| JIJ a întrebat:

Cum vi se pare categoria "stiinta si filosofie"? Filosofia se ocupa cu studiul sufletului, iar stiinta neaga existanta unui suflet (si ca tot cea ce facem noi este doat rezultatul conexiunilor electrice dintre neuronii nostri, adica de activitatea electrica a creerului) deci ce parere aveti?

2 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Da, n-ar strica să se împarte în două categorii separate.
S-au creat multe confuzii de-a lungul timpului, răspunsurile filosofice deseori contrazicându-se cu cele ştiinţifice, perspectivele fiind diferite.
Cred că o separare ar fi benefică.

| RAY a răspuns:

Pai nu-i asa?