nu gasesti raspunsuri la ce anume? Nimeni nu stie toate raspunsurile, pentru ca nu sta nimeni, sau nu sta cineva toata viata sa studieze, ori macar sa citeasca, toate cate sunt.

Daca tu, eu sau altcineva, nu are idee despre un lucru, fenomen, aia nu inseamna ca ele nu-s explicate, nu inseamna ca cineva nu stie ce anume se intampla.
Noi nu stim pentru ca ne ocupam cu altceva, fie care om studiaza ceva anume, cum am spus nu sta nimeni, ori un om obisnuit sa citeasca toate cate s-au descoperit, cate sau studiat, cate explicatii sunt.

Natura nu ne da nimic, nu da nimanui nimic, natura este cea prezenta, lucruri, fenomene au loc pentru ca asta este natura, pentru ca toate sau adaptat, aparut datorita acestei naturi.

Daca natura actuala se schimba radical, dispar multe specii, poate disparea viata.
Daca apoi natura revine la starea de dinaintea schimbarii, daca mai exista pe undeva ceva seminte de viata, se va reinstala iar viata.

Viata si ce vedem acum se pliaza pe natura existenta acum. Daca se schimba, dispar si fenomenele, lucrurile ce aparuse datorita acesztei naturi si va apare altceva care se va plia pe natura schimbata.

Te uiti la Luna, conditiile de acolo, natura Luni atit poate permite, ce vedem acum.
Marte are o natura care permite mai multe comparativ cu Luna noastra, dar care la fel nu poate sustine viata si ce vedem aici pe Pamint.
Ar putea Marte sa sustina viata? Cam greu de raspuns inca, dar sigur oamenii ar avea probleme acolo, poate plantele sa se adapteze cumva, desi pana nu incerci nu poti spune sigur.

Gravitatia planetei Marte este la jumate cu c e sintem noi invatati, deci lipsa a juma de gravitatie cine stie ce schimbar ar putea aduce organismelor complicate si poate ca nu ar fi posibila supravietuirea.

Nu avem de ce sa ne inchinma naturii pentru ca noi facem parte din ea, dar deja ne inchinam noua insasi, ori unia din noi asa fac.

Nu gasesti raspus la cine sa te inchini, sau sa ceri cuiva ceva? Fii si tu mai clar, ce anume doresti sa stii, poate vorba ta pe aici is si unia care au studiat ce tu, sau altii nu si poate avea raspunsuri.

| sabin89 explică (pentru relian):

"fie care om studiaza ceva anume, cum am spus nu sta nimeni, ori un om obisnuit sa citeasca toate cate s-au descoperit, cate sau studiat, cate explicatii sunt."
Am spus eu că aș vrea să știu tot ce s-a descoperit, tot ce s-a studiat și toate explicațiile care sunt (sau că trebuie careva de aici să știe toate astea)? Nu. Nici măcar o aluzie nu am făcut la așa ceva. Am spus că fenomenul este explicat științific, deci nu este miracol. Atât.
Rămâne acum doar de apreciat dacă la baza mecanismului din interiorul seminței se află sau nu un proiect. Poți să vii cu o părere?

| relian a răspuns (pentru sabin89):

Asta e alta poveste. Eu cand am raspuns am citit tot ce ai scris, iar daca recitesti ce ai scris, o sa vezi ca ai pus multe intrebari laughing eu de unde sa stiu la ce anume ai facut referire sau ce voiai sa stii.

Nu se afla nici un proiect, acea saminta sia creeat un program in timp, sau mai bine spus s-a format in timp, apoi sia pastrat acele insusri pentru ca natura era favorabila si este inca. Piesa cu piesa in timp, au fost tinute doara componentele ce puteau sta in acel stadiu la conditiile date

Cind faci un proiect, sa il realizezi nu dureaza, imediat si realizezi acel proiect, mai ales daca ai materialele la indemina.Nu cred ca faci proiecte fara sa cunosti, ori fara sa ai materiale.

Viata si ce vedem, nu au fost facute rapid, a necesitat timp la nivel universal, deci nici vorba de proiect.

