| anonim_4396 a întrebat:

Sunt foarte multe religii care cred in viata vesnica. Daca oamenii ar trai vesnic, nu credeti ca si animalele o sa traiasca vesnic? Zic asta pentru ca animalele seamana foarte mult cu omul, au aceeasi structura chimica, mor la fel ca si noi, etc. Daca vor trai vesnic, cand o sa vreti sa mancati carne, cum o sa le omorati? E o intrebare amuzanta.

7 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Esti total pe dinafara, de exemplu in religia budista, vaca e considerat animal sacru, mahomedanii nu mananca carne de porc. Intrebarea e amuzanta doar pentru tine, in ce religie ai auzit tu ca animalele traiesc vesnic, dar oamenii? Eu unul nu am auzit asemenea aberatii. Dar ca sa te linistesc, uitate la un documentar de pe Discovery, unde un grup de supravietuitori ai unui avion prabusit, i-au mancat pe cei morti pentru a supravietui. In Corea cand a fost foametea aceea cumplita, erau mancati copii si batranii, asa ca las-o mai moale cu religiile si ocupate de spiritul uman, in esenta sa.

| Razvan a răspuns:

Din fericire nu traim vesnic pentru ca daca am trai ar fi cu siguranta cel mai mare blestem de care am putea avea partewinking

| TipulVerde a răspuns:

Nu e tipul ala de viata vesnica. Nu e vorba de nemurire aici. Nici o religie nu cred ca "crede" intr-un om nemuritor fizic. E vorba de nemurirea sufletului, pe scurt. Viata dupa moarte, de obicei ca o rasplata a faptelor "pamantesti". Si nu doar religia se invarte in jurul ei ci mai tot ce face si gandeste omul. Asta din cauza faptului ca omul nu stie ce este dupa moarte si ii este frica.

| CosteaVlad a răspuns:

Viata vesnica se refera la viata de dupa moarte. si atunci n-o sa mai avem nevoie sa papam. ce nasol nu? Una din placerile vietii. mancatul laughing da lasa ca cu timpul o sa ne-obisnuim noi si fara mancare, doar o sa avem o vesnicie la dispozitie rolling on the floor. Dar totusi, ca sa-ti raspund la intrebare. cred ca o posibilitate ar fi sa devenim cu totii vegetarieni, si atunci nu va mai fi cazul sa atentam la viata saracelor animalehee hee big grin

| profudereligie a răspuns:

Dacă oamenii ar trăi veşnic... nu ar muri niciodată, adică nu ar muri nici de foame. Atunci, pur şi simplu, nu ar avea de ce să mănânce carne.

| viatadecacatt a răspuns:

Daca noi traim vesnic cred ca si aimalele traiesc, dar la faza cu omoratul, ce mare chestie(nu vreai sa par fara sentimente) dar ii bagi cutitul in gat si ai omorat animalul.

| tim a răspuns:

Cred ca esti vegetariana.In fine, de ce sa nu crezi ceva frumos, nu?! cum ar fi viata vesnica.Pai cred ca e valabil si pentru animale, eu personal am avut un foarte bun prieten, surpriza, animal! Si era mult mai destept decat un om, doar sa vb ai lipsea.Si mi-ar placea mult sa-l revad, sau macar el sa traiasca candva vesnic, ca eu am facut multe greseli, spre deosebire de el, si nu stiu daca as merita