cami
| cami a întrebat:

"Spune-mi cu cine te imprietenesti, ca sa-ti spun cine esti". Este, intr-adevar reala zicala asta? Chiar credeti ca oamenii pe care-i preferam, ne. dezvaluie oarecum adevaratul caracter?

26 răspunsuri:
| BUBULINA a răspuns:

Eu nu's de acord cu multe zicale
si nici cu asta nu's de acordhappy
de ce?
pai eu umblu cu o fata care e cam usuratica de fel. eu nu's asa
pe mine nu ma intereseaza ce face ea si cu cati se culca.pe mine nu ma afecteaza cu nimic din ce face ea
si aceasta prietena e foarte sufletista si saritoare in ajutor
si sunt prietena cu ea de cand eram mica
daca umblu cu ea nu inseamna ca si eu sunt usuratica doar pentru faptul ca ea este asa

| Silvia a răspuns:

Le* convinebig grin

| mircea a răspuns:

Este la fel de adevarata ca si cea care zice :"cine se aseamana se aduna!". Comportamentul nostru complex nu poate fi ascuns "privirilor" celor din jurul nostru si prin asta se evidentiaza propria indivdualitate in contexul grupului in care am ales sa traim, grup ale carui caracteristici se regasesc in fiecare membru.

| antonius74 a răspuns:

Fiecare om are un camp energectic in jurul sau. functioneaza ca un radar personal. toti prieteni tai sunt compatibili cu acest radar, in timp ce dusmanii...corect: total opusi. as zice ca da, e foarte adevarata zicala

| JustMeFlory a răspuns:

Nu prea cred in zicala asta! Eu am o prietena(foarte buna chiar)care m-a ajutat de fiecare data si a fost alaturi de mine! Dar ea este cam panaramastraight faceUmbla cu fooarte multi, dar sincera sa fiu chiar nu-mi pasa! Eu am prietenul meu, si pana la urma e problema ei cu cine si cu cati se culca! Fiecare crede ce vrea...eu nu sunt de acord cu aceasta zicala!happy

| kathessa a răspuns:

Nu e valabil daca privesti si din perspectiva asta: Iuda avea prieteni unul si unul si totusi a tradat!

| girlxx21 a răspuns:

E destul de adevarat... dar uneori oamenii te catalogheaza ca fiind la cel ca acea persoana cu care umblii... Mie mi s-a intamplat am avut o prietena care nu era chiar usa de biserica toata lumea stia ce face ce-i bate capu.si incepusem sa aud fel si fel de chestii despre mine cu toate ca nu era adevarat dar nu ai ce sa faci. Am renuntat la ea.prefer sa fiu singura in momente grele dar asta e happy

| Ellena a răspuns:

Sau "Arata-mi prietenii sa ti spun cine esti"... da, eu asa cred cum spune si fantadelamaye cine se aseama se aduna.esti prieten cu cineva ca nah aveti aceleasi principiiwinking

| Georgiana2905 a răspuns:

Intradevar corect. Niciodata nu i se va pierde adevarul acestei zicale. Asa ca mereu vei fi catalogat la fel ca persoanele cu care ai de a face.

| RappK a răspuns:

Intradevar.este un oarecare adevar in aceasta zicala insa eu pot sa zic ca am prieteni de toate felurilestraight face

| ZapaciLaa a răspuns:

Da

| Morenastyle a răspuns:

Pai...iti dau un exemplu. poate asa vei intelege mai binebig grin. daca esti prieten cu unu care fumeaza sau face alte chestii din astea, oamenii vor crede ca si tu faci acelasi lucru.

| andreea_7415 a răspuns:

Eu cred ca orice om minte niciun om nu este corect, singurul prieten care spun ca trebuie sa il ai este Dumnezeu, pentru ca pe el nu il poti minti, lui ii poti impartasi secretele, si numai el si numai el te poate ajuta la necaz

Niciun om nu este ca Dumnezeu

Omeniii mint, pentru ca nu suntem creati perfect si in + avem numai 1 viata nu trebuie sa faci orice in ea? chiar si cand este vorba de mintit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Da, este adevărat.
Şi nu o dată s-a confirmat acest lucru.
Eşti o persoană publică şi te aşezi la masă cu un interlop, ce se interpretează? Nelegiuire...
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, este aceeasi cu aceasta:
,, cine se aseamana se aduna''.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe scurt, DA. Un prost va fi mereu in compania prostilor, nu ar suporta ideea ca cei ce-l inconjoara sint mai destepti decit el. Nu ar putea practic deschide gura, fara sa spuna ceva ce l-ar face de ris. Lupul nu se inhaita cu oaia, lenesul (ma refer la mamifer) nu se imprieteneste cu iepurele etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate mai bine spus "anturajul" schimba caracterul. Este perfect adevarat, tinand cont de faptul ca cine are 10 prieteni idiotzi cu care umbla zilnic el este 11-lea idiot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

spune-mi cu cine te imprietenesti, ca sa-ti spun cine esti...eu trebuie sa il explicstraight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum sa ma fac prietena cu toti chiar si cu o gasca de multi oameni?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este reala! x(

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar care este textul argumentetiv la aceasta zicala?

| barbyr0z.ex.fantadelamaye a răspuns:

Da...pentru ca`si dau seama ce fel de oameni preferam! sti doar ca cine se aseamana se adunalaughing!

| Helene a răspuns:

Da cred! Pentru ca oarecum anturanjul influenteaza comportamentulkissppa

| cesege a răspuns:

Alaturarea a 2 persoane nu este mereu si prietenie. Poti sa fi vazut in compania cuiva in fiecare zi pentru ca esti coleg, ai acelasi drum si acelasi mijloc de transport.Esti catalogat ca si colegul, dar NU esti ca el. exista nuante ale zicalei. Dar prietenii DA, dezvaluie ce fel de oameni te atrag, o parte din caracter.

| fluturasionela a răspuns:

NU. cei care isi fac aceasta impresie parerea mea este ca sunt prea limitati in gandire daca isi pot concluziona parerile doar dintr-o simpla analogie. imi sustin parerea prin argumente puternice:
1. lumea e atat de pervertita incat seinsoteste cu oricine pentru a-si atinge scopurile kar daca acea pers nu le face placere
2. viata a devenit atat de interdependenta de altii incat nu mai avem de ales cand e vb de cei din jurul nostru
alegi ce stii ca iti face bine si te ajuta pe tine sa spravietuiesti pana la un moment dat, apoi poate vei alege dar nici atat nu cred
3. sunt profesoara si am prieteni sudori dar ce? asta cum ma poate caracteriza neg pe mine? sa va dau exemple de colegi super intelectualizati adr supuisi celor mai decazute moravuri?
ar fi multe arg dar pentru cine are creierul bine irigat intelege deja care e parerea mea. adevaratul caracter nu reiese din insotirea si etiketa pe care o au prietenii tai, adev caracter reiese din rel pe care le ai cu cei din jur nicidecum din etiketa lor...

| Otilia_Manil_1905 a răspuns:

Viata e ca si un magnet... daca iti alegi prietenii bautori,devii cu timpul si tu "alcoolist" daca iti alegiprieteni harnici, stiitori de carte, carora le place munca, harnicia, dragostea de viata si familie-si tu devii ca si ei! Nu iti alege prietenii LENESI! cei lenesi sunt -visatori-mincinosi-invidiosi! Fa pasul in viata pt.viitor,lasa trecutul la o parte!