Componente mici care se adaptase, se pliase pe conditiile date, sau pus gramada, sau unit si au format chestii mai compleze, care au reusit pentru ca natura era de partea lor, sau au resuit sa se puna impreuna pentru ca a permis natura.
Pui ulei in apa, in conditii naturale, nu se amesteca corect?
Asa ca vor sta separate, vor sta separate pana cand vor apare alte conditii care vor face posibila amestecarea celor 2 compnenete.Asta poate dura timp f lung, ar putea sa nu se amestece niciodata pentru ca conditiile noi, poat face ca una din componenta sa dispara, sa se desfaca in alte chestii.

De aia procesul asta de aparitie a ce vedem a fost unul f lung.De aia nu are la baza proiecte.

| sabin89 explică (pentru relian):

Pentru tine nu e nimic uimitor. Totul este banalitate. Natura a adunat lucruri, unul câte unul, pas cu pas, în timp îndelungat și iaca sămânța!
Și acum, probabil cel mai bun lucru pe care îl putem face noi e să mâncăm bine și să ascultăm manele.

| relian a răspuns (pentru sabin89):

Este uimitor atunci cand nu cunosti, te uiti si spui wow.Ce anume vrei sa fie uimitor?
Si planeta este asa, pentru ca asa s-a intamplat sa fie, totu se petrece doar datorita intimplarilor, nu proiecteaza nimeni nimic la nivelul asta.

Ai spus sa dau un raspuns, am dat.Am si studiat, nu e un raspuns dat asa ca necunoscator total laughing zic am facut ceva scoala in sensul asta, sau legat de.
Faptul ca nu iti place ce auzi, asta e problema ta.Iti dau si exemple, daca tot nu le accepti ce ar mai fi de spus?
Doar spui, pentru mine nu-i nimic unimitor.Sintem uimiti atunci cand vedem ceva si nu intelegem, nu cunoastem ce anume se intampla, dupa ce afli, devine ceva banal.

Nu zic, cunosc eu, sau inteleg pe deplin, dar asa in mare, accept aceste chestii pentru ca is cele logice la momentul asta.
Daca o veni altii cu alte explicatii sau demonstratii, atunci o sa cred ce spun aia, asta daca si arata ceva.

Natura nu a adunat nimic, cum am dat exemplu cu apa si ulei, is 2 componente aparute pe planeta, asta nu inseamna ca planeta le-a facut, aparu datorita conditiilor ce le ofera planeta, iar ele vor exista atit timp cit aceste conditii se vor mentine.

Daca conditiile de pe planeta se vor schiba dramatic, apa se poate evapora in spatiu, o sa ramana pustie, atunci n-o sa mai fie nimic.

Noi ca oameni putem pune la un loc componente, avem astfel de situatii, dar le mentinem asa in anumite conditii, daca le dam drumu in natura se desfac, nu mai exista sub acea forma.

Uite un exemplu freonul din aparatele de aer conditionat, sau azotul lichid.Freonul este un amestec de gaze care nu pot exista liber in natura si nici altfel, doara in conditiile impuse de om.

Acestea exista in acea forma pentru ca sunt tinute in alte conditii decat cele natrurale, deci acolo sunt conditii care fac posibila ca ele sa stea sub forma lichida sau in cazul freonului sa stea amestecate un anume numar de gaze.

Daca le eliberezi, la revedere, dispar, tocmai pentru ca nu mai au acele conditii ce le tin impreuna.

Ceva genul asta s-a intamplat si cu ce vedem noi in jurul nostru. Vedem apa, avem apa lichida, du apa in spatiu si dai drumu, o sa vezi ca dispare n-o sa mai existe sub forma nici lichida nici gazoasa nici solida, se desface in alte componente.
Sau daca e mai departe de soare poate ramaine sub forma doara solida.

Deci multe din ce ne inconjoara aici pe Pamint sunt asa tocmai pentru ca conditiile mentinute sau pe care planeta le ofera poate tine asa ce vedem.
Dar conditiile nu au fost dintodeauna asa, astea ce le vedem noi. Daca citesti despre evolutie sau despre aparitia vietii, o sa gasesti pe undeva faptul ca aparitia vietii a fost un fenomen, am uitat ce cuvint se foloseste laughing ceva singular, ceva genul asta, adica de aia nu mai vedem noi acum ca apare viata din altceva decat ceea ce stim.

