| Damian a întrebat:

Sondaj: soarele se invarte in jurul pamantului sau invers?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Moment stiintific:
Pamantul este plat si soarele orbiteaza in jurul sau.
Soarele are momentele lui de glorie la orele 12 dupa care se stinge noaptea, nimeni nu stie cum se reaprinde dimineata.

40 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Invers, Pamantul se invarte in jurul soarelui.Mai vrem sa se invarte si soarele pentru noi, prea multe vrem, nu meritamlaughing)

| cristi202 a răspuns:

Am auzit si eu de sondajul acesta, si ma gindeam sa pun intrebarea aicihappy. Interesant e ca aici nu prea e conform cu ce zicea acel sondaj. Insa cred totusi ca e adevarat ce zicea, intr-o tara in care, pe cind eram in ultimii ani de liceu, 90% din clasa mea nu stia tabla inmultirii! Oare era un caz singular? Nu as crede.

| Parintele a răspuns:

Nu mai credeti mincinile stiintifice. Soarele se invarte in jurul pamantului conform Bibliei si biblia este cuvantul lui Dumnezeu. Va indoiti de cuvantul lui Dumnezeu?

| danut a răspuns:

Noi vedem ca soarele se invarte in jurul pamantului dar cum omul este in general o fiinta "sucita" este clar ca totul este pe dos. :rolling on the floor

| PhaseMorphXR a răspuns:

Soarele se invarte in jurul lunii, iar pamantul sta si se uita...

| PhaseMorphXR a răspuns:

"http://www.lovendal.net/......mantului/"

Va rog eu frumos, nu mai propagati asemenea mostre de incultura, prostie si analfabetism, la care "prind" doar aneuronali complet praleli cu notiunile puse in discutie... Asemenea controverse au fost stinse cu mult timp in urma, doar cei ce nu sunt la curent cu cercetarile, dovezile si aplicatiile practice "post-einstein-iste" traiesc cu impresia ca argumentul "Michelson-Morley"
inca mai e valid. In numele bunului simt, evitati propaganda si cercetati/studiati! Multumesc

| MidnightLady a răspuns:

Vrei sa te convingi ca sondajul, care spune ca 40% din romani cred ca Soarele se invarte in jurul Pamantului, este adevarat? Eu as crede fara a mai verifica.

| MidnightLady a răspuns:

M-ai dat gata cu intelectualismul. Arunca un ochi la categoria "Dragoste si sex" de exemplu, sa vezi explozii de inteligenta.
Aici e usor sa cauti pe Google inainte de a raspunde, dar stai la poarta unei universitati si intreaba, sa vedem cati stiu asta?

| Cσσкiє a răspuns:

Pământul se învârte în jurul Soarelui. La fel şi Plimbărescu, că tot are chef de plimbări.

| Damian explică:

Chestia asta trebuia intrebata pe strada ca pe aici majoritatea sunt intelectuali, pe la tara pe undeva

| PisicaAristocrata a răspuns:

Invers.

| madia a răspuns:

Pamantul se invarte in jurul Soarelui. Atata lucru stiu si eu laughing

| Cretaker a răspuns:

Soarele se invarte, Pamantul sta pe loc.

*sarcasm.jpg*

| IrinaAndreea a răspuns:

Invers. big grin

| sandy a răspuns:

Te-ai uitat si tu la ştirile de la pro tv?

| cosminbacau a răspuns:

Mda. Chiar daca nu suntem un popor atat de inteligent, bine macar ca suntem amuzanti. I love you românule. A, oare de ce ii zice sistem solar? Ca e pamantul biblic plat? Sau ca e cerul "priponit"? Bine ca in noaptea de Înviere nu se zice... Veniti de va luminati! Sau asta e rau?

| hidrargir a răspuns:

Acelasi raspuns ca toate de pana acum si din partea mea, dar uite o curiozitate ce reiese din sondajul tau:
In afara de Cretaker, el e sarcastic, 100% dintre romani sustin ca pamantul se invarte in jurul soarelui si tot 100% dintre romani nu mai au incredere nici macar in ceea ce vad, cu ochii lor, zi de zi, de cand s-au nascut. Caci, desi cu totii sustinem ca pamantul se invarte in jurul soarelui, in fiecare dimineata vedem soarele miscandu-se de la est la vest.

