| anonim_4396 a întrebat:

Simpla curiozitate, nicidecum nu voi muri daca n-o voi afla. De ce toti ateii dau navala la categoria "Stiinte si Filosofie"?!? Voi aveti o problema cu religia dragilor, ci nu cu stiinta, daramite cu filosofia! (Aveti, dar meditati si voi intrebarea) filosofilooor.

61 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Pai zici bine ca avem o problema cu religia, tocmai de aceea preferam categoria "stiinta si filozofie" pentru ca, conceptele noastre despre lume si viata are la baza stiinta si filozofia care e tot stiinta. "navala" precum spui, e atunci cand intram la categoria "Religie" in care nu credem si intram la combat. Apropo, tu ce capre pasti, pamantene sau pe cele salvate de Noe?

| harciog a răspuns:

Vinde cineva pampersi?

| Azµre a răspuns (pentru harciog):

Ce mărime doriți Domnule Hârciog?

| Hombre a răspuns (pentru harciog):

Da sefe, din tabla su sarma ghimpata?

| harciog a răspuns (pentru Azµre):

Nu pentru mine...dar daca miroase urit odata cu intrarea mea, alta explicatie logica nu este.Dar mai e cineva ca mirosul era de inainte aici...

| Azµre a răspuns (pentru harciog):

Stai liniștit Hârciog cu tine n-are nimeni nimic... Ești pe placul meu și sper să fii și pe placul altora.

| Analytical a răspuns (pentru harciog):

De tine mai aveam nevoi D-le harciog... you made my day! laughing))

| harciog a răspuns (pentru Analytical):

Mai stateam dar ma duc cu caprele, oricum va gasesc aici, pa.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Da-te jos din corcodus ca nu-i bicicleta tahee hee

| Analytical a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

U're right. Offf, asa imi trebuie daca ma bag in cuibul de atei. sad Nu-i nimic, castig experienta. laughing) Ma angajeaza si pe mine cineva la spitalul de nebuni. Nu ca as vrea, trebuie sa inghit acum. Intelegi tu, sau nu? thinking

| Hombre a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Pardon trotineta, bicicleta implica mai multa cunoastere.winking

| shadovv a răspuns:

Ce?

| Inferno a răspuns:

Intrebarea este irelevanta. Stiinta si filosofia nu au legatura cu convingerile religioasa intr-o asa masura incat sa tragem concluzia stupida ca ar exista legaturi intre cele doua.
Puteti sa intrebi si homosexualii ce cauta ei la stiinta si filosofie sau pe cei care au parul alb, tot atat de irelevanta era.
Voi care aveti parul blond, de ce stati la stiinta si filosofie?
Avea sens daca era asa:
Voi care aveti parul blond de ce stati pe un forum dedicat celor bruneti?
Dar asa...

| Inferno a răspuns:

Este grav daca ai asemenea "curiozitati" irelevante.
Eu sunt curios, daca Pamantul este a 3-a planeta de la Soare, de ce ai pus intrebarea asta?
Sau.
Daca vaca rumega iarba de mai multe ori de ce steaua Psitol este cea mai luminoasa stea cunoscuta?
Daca mananc carne de porc, atunci de ce pisica miauna si nu latra?
Poti sa imi raspunzi la intrebarile acestea?

| Inferno a răspuns:

Esti irelevanta. Punct.

| Analytical a răspuns (pentru Inferno):

Slava Domnului ca nu esti in pielea mea, este? laughing)

| valentingb a răspuns:

E chiar enervant ca sunt mereu atat de suparati, nici nu poti glumi cu ei. Eu cred ca ei stiu mai multe despre religie decat 99% din crestini, carora putin le pasa. happy Ok, daca un prieten de-al meu crede si altul nu, ce-mi pasa mie? Importanta e calitatea de om. laughing (sper sa citesti numai tu astalaughing )

| Analytical a răspuns (pentru valentingb):

RIGHT! "sunt mereu atat de suparati, nici nu poti glumi cu ei"! Stiu atatea pentru ca vor sa-si demonstreze si re ca, ei de fapt sunt buricul pamantului. Pamantul le sta in maini si ei il joaca in picioare. Cand isi vor da seama de greseala facuta va fi prea tarziu. Mult prea.

| valentingb a răspuns (pentru Analytical):

Asa au nevoie de o viata...laughing

| Azµre a răspuns:

Nu te mai coborâ la mintea altora, ascultă și tu un sfat!

| Hombre a răspuns (pentru Azµre):

De ce esti sigur că se coboară la "mintea altora' şi nu incearcă să urce la mintea unora?

