| Catalina3920 a întrebat:

Cand s-a pabusit colosul din rhodos?

6 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus!
În anul 225 î.H., în urma unui cutremur, i s-a rupt un picior. După prăbușirea statuii, locuitorii din Rhodos au vrut să o reconstruiască, primind chiar o ofertă de la Ptolemeu al III-lea, însă un oracol le-a interzis.
După ce arabii au cucerit insula în anul 653, statuia a fost vândută de către aceștia unui evreu din Siria, care a cărat-o pe 900 de cămile, după cum spune legenda.
Detalii despre această legendă poţi citi aici http://ro.wikipedia.org/wiki/Colosul_din_Rodos
O zi cu zâmbet să ai!

| salomeea27 a răspuns:

In anul 226 iHr din cauza unui cutremur. Iti spun sigur!

| Christina a răspuns:

Colosul din Rhodos este o statuie imensă construită în antichitate pe insula Rhodos din Grecia si reprezinta una din cele şapte minuni ale lumii. Statuia îl înfăţişseaza pe zeul grec al Soarelui, Helios şi măsura între 32 şi 36 de metri.Construcţia s-ar fi realizat în 12 ani şi ar fi fost finalizată în anul 282 î.C. După unii, ea străjuia intrarea în portul din insulă. Statuia era construită din bronz şi întărită ulterior cu fier şi piatră. Se spune că au fost folosite 15 tone de bronz şi 9 tone de fier, însă calculele arată că aceste cantităţi au fost chiar mai mari. Teoria că acest colos stătea cu câte un picior pe fiecare mal al portului este doar o legendă, pentru că în nici o scriere nu se specifică acest lucru.În 225 î.H., în urma unui cutremur, i s-a rupt un picior. După prăbușirea statuii, locuitorii din Rhodos au vrut să o reconstruiască, primind chiar o ofertă de la Ptolemeu al III-lea, însă un oracol le-a interzis. După ce arabii au cucerit insula în anul 653, statuia a fost vândută de către aceștia unui evreu din Siria, care a cărat-o pe 900 de cămile,

| JhonnyDepp a răspuns:

Nu s-a prabusit niciodata!

| andreyghost a răspuns:

In anul 251 inainte de Hristos.Atunci din cauza unui cutremur i s-a rupt piciorul si nu a mai putut fi reconstruit

| andreyghost a răspuns:

Am gresit.In anul 225 Inainte de Hristos.Atunci din cauza unui cutremur i s-a rupt piciorul si nu a mai putut fi reconstruit. Funda?