Pt ca acele conditii au fost doara la momentul ala, pas cu pas, asa cum am spus conditiile s-au schimbat, au ramas doara componenetele ce puteau exista atit la conditiile respective cit si la cele noi.
Chestia asta sa realizat in miliarde de ani, nu gata hop top.
Uni oameni intreaba, daca asa aparu viata de ce nu vedem sau de ce nu putem face si noi viata in laborator. Pt ca nu stim toate conditiile ce au fost, ce s-a intamplat pas cu pas, de aia, cum sa stim conditii si componente de milione sau miliarde de ani?

Asa ca poti sa maninci bine, de ascultat poti asculta ce doresti, fiecare cei place, dar ca idee eu nu ascult manele, daca ai vrut sa insunuiezi ceva laughing
De mincat la fel nu ma omor cu mincarea, caut sa maninc mai putin, imi place sa fiu mai slim, atit cit se poate.

Daca tu ai macar o teorie care sa fie mai plauzibila, vina si spune, eu citesc cu placere teorii care is cit de cit logice.

Asa am si eu teorii. Uite una.Noi oamenii nu sintem de aici, nu am aprut aici, am venit aici de altundeva.
Dar o sa ajungem tot intr-un pct mort, acolo de unde am venit, cum am aparut? Deci is teorii care nu explica mare lucru.
Iara daca am veit de altundeva si supravietuim aici, inseamna ca de unde am venit conditiile erau cam la fel, deci ramane cum aparu, sau cum am aparut noi sau viata indiferent ca s-a format aici sau pe alta planeta in aceleeasi conditii, s au cu conditii asemanatoare.

Pentru ca nu putem sa venim de altundeva unde conditiile is altele decat cele unde stam acum. Daca mergem pe Marte acolo nu putem supravietui, poate daca modelam planeta si o facem asemanatoare ca si a noastra.
Deci daca ai ceva idei, teorii, sau citit de undeva ceva, baga pe aici, poate avem ce discuta pe seama lor.

| sabin89 explică (pentru relian):

Te cam contrazici. Pe deoparte, lași să se înțeleagă că nu e nimic uimitor pentru tine. Ai studiat, ai făcut școală, ai citit și, ca să te citez, accepți explicațiile "pentru ca is cele logice la momentul asta". Și atunci, chiar așa, ce să te mai uimească din moment ce există explicații logice, la momentul ăsta? Tot ca să te citez, spui: "Este uimitor atunci cand nu cunosti". Tu, care cunoști, nu te mai uimești. Ce bine și confortabil trebuie să te simți în această poziție!
Pe de altă parte, te întrebi - și probabil te uimești, cum am apărut noi. Crezi că am venit de altundeva, de pe o altă planetă cu condiții asemănătoare cu ale noastre. Dar, zici, acolo pe planeta aia cum om fi apărut? Deci, te încurci și te împotmolești într-o problemă esențială, mai esențială decât cea ridicată de mine cu sămânța. Cum am apărut noi? Ar rezulta că ești mai uimit decât cei uimiți de miracolul numit sămânță. Pentru că problema apariției noastre e mai mare decât cea pe care o ridică sămânța. Deci, ești uimit sau nu?
Acum, mă mai întreb și altceva: Dacă explicațiile care sunt "logice la momentul asta" le accepți, de ce nu accepți faptul că am apărut, frumos și liniștit, prin evoluție, pornind de la niște primate asemănătoare maimuțelor, așa cum explică Dawkins și mai toată comunitatea științifică? De ce pleci de la niște explicații logice și te duci la altele ne logice, cum că am venit de altundeva?
Relian, când vei da fumurile jos și vei recunoaște că lucrurile pe care nu le știi sunt mai multe decât cele pe care le știi. Era vorba să lăsăm aroganța deoparte. Nu te mai întreb despre apariția universului, despre teoria big-bang (logică și asta, nu-i așa?), că ne-am întinde prea mult.

| relian a răspuns (pentru sabin89):

laughing esti tare, dar se pare numai tu stii ce cauti, sau poate doara vrei sa fii bagat in sama pe aici.
Noi oamenii, sintem mai nu stiu cum decat seminta ta? E bun, afla ca esti ca si saminta aia, orice este viu pe planeta asta are la baza aceiasi caramida.
Eu spun una, tu ori o faci pe ala care nu vede, ori nu pricepi, alta explicatie nu este.

Ce am spus eu ce inseamna? Tot ce am spus, aia inseamna evolutie, daca asta e cuvintu care iti place sa il auzi.

