| danylory a întrebat:

Sunt 2 camere. Una la parter si una la etaj.Camerele nu au nicio fereastra si nu comunica nici cum una cu alta. Tu stai in camera de la parter.In camera de la parter sunt 3 intrerupatoare. Unul porneste becul in camera de deasupra iar celelalte 2 nu fac nimic.Cum iti dai seama care este intrerupatorul bun care aprinde becul in camera de sus? Ai voie sa urci o singura data sus sa verifici.Cum faci sa gasesti intrerupatorul bun?

Cine rezolva problema de logica are fundita

6 răspunsuri:
| Paulla a răspuns:

Din moment ce ai voie să le încerci pe toate, întrerupătoarele sunt la etaj, iar cel funcţionabil aprinde becul tot în camera de la etaj, le încerci până dai de cel bun. E o problemă de atenţie...

| ChioruL14 a răspuns (pentru Paulla):

E o problema de atentie dar nu prea ai fost atenta.
1. putem sparge peretele pana sus sa vedem care fire duce unde.
2. apesi primul intrerupator, il lasi juma' de ora sa se incalzeasca, il apesi pe al 2-lea si te duci repede sus. daca becul e deja fierbinte, inseamna ca a fost primul intrerupator. daca becul e rece si aprins, e al 2-lea. daca becul e rece si stins, inseamna ca e al 3-lea. nu e nevoie de funda.

| Paulla a răspuns (pentru ChioruL14):

Ah, ai dreptate. Acum am citit întrebare iar, nu ştiu de ce, dar aveam senzaţia că întrerupătoarele sunt la etaj. Probabil din cauza că aşa sunt majoritatea întrebărilor de genu'.
Până la urmă are şi profu' dreptatea lui când mă bate la cap să citesc probleme măcar de două ori...

| ChioruL14 a răspuns:

Apropo, vroiam sa te injur dupa 10 minute de gandire, am crezut ca faci misto cu vreo imposibilitate de problema pusa la misto.

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Becurile produc si caldura. Aprinzi primul intrerupator il lasi o vreme dupa care il inchizi si il aprinzi pe al doilea si urci in pod. Aici ai 3 posibilitati: 1.Becul este stins si cald => becul I este corect
2.Becul este aprins => becul II este cored
3.Becul este stins si rece => becul 3 este cel corect

| xxxSabinaxxx a răspuns:

Le aprinzi pe toate trei si dupa te duci sa te uiti care sa aprins...laughing