| RappK a răspuns:

Inveti chestia asta inca de la gradinitahappyo fi careva care nu stie...thinking oare?

| BitchImfabulous a răspuns:

Invers: pamantul se invarte in jurul soarelui.

| ;x^..::pasTiluTza`))::...:x:x a răspuns:

În astronomie, heliocentrismul este teoria că Soarele este centrul sistemului solar.
În istorie, heliocentrismul s-a opus geocentrismului, teorie ce punea Pământul în centrul universului. Distincția între Sistemul Solar și Univers nu a devenit clară decât în perioada modernă, dar este importantă în ce privește controversa între cosmologie și religie). Grecul Aristarh din Samos, în secolul al III-lea î. e. n., a fost primul care a sugerat că Pământul se rotește în jurul Soarelui care stă fix. Abia 1800 de ani mai târziu însă, în secolul al XVI-lea, preotul, matematicianul și astronomul Nicolaus Copernic a prezentat un model matematic complet al unui sistem heliocentric, mai târziu extins și perfecționat de Johannes Kepler.
Dezvoltarea heliocentrismului
Pentru oricine privește cerul, pare clar că Pământul stă pe loc și toate celelalte se rotesc în jurul acestuia o dată pe zi. Observând mișcările corpurilor cerești o perioadă de timp mai îndelungată, acestea apar în toată complexitatea lor. Mișcarea soarelui este mai lentă într-o anume perioadă a anului; planetele au mișcări similare, dar uneori pare că ele se întorc din drum și se mișcă în sens opus o vreme. Pe măsură ce aceste mișcări au fost mai bine înțelese, a fost nevoie de descrieri din ce în ce mai elaborate ale acestora, dintre care cea mai cunoscută o reprezintă sistemul ptolemeic, formulat în secolul al II-lea, și care, deși astăzi este considerat incorect, calculează pozițiile corecte ale planetelor cu un grad moderat de precizie, deși cerința lui Ptolemeu ca toate epiciclurile să nu fie excentrice cauzează probleme inutile pentru mișcările lui Marte și, mai ales, ale lui Mercur. Ptolemeu însuși, în lucrarea sa Almagest arată că orice model pentru descrierea mișcării planetelor este doar o unealtă matematică, și că, de vreme ce nu există o modalitate de a ști care este modelul adevărat, ar trebui folosit cel mai simplu model care calculează numerele corecte.
Discuții filozofice
Argumentele filozofice ale heliocentrismului implică afirmații generale că Soarele se află în centrul universului sau că unele planete, sau chiar toate, se rotesc în jurul Soarelui, cu argumente ce susțin aceste afirmații. Aceste idei pot fi găsite într-o serie de texte sanscrite, grecești, arăbești și latine. Puține dintre aceste surse, însă, au dezvoltat tehnici de calcul al unor consecințe observaționale ale ideilor heliocentrice pe care le propuneau.

| JustMe a răspuns:

Pamantul in jurul soarelui, asa prosti nu cred ca suntem

| Ingerasull99 a răspuns:

Sondajul a fost facut si la tv, pamantul se invarte in jurul soarelui!

| Alex_2741 a răspuns:

Pamantul se invarte in jurul Soarelui happy si Soarele sta pe loctongue am zis sa raspund si eu happy app cati ani ai tu? happy

| °º•●-♫-aLЭxeL-♫-●•º° a răspuns:

Soarele nu se misca planeta se invarte si in jurul soarelui si in jurul ei sa zic asa adica sti tu in jurul axuluihappy

| SupraDozaDeVise a răspuns:

Invers, adica pamantul se imvarte in jurul soarelui;]]

| MaDuTzAaAaA a răspuns:

Pamantul nu se invarte in jurul soarleui ci traverseaza o traictori circulara pe orbita in forma unui cerc ce inconjoara soarele.de asemenea, se roteste timp de 24 h in jurul sau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invers...deci, soarele sta "pe loc", si pamantul se invarte in jurul soarelui, si totodata in jurul axei salehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de cat de beat sunt. Daca-s rupt-rupt-rupt, ambele se invart in jurul meu.