| Mariela_1621 a întrebat:

Sunteti de acord de ceea ce se spune cu crucea?
http://www.youtube.com/watch?v=w41FBUyU0B0

10 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Intradevar crucea era un instrument de tortura in timpul imperiului roman.Isus insusi a avut parte de aceasta tortura si tocmai de aceea sa ales ca simbol crucea amintindu-ne mereu de aceasta jertfa.Despre teribilist-necioplitul din filmulet no comment.

| costymaximus a răspuns:

Nu, am mai intalnit personaje dintr-astea care neaga totul in jur pentru a se da mai destepti decat toti.Bine,nu e de acord cu crucea, dar sa ne spuna cu ce e el de acord, sa vedem si noi, sa avem o alternativa.

| izvordemunte a răspuns:

Crucea e un simbol. Pentru crestini nu are semnificatia de "obiect de tortura". E puratatoarea mesajului mortii si a invierii lui Iisus. In plus, ca simbol cosmic, a aparut cu mult inaintea crestinismului. A fost adoptata de biserica numai in secolul 8.

| cosima11 a răspuns:

:O "fiecare are o cruce, grea usoara. tot o duce".
hai sa fim seriosi. Doamne Dumnezeule multi tampiti mai exista pe lumea asta. pun pariu ca individu` ala n`a calcat niciodata intr-o biserica. si daca tot blasfemiaza crucea si implicit si pe Dumnezeu, atunci de ce o poarta la gat? nici nu stiu ce sa mai zic.straight face oricum lumea e plina de inconstienti si de... da`i pacestraight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing Lasand la o parte faptul ca tipul pare destul de "high", explicatia lui are o logica. Va dati seama ce s-ar fi intamplat daca Isus murea lovit de 400 de sageti? Unde dracu' le puneam la gat pe toate (chiar si stilizate)? Problema este ca o parte din populatia Pamantului se erijeaza in "judecatori", vrand sa dea impresia ca stie tot. Sunt de parere ca nu trebuie sa judecam parerile altora ci, doar sa fim sau nu de acord cu ele. Este treaba fiecaruia cum gandeste si de ce.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.are dreptate.era un obiect de tortura.pentru crestini in particular si pentru Iisus Hristos in special. dar ca nu e obligatoriu so porti la gat, ci in suflet nu spune nimic prostul ala care nu vede nimic in cruce decat o podoaba?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are dreptate, nu se pune la git crucea sau orice ar fi, astea sunt lucruri mici mai bine ne rugam lui Dumnezeu.

| KoWalSky a răspuns:

pacatos!

| kesha:D a răspuns:

laughingew am fost singura akas cand m-am uitat la filmuletzu ala si asa m-am speriat la ultima fazarolling on the floorsa-mi fi fazut fata...mrg eu nu stiu ce sa cred, acum totusi de atata timp biserica poarta semnut crucii si orike om credincios are o cruce in casa, si acum vine el, un om oarecare fara frica de dumnezeu si zice ca biserika isi bate joc de noi. lol ca nu credlaughing da nah sunt altii care gandesc altfel

| toxic_3876 a răspuns:

Faza de la sfarsit e groaznicaa:-s:-s.nu stiu ce sa zicthinking tipu` e "tacanit" siguroh go on.nu sunt de acordhappy