| lolosaurus a întrebat:

Crestinilor, voi credeti in Sfantul Hristofor?

El este un sfant cu cap de caine:
http://str2.crestin-ortodox.ro/......ine-co.jpg
http://www.crestinortodox.ro/......caine-(3). jpg
http://www.crestinortodox.ro/......-caine.jpg
http://www.crestinortodox.ro/......caine-(9). jpg

Citez de pe site-ul crestinortodox.ro:

"Sfantul Mucenic Hristofor este unul dintre cei mai uimitori sfinti ai Bisericii lui Hristos, fiind praznuit la data de 9 mai. De ce este cel mai uimitor sfant? Cei care il cunosc deja pe acesta, stiu de ce. Cei care nu-l cunosc inca, vor afla acum. Sfantul Mucenic Hristofor este un sfant infatisat in frescele bisericii avand cap de caine. Nu multi dintre noi cunosc existenta sfintilor cu cap de caine (chinocefali) sau de miel, cu toate ca de multe ori am ramas surprinsi vazand aceasta silueta pe peretii vechilor manastiri sau biserici crestine.
[...]
Cine este insa acest sfant mucenic? Inca din secolul al IV-lea, viata Sfantului Mucenic Hristofor, martirul "purtator de Hristos" (hristo + foros) a fost reprezentata in mai multe variante, in fresca si icoane."

Se pare insa ca in noile biserici nu mai este bagat in seama pentru ca e prea ridicol pentru secolele astea (la fel cum multi incearca acum sa ascunda aspectele ridicole ale credintelor crestine, pentru a functiona treaba in continuare):

"Datorita faptului ca omul a ajuns, din ce in ce mai mult, sa se limiteze la ceea ce vede, fara a se stradui sa patrunda insa si in spatele lucrurilor, in continutul lor real, multe dintre lucrurile ce dadeau viata bisericii au ajuns sa fie data la o parte, fiind vazute drept de prisos. Din pacate acest lucru s-a cam intamplat si cu Sfantul Mucenic Hristofor, el disparand aproape total de pe peretii noilor biserici."

29 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Blasfemie, dragi crestini, blasfemie!

| monstrulet a răspuns:

Sunt singurul care vede o asemanare cu zeii egipteni?

| shadovv a răspuns:

Reprezentarea picturala este o metafora pentru a infatisa o descriere sumara sfantului. Are you mad bro?

Răspuns utilizator avertizat
| shadovv a răspuns (pentru lolosaurus):

Si de unde ai tras concluzia asta? Spre deosebire de zeii egipteni care poseda parti animale sfantul despre care este vorba este reprezentat in acest mod datorita urateniei lui fizice. O metafora artistica. Ceea ce spui tu nu tine de arta ci de istorie si metafizica. 6 zile? Nu... alea chiar sunt zile. Leviatanii, Aristonectes? Nu numai, si dinozaurii respectiv balauri, dragoni prezenti in Europa evului mediu si Asia. Desigur cativa balauri, dragoni, dinozauri sunt inca prezenti in Africa dupa cateva marturii si teorii.

Răspuns utilizator avertizat
| shadovv a răspuns (pentru lolosaurus):

Atunci imi pare rau.

Nu favorizez young earth si nici old earth. Pentru mine este doar o notiune de timp si cum sa dam valori timpului cand de abia putem "definii" timpul si in plus cele 6 zile... ma refer la creatie. Pamantul a fost facut in 6 zile. Acum cat timp? Nu stiu... Daca sunt 6 zile dupa timpul nostru sau 6 zile dupa "timpul divin". Nu stiu.

Dragonul dacic nu are nimic de aface cu dragonii reali. Acest simbol este doar o himera creata din asociatia unui lup cu un sarpe. Punct.
Celalalt dragon (cel cu aripi) seamana cu Platyhystrix (Dimetrodon) si cu alti dinozauri ce momentan sunt situati cronologic in Triassic si Permian.

Nici eu nu sunt sigur de existenta acestor dinozauri contemporani, dar totusi orice este posibil.

Răspuns utilizator avertizat
| shadovv a răspuns (pentru lolosaurus):

Situatia este ironica: Eu am spus ca timpul este greu de definit si un concept abstract. O zi nu este o zi! Einstein! Ai la avatar efectul gravitatiei asupra spatiului si timpului iar tu imi spui mi e ca o zi este o zi? Esti difuz in rationament si gandire sau nu esti de acord cu Einstein? Pana si picioarele tale sunt mai batrane decat capul tau datorita fizicii relative. O diferenta de mai putin de 2 metrii! Cum poti spune ca o zi este o zi...

Daca adunii anii din Biblie nu obtii mare lucru deoarece anii (din cate stiu evreiesti) aceia au 100 de zile si nici nu cred ca pe atunci existau ceasuri cuantice... ceea ce duce la multe erori.

Răspuns utilizator avertizat
| shadovv a răspuns (pentru lolosaurus):

Am notificat "din cate stiu" in paranteze.