Saminta ce spui tu este formata din exact ce esti si tu format, asta ca idee, difera doara numarul de caramizi si felul cum is arenjate.

Despre ce roganta vorbesti aici omule? Aici este vorba despre cunoastere si despre a fi capabil sa intelegi ceva.
Tu ori nu vrei ori nu poti, tu stii mai bine.

Deci eu dupa tine, am spus altceva decat evolutie, e bun, daca asta ai priceput din ce am spus e bun si asa rau.

Sa ma intrebi tu pe mine despre teoria bigbang si altele, e si mai bun, deci tu le stii, atunci de ce mai pui intrabari?

Eu zic sa ramai la categoria ta, cu matematica, poate acolo te mai pricepi cit de cit.
De la un raspuns, am ajuns la alte alea.Am mai spus, ai dorit raspunsuri, ala a fost raspunsul meu.
Daca nu te multumeste, atunci puteai sa treci mai deparrte fara sa vii cu scheme si figuri.

Ce inseamna la tine evolutie? Dupa cum observ se pare ca pentru tine inseamna altceva decat pentru restul.Ce am aratat eu aia este evolutie, asa este numita.
Omu nu aparu inaintea semintei tale de tomata, sincer nu stiu ce doresti, cred ca nici tu singur nu stii.

Referitor la ce am spus ca am venit de pe alta planeta, te intreb tu intelegi ce am scris, ce scriu, ori ai nevoie sa iti desenez.Se pare ca nu esti persoana ce o stiam.

Am spus daca cineva vine cu o alta teorie si am dat un exemplu, ala a fost un exemplu de teorie cum ar fi ajuns pe aici viata, e doara un exemplu, na spus nimeni ca asa au stat lucrurile.Deci indiferent de teorie trebuie explicatie.

Daca vine cineva cu o terioe genul ala, aia am spus, tot nu se explica cum am aparut, asa ca tot acolo ajungem, adica la evolutie, adica la ce am spus eu, sau pastrat componentele care se potriveau cu conditiile planetei, pas cu pas, in timp sa ajuns la chestii complexe.

Evolutie asta inseamna, sincer nu stiu ce inseamna pentru tine, banui ca altceva, odata ce vii si spui ca eu ma contrazic, sau ca as spune altceva.

Evolutia se refera la viata amice, nu se refera la maimute sau la om. Viata este aceaiasi, are la baza exact aceiasi caramida, odata ce explici cum aparu o bacterie, ai explicat viata, nu ce mai crezi tu.

Ce am aratat eu este tocmai cea spus si Darwin ce tot il citezi, este ce au spus si aia din comunitata aia stiintifica, nu am spus nimic altceva, pentru ca nici nu am cum, sau de unde, doar ca am, folosit cuvintele mele, nu definitiile alora.

Eu tot de la aia am citit, am invatat la scoala, sau care mai invata, despre ce desene animate vorbesti tu?

Exact, asa e logic, am aparut frumos si linistit prin evolutie, eu am explicat cum sau mai simplu, nu am folosit cuvintekle altora, am explicat simplu pe inteles, asa popular, nu-s adeptul formulelor si definitiilor, in cazul in care se discuta asa amical, sau intre oameni.
Tu voiai sa vin si sa spun, da saminta aia aparu prin evolutie, aia voiai tu sa auzi? Ai spus ca este explicata chestia, voiai doara sa spun ca ma mira, banui ca asta voiai sa auzi, sa ne miram cu toti wow ce tare e.De ce nu ne miram ca scrim pe aici? Cum ti se pare ca scrii pe net fara cerneala? Ar trebuie sa ne minunam si ca mergem si ca vedem. Deci ar trebuie sa nu mai ne ocupam cu nimic dec it sa stam si sa ne minunam cit sau cum aparu viata.

Nu omule, cand stii nu te mai minunezi, cauti explicatie la altceva, cauti alta minune sa o explici, sa tio explici.

Tu si altii pe aici cred ca atit stiti, definitii si formule, le stiti ca pe o poezie si atit, veniti si na uite ia de aici.
O formula sau o definitie, mai ales daca spui ca te pricepi la matematica, trebuie demonstrata corect?

Ai vazut, este o formula mica dar demonstratia cit de mare sau lunga este?
Asa ziceam si eu, exact asa si cu definitii, cu evolutie.Toti spun evolutie, dar citi stiu cei aia, sau ce presupune macar?

