| anonim_4396 a întrebat:

Sufar de paralizie in somn
Mi s-a intamplat de doua ori
Ar trebui sa merg la doctor? Se poate agrava?
Din ce cauza mi se intampla?

4 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

Paralizia in somn nu e o boala, nici nu se poate agrava. E posibil sa fie de la lipsa somnului si/sau stres

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Paralizia in somn nu este o boala. Este doar un proces efectuat de creier in timpul somnului pentru a preveni somnanbulismul, absolut nimic anormal.

| AndreiM77 a răspuns:

Paralizia in somn este normala, toti oamenii o au. Se intampla in timpul partii numita REM din ciclul unui somn. Dar daca te trezesti in acea perioada, ar fi sa dormi mai mult, sa mai reduci din stres si eventual sa te consulti cu un medic specialist. Paralizia in somn nu este un vis, este un moment in care te trezesti si corpul tau este paralizat complet, nu te poti misca sau vorbi si in acele momente ai vedenii.

| Samboan_Daniel_1989 a răspuns:

Se poate si din cauza de la stres sau oboseala