"poluezi intrebarea cu alte subiecte ai ignore" Daca dai mai sus vei observa ca ti am raspuns la intrebarea initiala spunand ca este doar un mod de a reprezenta pe acest sfant. Cum oamenii grasi sunt uneori reprezentati ca fiind porci asa si sfantul, urat la infatisare, este reprezentat cu cap de diverse animale. Asta nu inseamna ca noi chiar credem in el ca fiind o himera. Desiguri tu raspunzi "Asa cum leviatanii sunt de fapt... aaaa. dinozauri.". Deci numai tu ai voie sa "poluezi intrebarea cu alte subiecte"?
Lolsaurus esti aberant. Ai studiat fizica cuantica sau macar cea relativa? Daca vrei o dezbatere pe tema existentei lui Dumnezeu studiaza lucrurile despre care vorbesti si adu argumente reale. Tu doar spui intruna "e ilogic". De fapt care este mai logica:
-existenta unei fiinte, probabil n dimensionala incluzand si dimensiunile temporale, care este peste ratiunea noastra, ce a creat intreaga realitate cu tot cu legile ei si momentan actioneaza ca un monarh absolutist asupra universului.
-sau nimicul a facut bum spontan creind toata materia/energia din univers (presupun ca legile fizici au aparut si ele spontan dupa timpul lui Planck) iar noi fiinte biologice am evoluat, contrariu entropiei, ordonandune tesuturile si transformandu ne pana la stadiul de om. Foarte logic.

Răspuns utilizator avertizat
| costis a răspuns:

Exista in Vietile Sfintilor. Era un om urat, si atat. Asta nu l-a impiedicat sa fie crestin.

| GodBlessYou a răspuns:

Normal ca credem, sunt oameni cu cap de caine, ce e asa incredibil?

| AndiNyctophilia a răspuns:

Nu am trait in acele vremuri, deci nimeni de pe internet nu poate spune exact cum arata, dar daca e adevarat, eu cred ca este mai specialhappy

| MâţaD a răspuns:

Normal ca nu cred, si oricum, nu tot ce se scrie pe internet e adevarat.Acum ce ar fi sa incepem sa credem in oameni cu trei capete sau ciclopi? Sa fim seriosi...mi se pare o mare aberatie.

Răspuns utilizator avertizat
| MortemAeternum a răspuns (pentru lolosaurus):

De fapt acesti uriasi chiar au existat, sau gasit schelete de om care depaseau 5 metrii, deci este si un sambure de adevar in aceasta poveste.Cica ar fi unu si de 20 de m in India, dar nu este nimic oficial...
http://www.youtube.com/watch?v=E1RD49XG12Y

Răspuns utilizator avertizat
| FemeileFac70LucruriCartofisi69 a răspuns:

Sfant cu cap de caine?hypnotized adica vede alb negru, latra la tot ce nu se poate manca si faca pipi pe toate canapele? Eu asa mi-l imaginez...

| PisicMic19 a răspuns:

Mare este gradina Domnului si multi,,,,,,,,,,,, prin ea
Marco Polo a vazut un asemenea trib, pe care l-a si numit "al chinocefalilor", pomenind si faptul ca fetele le erau asemanatoare cu ale cainilor buldog. Acestia obisnuiau sa isi taie obrajii, sa isi pileasca dintii, sa isi ciunteasca urechile si sa remodeleze capetele copiilor inca de mici. Toate acestea erau facute spre a capata o infatisare infioratoare, numai cu scopul de a a se apara pe ei insisi de atacurile invadatorilor. Daca mergi astazi in unele dintre triburile ce vietuiesc in sub-Saharan, de-a lungul Nilului, in Rwanda, de-a lungul Amazonului sau in Noua Guinee, vei observa faptul ca fetele acelor oameni sunt adesea infioratoare. Acestia sunt infioratori in estetica, insa nu si in obiceiuri. Aceasta este o caracteristica a oamenilor primitivi, savarsite in scopul de autoaparare.

lolozila a luat si el un link http://www.crestinortodox.ro/......88840.html
Dar in stilul sau caracteristic a uitat sa puna si cele de mai jos care sunt in link,vezi Doamne a fost apucat subit de orbul gainilor =))
Sfantul Andrei a fost infiorat atunci cand i-a vazut pentru prima data, motiv pentru care a si fugit inapoi, spre barca in care venise pana aici. Ajuns in barca el simte o mireasma placuta, ceea ce il face sa isi dea seama ca Insusi Domnul a fost Cel care a condus barca pana in acest loc. Astfel, incurajat in inima lui, el e intoarce la chinocefaci. Ajuns intre ei, el isi da seama ca acestia erau deosebit de ospitalieri, doar infatisarea fiind ceva infiorator.