| Azµre a răspuns (pentru Hombre):

Mintea omului mai întâi trebuie să o cunoşti, pentru a o putea înțelege, nu toți suntem la fel, nu toți gândil sau relaționăm la fel, de aceea trebuie să lăsăm loc și înțelegerii sau măcar curajului de a înțelege anumite persoane...În situația de față userul nu este înțeles de cei din jur, îcearcă să se facă înțeles nu reușește și o i-a pe arătură asta e dovada lipsei comunicării și interacționării altor useri cu userul care a postat aceste of-uri.
Trebuie să avem o minte deschisă și să încercăm să îi și înțelegem nu numai să-i criticăm.

| Azµre a răspuns:

Trebuie să le dăm o șansă și celor neînțeleși.

| Mădă0611 a răspuns:

rolling on the floor Cata iubire. Aia de la religie (si spun aia pentru ca sunt doar unii despre care prefer sa imi pastrez parerea, asa cum o s-o pastrez si pe cea despre tine) spun ca la Stiinta si filosofie e locul nostru, tu spui ca la religie, ete ca eu stau unde vrea muschiu' meu, ateismul inseamna libertate, nu limitare, si apoi, daca ai intrebari existentialiste si nu crezi in basme, unde le cauti? Nu cumva in descoperirile oamenilor de stiinta?
Multa stiinta si filosofie ai in creieras happy

| Wøodenpints a răspuns:

Asta este una din întrebările cele mai retardate din istoria internetului.

| WhatheWow a răspuns:

Bună dragă, nu te-am mai văzut de mult; ești ok!?

| Analytical a răspuns (pentru WhatheWow):

Foarte, mersi. Tu? Cum mai stai cu presupusul? Daca nu-mi poti raspunde...

| WhatheWow a răspuns (pentru Analytical):

Din curtoazie, am simțit nevoia să te salut și să te întreb cum mai ești; mă bucur că ești bine ...sincer! laughing
Dacă nu te grăbești, așteaptă puțin și-ți formulez un răspuns, așa ca pentru " o prietenă ".
Acuşica termin de spălat pe jos cu ceva trolli și mă ocup și de tine...să nu pleci!

| Analytical a răspuns (pentru WhatheWow):

O sa incerc sa-mi mentin umorul meu suparator si jignitor! Macar cu asta va pot ajuta. Stiu ca va doare pentru ca a-ti reinventat sufletul. Nu va iert eu, nu va iarta credinta voastra in stiinta. (un nimic mare)

| WhatheWow a răspuns (pentru Analytical):

Am revenit, yuhuuuuuuu!? Ups; am uitat s-aduc răspunsul! Scuze! laughing
Revin imediat!

| WhatheWow a răspuns:

Scuze, mai poți aștepta puțin că, știi ...tot cu trolii, dincolo, la Științifico-Fantastic, adică ăia cu prietenii imaginari în cutia craniană; păi de ce să rămână goală, de ce?! încă mă lupt cu ei.
PS. Revin! happy

| WhatheWow a răspuns:

Gata cu retardaţii acum pot să trec mai departe, la oligofreni! Despre ce vorbeai că pierdusem șirul? A da, despre frustrările tale, excesul de hormoni si prietenul tău imaginar. Încerc să intru în pielea ta dar e greu când ai "bile" ...bine, văd că și tu ai ( bile ) dar ai dezavantajul că ești "blondă". E trist că El face astfel de diferențe; unora le dă mai multă, altora mai puțină, așa e El imprevizibil! Totuși nu înțeleg ce te frământă căci Împărăția Cerului e a voastră iar noi ateii chiar nu vrem să vă înghesuim; de unde atunci pornirea asta animalică din tine? Ori poate ai vrut să te călugărești și ai picat examenul? E, se mai întâmplă!
Apropo : știi că-mi place să-mi dau cu presupusul; n-o fi starea ta de astăzi datorită, știi tu ...lipsei de "bip"?
( m-am cenzurat că mai sunt și minori pe aici ) laughing
Te pup dulce și să nu-ţi vopsești părul că-ţi şade bine "blondă"!

| WhatheWow a răspuns:

"Vaaaiiii, aceste cuvinte ne doare!" Am plecat să iau o Aspirină; ți-aduc și ție Rudotelu? Cu ce-l bei, cu apă sfințită; vrei și puțină tămâie să-ți taie greața? laughing
Acum că ești puțin mai liniștită, hai să fiu franc : îmi placi că ești o luptătoare și încă una " al dracu' " de înverşunată, așa, ca Don Qijuote, luptând cu morile de vânt. Se aseamănă căci la fel ca tine trăia intr-o lume fantastică și imaginară. Frumoasă poveste; dacă nu ești prea ocupată cu Biblia trebuie s-o citești și chiar îţi recomand!
Acum că ne-am distrat bine pe seama unei marionete ale cărei sfori au fost bine mânuite de Mr. God, putem trage cortina?