Tu stii cei aia evolutie? E ok nu are rost sa ne intindem cum zici, tu de fapt voiai raspunuri gen Da sau NU, multe sa te aprobe, deci nu trebuie explicat nimic.

Exact asa este, te minunezi cand vezi ceva nou, cand intilnesti ceva ce nu ai mai intilnit, cand nu cunosti un fenomen si etc, spui wow, adica te minunezi.
Cind ai aflat, deja devine ceva banal.

Despre ce aroganta vorbim aici? Eu cred ca tu esti ala care esti arogant, in loc sa multumesti omului ca raspunde, incepi o intreaga teorie, cauti nu stiu ce cauti, sa te certi cu lumea pe aici sau ce anume?

Cum am mai spus nu iti convine ce raspunde cineva blocheaza, nu baga in sama, nu-i raspunde, treci mai departe, asta daca nu esti capabil de o discutie amicala si nevinovata, daca deja faci oamenii aroganti si mai stiu eu cum si ce ai mai spus, mascarici, etc, nu mai intreba, nu esti tu superior nimanui pe aici sa jignesti, ori sa mai stiu eu ce.

Daca nu poti discuta civilizat, sau daca nu accepti si parerea altora, nu e bine deloc, nu putem sa conversam, normal.Tu ai parerea ta, ai informatile tale, eu pe alea mele, vii le spui, eu le spun, daca ai ceva sa spui, spui, dar normal, arati uite aia e gresit, daca tu asa consideri, eu vin daca am cu ce si arata ca e ca mine si cam asa se poarta o discutie nu crezi?

Daca eu am venit si am dat un raspuns, tu ca gazda, ar fi trebuie sa spui, ok uite eu cred ca explicatia ta nu e buna, si arata-i de ce, sau poti cere sa fiu mai explicit, sau mai stiu eu cum.
Dar tu deja vii, ha gata vin eu si o bag pe aia cu sau pus gramada, de ce sa nu vin eu frumos sa zic ca e evolutie laughing pai si daca as fi spus altceva, e normal sa fie si cineva de alta parere nu crezi? Sau esti asdepatu toti in turma, in cor sa spunem ce ni se arata, ce ni se spune sa credem?

Amice pe aici doara ne dam fiecare cu presupusu, cu ce am citit, ce am invatat, ce am vazut fiecare, deci nu cere nimanui sa spuna ca tine, lasa fiecare sa isi spuna parerea, tu citeste, daca esti curios, retine sau verifica daca ti se pare ceva interesant si cam asta e tot.
Eventual poti sa multumesti celor care raspund, nu-i obligatoriu, dar ar fi obligatoriu sa vorbesti normal, si fara sa jignesti.
Poate si eu am spus chestii, ori cu subinteles dar daca te iei de mine, vorbesc pe limba fiecaruia.

Fiecare om trebuie respectat indiferent ce spune, indiferent cai prost, sau cum mai este. Daca te jigneste, nici atunci nu ar trebuie sai raspunzi la fel, dar hai sa zicem, atunci da ii vorbesti pe limba lui.
Cam despre asta este vorba, de respect, toti suntem oameni.

Hai ca deja incet incet iti dai arama pe fata laughing

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Natura e-n toate. E-n cele ce sunt. Și-n cele ce mâine vor rade la soare. E-n holda întreaga, e-n bobul mărunt. E-n viața ce veșnic nu moare. Merge? Parafrazat după o strofa de Mihai Beniuc. Partidul (PCR) a dat gres. La fel și natura. Și ghici cine e arhitectul și constructorul seminției?

| sabin89 explică (pentru TamplaruAnisoara):

"Și ghici cine e..." - Să fie oare Partidul?

| EliLeli a răspuns:

Da.
Nu mi-am baut cafeaua. N-am vazut bob de cafea in dimineata asta. Fck!
P.S. Ce de patrunsi pe-aici.

"Sunt întrebări la care eu nu găsesc răspunsuri. Le-am putea găsi împreună? Unde-s doi puterea crește, dar aici suntem mai mulți decât doi; suntem un colectiv."
Cred ca a crescut tare puterea laughing)

| MironMihaela a răspuns:

Dumnezeu le.a creat pe toate asa perfect!