| liviu00 a întrebat:

Stiati ca in religia crestin ortodoxa exista un sfant cu cap de caine? (sfantul hristofor)

Răspuns Câştigător
HepHap
| HepHap a răspuns:

Reprezentare iconografica la marginea dintre sacru si superstitiile si convingerile pagane. In Antichitatea Tarzie si Evul Mediu exista credinta ca zonele indepartate ale lumii sunt locuite de fiinte umanoide, chinocefale. Exista relatari ca ar fi trait si in unele zone ale Europei, Scotia, Scandinavia, nordul Rusiei. Se credea ca, desi erau primitivi, aveau constiinta. Au fost demarate si misiuni de convertire special dedicate acestor "barbari" imaginari. Sfantul Hristofor, recunoscut pentru uratenia faciala, s-a suprapus peste imaginea oamenilor cu cap de caine, si pentru a demonstra puterea crestinismului, de a promova omul salbatic la gradul de crestin, si mai departe, de sfant. Hagiografia moderna a revenit asupra imaginii sfantului si a precizat ca este vorba doar de un cliseu iconografic.

9 răspunsuri:
| Tera a răspuns:

Sa fiu sincera nu stiam, dar o sa mainformez sa aflu mai multe.

| Cryssy a răspuns:

Nu. Chiar nu stiam.happy

| aumih16 a răspuns:

Am vazut imaginile cu el desi nu stiam mare lucru despre el insa am aflat cam ce a fost necesar sa aflu despre el

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In religia ortodoxa exista si niste chestii cu aripi care zburatacesc in voie (si nu is gaini), asa ca...
@HepHap
Clubul Analfabetilor Romani, al carui presedinte ma aflu, iti cere sa publici si traducerea in romana a raspunsului tau. Multumim anticipat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E si unul cu cap de crocodil Sf.Nimeni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da sfanta lene si cuviosul somn cum sunt reprezentati bre?

| b3bita a răspuns:

Nu stiam .insa oricum nu sunt cu sfintii... dar oricum merci... e bine pentru cultura generala tongue

| MS13 a răspuns:

Atat varianta in care frumusetea insuportabila l-a dus pe tanarul Hristofor sa se roage pentru indepartarea acesteia, cat si diformitatea initiala, infrumusetata interior prin convertire, sunt vrednice de amintit, iar si iar, pana in sfarsit, iubitorilor de Dumnezeu. Sfantul Mucenic Hristofor este un sfant ce isi merita locul pe absidele bisericilor, alaturi de toti marii sfinti nevoitori si mucenici.