| Hombre a răspuns (pentru WhatheWow):

Si cand te gandesti ca venise sa ne aduca pe calea cea buna, am ratat de data aceasta. Sa vina Ema sa-si ridice coletul de la obicte pierdute. Canieţ filma.
Urmatorul indoctrinat va rugam.

| WhatheWow a răspuns (pentru Hombre):

rolling on the floor

| WhatheWow a răspuns:

Acum că s-au mai răcit spiritele hai să-ți dau un răspuns serios la întrebare. Majoritatea ateilor nu cred în Religie și implicit în Dumnezeu din cauza lipsei de răspunsuri logice și întărite de dovezi demonstrate științific iar dacă mai pui la socoteală afinitățile lor pentru Știință, e ușor de înțeles prezenţa lor la această categorie.
Acum cu riscul de a fi tratat din nou cu sarcasm de către tine vreau doar să-ți spun următorul lucru : dacă într-adevăr doreai niște răspunsuri serioase întrebării tale, puteai să o faci să pară mai serioasă și mai puțin ironică și plină de aroganţă.

| Analytical a răspuns (pentru WhatheWow):

Sa-mi musc limba si niciodata orgoliul nu ma va lasa sa trec cu vederea peste ceva ce nu-mi convine. Hai sa ti-o spun si eu asa pe șleau ca, tot suntem noi atat de "elevati" si "sinceri" unii cu altii. Ca sa intelegi omul trebuie sa te bagi in cele mai multe cazuri in pielea lui, in gandirea lui, sa incerci (macar) sa-l intelegi. Sa-i intelegi actiunile si frustrarile. Ca sa inteleaga tot prostul trebuie sa te bagi in mintea lui. Esti nevoit sa le raspunzi cu acelasi ton si sarcasm; altfel nu te-ar putea intelege. Te-ar considera imediat pe tine prost daca nu i-ai raspunde cu aceeasi moneda.(asta e scuza mea pentru faptul cum mi-am mentinut calmul, sincer? sunt foarte bine mersi) Sa fim 2 sec sinceri, pai vezi? Si de multe ori nu ajungi sa rezlovi mare lucru pentru ca omul e suficient de prost sa-si mentina echilibrul mintal cu ceea ce da bine, cu ceea ce vede. Dincolo de fapta facuta, de profunzimea a ceva ce poate fi demonstrat adevarat nu se obosesc sa priveasca. Exact, substanta aia nociva va infecta multi ochi si domnul creier isi asuma riscul de a fi si el atacat. In cele din urma, tot "Romeo si Julieta" au trait fericiti pana la adanci batraneti. Cine nu-si doreste binele si cine nu doreste ceva trait de vis? Hai sa nu ne limitam doar la cunoastere. Nu ma intelege gresit tu, "m-am impacat" cu tine, cu voi si cu gandul ca. Conceptiile, ideile, gandirea nu te(va) obosi(ti) sa mi le schimbi(ati). Valabil si vice versa.

| WhatheWow a răspuns:

Tipic la creștini!

| Hombre a răspuns (pentru WhatheWow):

Observ ca s-a facut curatenie pe aici din 70 de raspunsuri a ramas doar 55 si nu se mai intelege mare lucru, frumoasa cozmetizare, se lucreaza ca la fosta securitate, meteahna romaneasca de a nu lasa lucrurile asa cum sunt. Ce mascarada tipic TPU.

| WhatheWow a răspuns (pentru Hombre):

Ei Hombre și tu acum, nu lua lucrurile astea ca pe ceva personal; tu nu le-ai vopsit caprelor tale zăpada verde să se simtă bine? laughing ...sau ca să nu le mai dai de mâncare?

| Hombre a răspuns (pentru WhatheWow):

OK, cred ca vreun duh s-a suparat pe atei si s-a pogorat asupra lor sa le zapaciasca mintile si sa-si ajute enoriasa laughing
Mi-a "placut" de Azµre cum isi incuraja simpatia,- "nu te coborâ la mintea lor" pesemne, ii era teama ca ajunge proasta ca noi. rolling on the floor

| WhatheWow a răspuns (pentru Hombre):

laughing OK, vezi că am mai sus o întrebare pur științifică, ceva cu ouă laughing Ce crezi?