Ia uite lolozila vad ca ne pomeneste si de balauri prin Biblie, dar chiar Biblia ne descrie o lighioana cu coada groasa cit pomul ce o fi ala bre, sa nu zici ca este imaginatia anticilor ca ma sparg de ris

Un argument foarte interesant tine de istoria civilizatiilor: spunea cineva "cum ditai coincidenta ca chiar si cele mai vechi produse culturale (de genul picturi in pesteri) dateaza doar de cateva mii de ani?" Daca oamenii au aparut doar acum 40k ani, la mult timp dupa disparitia dinozaurilor, cum se explica balaurii si dragonii, prezenti in folclorul tuturor popoarelor de pe intinsul Pamantului banlauri la tigani =))? Nu cred ca e vorba de imaginatie pura, ar fi trebuit sa auzim mai curand de ursi sau lupi zburatori (extrapolari ale unor realitati cotidiene), daca ar fi fost vorba de rodul unor minti cu imaginatie f bogata ca a ta =)).
Apropo bre lolozila, acu, serios, copiii sunt obsedati de dinozauri. Nu stiu de ce, le plac. Nepotul meu cumpara toate ca,,,,,, de reviste cu abtipilduri etc. Da, chiar, cum stiau oamenii acu 2000 de ani sau 5000 de ani (chinezii) despre dragoni (denumirea veche a dinozaurilor)? De acord, noi gasim azi fosile si facem reconstituiri, dar anticii ce cunostinte aveau?

Răspuns utilizator avertizat
| PisicMic19 a răspuns (pentru lolosaurus):

Din cite vad eu ala p,,,,, esti tu ca de obicei Tu vezi prin Biblie numai banlauri varsind foc si para poate mincasera fasole si stateau linga un foc rolling on the floor chestia se cheama bio/gaz.
"Ia priveşte acum înaintea ta, Behemotul; şi el ca şi tine este făptura Mea; el paşte iarbă ca boul. Vezi ce putere are în coapsele lui şi ce tărie are în muşchii de pe pântece. Coada lui e dârză ca lemnul cedrului şi vinele de pe pulpele lui stau ca nişte noduri. Oasele lui sunt ca nişte ţevi de aramă şi mădularele ca nişte drugi de fier. El este fruntea făpturilor lui Dumnezeu şi făcut să fie cel mai mare peste celelalte dobitoace. Munţii îi dau hrană şi toate fiarele sălbatice sunt îngrozite când îl văd. El se culcă sub florile de lotus, în ocolul trestiilor şi al bălţii. Frunzele de lotus îi fac umbră şi sălciile bălţii îl împrejmuiesc. Dacă fluviul vine mare, fără de veste, el nu se sinchiseşte; el stă liniştit pe loc, chiar când ar fi ca Iordanul să-i urce năvalnic până la gură. Cine poate să-l privească? Cine poate să-i străpungă nasul cu un laţ?"

Dai si tu un amarit de link ba din contra zici ca este un crocodil cu aripi rolling on the floor pai ma f,,,,,, crocodilul tot 4 labute are
Ia cauta tu pe la templul di Abydos ai sa vezi acolo un dinozaur sculptat juri ca este un T REX
Vezi ca mai este un stegosaur pe un templu din angkor
Vezi ca mai este o poza cu un pterodactyl casapit in razboiul civil pe la 1860
-Gravurile de la ica un amarit de dinozaur mai inalt ca pomii fugea in botic cu un om cit un os purtat de un ciine
-Vezi dinozaurii pictati si in pesterile polineziene.
Apropo ma lolozila de unde stiau anticii de dinozauri ca nu le aveau cu arheologiea,pina acum ai adus niste argumente subrede si niste linkuri de c,,,,, ca intrebarea ta
Eu zic sa te muti pe siteuri de gradinarit si unelete agricole dar simple, stiinta pentru tine este o necunoscuta, mai bine o dai pe fotbal.

Răspuns utilizator avertizat
| aumih16 a răspuns:

Pe mine icoana aceea nu ma sperie deloc sigur ca mi se pare ciudata chestia asta dar acel sfant a vrut sa fie unic alegand acest lucru si dumnezeu l-a inteles nu i-a schimbat corpul dar capul da el a cerut sa ii se schimbe infatisarea de ce pentru ca nu voia sa le pese la oameni de cum arata ci cum vorbea si se exprima asta era important pentru el si asa a ramas cu aceasta infatisare sigur ca exista imagini cu el cand nu avea capul schimbat adica avea capul de om si nu de caine in biserici vezi icoana aceasta dar foarte rar nu des eu unul nu am vazut-o niciodata acum doar in imagini ce-am mai vazut-o dar oricum nu ma sperii altii sigur se sperie daca o vad poate o sa aiba si cosmaruri noaptea il viseaza prin somn lasa ca nu arata asa de inspaimantator doar nu are fata de balaur ci de caine asta ca si pisica este prietenos dar poate fi si dusmanos probabil preotii nu expun in toate bisericii crezand ca nu cumva sa fie o ofensa asupra celorlalti sfinti adica asta este diferit iar restul sunt normali nu merge treaba asta chiar asa totusi

| Vanessa01111 a răspuns:

Nu am auzit nici eu de el... dar daca altii oameni. spun ca a existat hai.sa zicem...