| Delicacy a răspuns:

Păi cum de ce? Se plictisesc şi ei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multi atei s-au impacat cu religia.Mai sunt unii care isi gasesc alinare, in a calca in picioare credintele altora.Nu trebuie sa generalizezi cand te referi la atei.Tu probabil ai vreo Alba ca Zapada in cap, iar pititcii mei de pe creier refuza sa intre in aceeasi poveste.Cred ca aceeasi atitudine ar trebui s-o ai si tu!

| Analytical a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce esti si tu unul dintre acei incordati?! Chiar nu le am pasul, viata, importanta, pur si simplu nu vad vreo relevanta sa-i vorbesc de rau. Era de fun si s-au cam adunat "postarile" lor in "creierul meu de Alba-ca-Zapada", vreau si ceva adevarat. Ei nu ma ajuta cu nimic, si nici nu ma intaresc prin ceea ce fac. TPU- ne ajutam reciproc, tot asta se urla pe aici. Pai, unde? La "Drasoste si Sex" sunt doar pustani in calduri, plictisiti de viata. Unde pot oferi ajutor? Nu-mi ramane decat sa incerc prin "umorul" meu sa incerc (cel putin) sa le trag niste palmi sa-si revina. Dar toti o iau in nume de rau. Nimeni nu aude aici de cuvantul mustrare, toti sunt plini de ei. Inteligenti da, dar hai intelepti sa adunam de pe aici. Ei bine, poti? Pai vezi?

| anonim_4396 explică (pentru Analytical):

Incordati? nu cred ca ne apasa nimic, poate doar lipsa de transparenta a celor care au facut religiile si multe intrebari la care nu gasim, sau poate nu vrem sa acceptam orice raspunsuri.Eu cantaresc de multe ori ambele tabere si observ ca e o lupta futila, care se duce de multe ori prea departe. Ajungi sa uiti pentru ce lupti si sa devi o victima.
Daca vrei sa ajuti, o poti face in multe locuri ca voluntar sau chiar sa donezi unor orfani, nu neaparat avutii materiale, dar macar poti sacrifica o mica parte din timpul tau.
Uita sloganul site-ului cand esti pe aici, din moment ce incep sa atraga bietii useri cu tricouri pentru cateva click-uri in plus, e clar ca scopul site-ului s-a evaporta de mult...si nici nu cred ca a existat!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu inteleg de unde ata ura, de ce le pasa ca unii refuza sa creada ca provin din niste mamifere.Vad aici o multime commenturi aruncate cu ura,de ce considera ca crestinii sunt nist indoctrinati,sclavi ai unei inteligente redusesi cu mult handica?
Am vaga impresie ca e una dintre cele mai vechi religii care inca se mai practica(in afara de animism),iar principiul de baza al crestinismului e iubirea aproapelui,dati toti exemple,ca si musulmanii au rreligie asemantoare,de ce sa nu credem in ei? Credeti in ce vreti dar iubiti-va aproapele nu ucidetii cum spun musulmanii(Cine nu este cu noi este vrednic de moarte)Voi criticati religi dupa caracterul unor persoane care se dau drept crestine dar care nu sunt vrednici de acest nume? Revin,de unde atata ura? De ce religia este atat de criticata? De ce sunt ateii ata de ferm convinsi pe propria lor mentaliate dar si ei, ca fiecare se bucura de sarbatoarea craciunului? Sau suntem superiori, nu credem in basme? De ce criticati crestinismul dupa faptele inchizitiei sau a desfranatilor papi? Oare isus a spus :Urmati pe papi!? Sau a spus urmati-ma pe mine? Ca unii se cred mijlocitori, ingeri etc, e treaba lor, fiecare va da socotela? De ce este atata rautate si in raspunsurile crestinilor? Sau oare stim ce inseamna cu adevarat crestin?

| Analytical a răspuns:

Te tradeaza fata! Tot ce stiu despre tine este ca nu te-as prefera 3D.
Spre deosebire de tine nu ma joc cu cuvintele, sa nu mori. Oricum, mai schimba-ti mutra aia serioasa, esti prea incordat. (nu ma refer la avatar)

| Analytical a răspuns:

Mi s-a cam stricat butonul, nu pot concepe idei de la niste persoane mecanizate. Atunci cand voi vedea profunzime in gandirea voastra "turma", atunci nu va voi mai generaliza! Mi-am instiintat si insumat acest drept, stii tu "Drepturile omului", nu si animalelor.

| Analytical a răspuns:

CONCLUZIA si ziua buna! : Am cautat si eu asa sa-mi fac o parere despre voi ateii, pentru ca domniile voastre nu sunteti bine vizati! Si ce sa descopar? Un mare nimic, un gol imens si o inima rece. Nu aveti nimic uman in voi, cald, sa va detasati si voi de la furie, suparare, relevanta, descoperiri etc. Tot ceea ce am vorbit cu unii dintre voi, nu v-au facut decat sa fiti agresivi si sa demonstrati si re, ca sunteti cei mai "inteligenti" fiinte pamantene. Imi pare rau, sincer, chiar nu ma simt in stare sa stau intr-o haita ca a voastra. Recunosc, nu sunt destul de inteleapta eu, sa va aduc pe calea aia dreapta. ("spusa de noi") Sa nu va mai provoc si alte irigatii si iritatii. Nu am vrea. Sunteti niste fiinte lipsite de sentimente si sunteti cu totii in aceeasi mana. Purtati aceeasi manusa si va ghidati dupa aceeasi masca. Ei bine D-le Inferno, eu am putut sa analizez mai multe conceptii ale voastre, mai generalizez acum cand spun ca "sunteti tot o apa si-un pamant"? Mi-e sila ca nu ati inteles adevaratul sens al intrebarii, nu ati stiut lua partea buna, criticandu-ma si exaltandu-ma cu replici "sofisticate" in mintea voastra. Pentru mine nu existati. Nici voi, nici conceptiile voastre. Educatia voastra in ce a putut consta cand erati mici? La maturitate nu dati dovada de ea. Nu mi-a parut bine sa discut cu voi, dar totusi o zi buna tot va doresc! Asa ca, sunt o CRESTINA buna.

| usuk a răspuns:

Ce intrebare ipocrita...

| Disharmony a răspuns:

Iar tu ai o problemă cu logica, fetiţo.

| Analytical a răspuns (pentru Disharmony):

Daaar vaai, serios? Nu mi-am dat seama. Mersi, totusi imi poti raspunde? Sau prea complicat pentru un "filosof" ca tine...

| Azµre a răspuns (pentru Analytical):

Ai gura cam mare, atâta tot, de aceea ești atacată de alte persoane. Încearcă să nu te mai enervezi, ignoră anumite postări și o să vezi că e este bine.
Lasă ateii în durerea lor, lasă creștinii la fel în ale lor, și veziți de propria părere.

| Analytical a răspuns (pentru Azµre):

Stiam ca "am gura mare". Intr-un sens bun? Nici asta nu se pune. Pacat, aveam o parere cat de cat buna fata de convingerile tale. Nu le am necazul eu, Slava Domnului, doar ca sunt prea "destepti" ca sa ajunga intelepti. Atata tot.

| Azµre a răspuns (pentru Analytical):

E în sensul bun. să nu iei în nume de rău, mie unul îmi plac anumite postări ale tale. Eu îți recomand să te abții când vezi alții de se leagă de tine, atâta tot, nu te coborâ la mintea lor.
Să ai o zi frumoasă încontinuare happy

| Analytical a răspuns (pentru Azµre):

Nu e vorba de a te cobori sau nu aici. Am pus o intrebare care imi jigneste intr-adevar calitatile, dar spre folosul multora. Unii nu pot vedea mai departe de perdea, asta ma deranjeaza. Si recunosc. Nu consider un om inferior mie care sa nu merite "sa ma cobor la mintea lui". S din contra, lupta nu trebuie renuntata pe campul de bataie. Domnule Azµre.

| Hombre a răspuns (pentru Analytical):

Oricat de ţâfnoasă esti, Inferno are dreptate, intrebarea e irelevanta. Dupa luminatia inteligentei tale la ce categorie trebuie sa-si faca cuibul ateii? Si totusi nu mi-ai raspns la intrebare, ce fel de capre pasti, pamantene sau pe cele salvate de Noe? Sau nu pricepi aluzia?

| sleeky1532 a răspuns:

Sariti pe ea! DAI! ASA, Mai multe picioare! laughing) ce ma distrez.

| Catiche_Elena_1994 a răspuns:

E in sens bun. sa nu iei in nume de rau, mie unul imi plac anumite postari ale tale.Eu iti recomand sa te abtii cand vezi altii de se leaga de tine, atata tot, nu te cobora la mintea lor.Sa ai o zi frumoasa incontinuare.

| WhatheWow a răspuns (pentru Catiche_Elena_1994):

Ia citește mai bine și vezi cine de cine se ia; urmărește limbajul și aroganța ei înainte ca cineva s-o jignească și pe urmă poți să-ți dai cu părerea!