| Calinizvoru a întrebat:

Ce inseamna pentru tine credinta?

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ceva in care crezi si nu exista dovezii care sa sutina acel lucru,gen pamantul plat, pe aia nici daca le duci in spatiu tot la fel o sa creada sau uni care cred in fantome, monstri, spiridusi, ingeri

| Steregoi a răspuns:

Deductie logica, comparatie logica a tuturor cunostintelor disponibile, rationare, cunoastere. Nu poti sa crezi in ceva fara niste date exacte existente in prezent.

De exemplu e o diferenta intre a crede in personaje fantastice si Dumnezeu care a creat cerul si pamantul si toate organismele.

Este un procedeu asemanator cu procedeele aplicate in stiinta. Multe particule elementare au fost mai intai teoretizate pentru ca mai apoi sa se gaseasca dovezi ale existentei lor. Acum pe masa teoretizarii este gravitonul si coarda din teoria stringurilor.

Este demn de remarcat ce scrie la 1 Corinteni 1:19-31:"Căci scris este: "Pierde-voi înţelepciunea înţelepţilor şi ştiinţa celor învăţaţi voi nimici-o".
20. Unde este înţeleptul? Unde e cărturarul? Unde e cercetătorul acestui veac? Au n-a dovedit Dumnezeu nebună înţelepciunea lumii acesteia?
21. Căci de vreme ce întru înţelepciunea lui Dumnezeu lumea n-a cunoscut prin înţelepciune pe Dumnezeu, a binevoit Dumnezeu să mântuiască pe cei ce cred prin nebunia propovăduirii.
22. Fiindcă şi iudeii cer semne, iar elinii caută înţelepciune,
23. Însă noi propovăduim pe Hristos cel răstignit: pentru iudei, sminteală; pentru neamuri, nebunie.
24. Dar pentru cei chemaţi, şi iudei şi elini: pe Hristos, puterea lui Dumnezeu şi înţelepciunea lui Dumnezeu.
25. Pentru că fapta lui Dumnezeu, socotită de către oameni nebunie, este mai înţeleaptă decât înţelepciunea lor şi ceea ce se pare ca slăbiciune a lui Dumnezeu, mai puternică decât tăria oamenilor.
26. Căci, priviţi chemarea voastră, fraţilor, că nu mulţi sunt înţelepţi după trup, nu mulţi sunt puternici, nu mulţi sunt de bun neam;
27. Ci Dumnezeu Şi-a ales pe cele nebune ale lumii, ca să ruşineze pe cei înţelepţi; Dumnezeu Şi-a ales pe cele slabe ale lumii, ca să le ruşineze pe cele tari;
28. Dumnezeu Şi-a ales pe cele de neam jos ale lumii, pe cele nebăgate în seamă, pe cele ce nu sunt, ca să nimicească pe cele ce sunt,
29. Ca nici un trup să nu se laude înaintea lui Dumnezeu.
30. Din El, dar, sunteţi voi în Hristos Iisus, Care pentru noi S-a făcut înţelepciune de la Dumnezeu şi dreptate şi sfinţire şi răscumpărare,
31. Pentru ca, după cum este scris: "Cel ce se laudă în Domnul să se laude".

De aici rezulta clar ca stiinta omului este si o unealta a Diavolului pentru a indeparta pe om de Dumnezeu sau de creatorul sau prin filozofii si teorii amagitoare precum evolutia si big bang. Este bine sa ne folosim de stiinta si tehnologie insa cu mare grija si prudenta pentru a nu fi indusi in eroare de Diavol. Diavolul se poate preface in inger de lumina sau de cunostinta sau stiinta.

1 Corinteni 7:31:"Şi cei ce se folosesc de lumea ( tehnologia si stiinta ) aceasta, ca şi cum nu s-ar folosi deplin de ea. Căci chipul acestei lumi trece."

Coloseni 2:8:"Luaţi aminte să nu vă fure minţile cineva cu filozofia şi cu deşarta înşelăciune din predania omenească, după înţelesurile cele slabe ale lumii şi nu după Hristos."

Cele de mai sus arata si implinirea unei profetii biblice ce va avea loc in viitorul nu prea indepartat adica "Pierde-voi înţelepciunea înţelepţilor şi ştiinţa celor învăţaţi voi nimici-o".
Aceasta se va intampla la Armaghedon.

Pentru aceasta Dumnezeu alege un punct culminant in care stiinta omului va aspira in a-l detrona pe Dumnezeu si a-l desfiinta la cote globale si in cel mai josnic mod prin desfiintarea religiei practicata in public si organizat pe tot globul de la budism hinduism pana la crestinism islamism si iudaism. Aproape ca traim in acest timp si e clar ca mult nu mai e pana la Armaghedon. Va fi o adevarata uimire pentru oamenii de stiinta si totodata o mare pierdere pentru ei pentru ca-si vor ajunge sfarsitul asemenea faraonului care a fost mandru si s-a incapatanat sa-l recunoasca pe adevaratul Dumnezeu Atottiitorul care a creat totul.

Cunostinta lumeasca ingamfa. 1 Corinteni 8:1b:"Cunoştinţa însă semeţeşte, iar iubirea zideşte." Traim timpurile in care stiinta lumii este tot mai abundenta si dragostea este tot mai putina printre oameni. Astea sunt roadele si strategiile Diavolului. Diavolul a determinat-o pe Eva sa creada ca avea sa cunoasca multe lucruri si va sti tainele universului si ale cunostintei binelui si raului insa de fapt a amagit-o inspre a-si pierde viata. Stiinta lumeasca a condus la poluare si nu la o viata mai sanatoasa.

Iudeii si grecii pretindeau dovezi sau semne ca sa poata crede in Dumnezeu. La fel pretind si azi ateii. Dumnezeu se lasa gasit doar de cei cu o inima curata pentru ca existenta are si o latura morala si nu doar fizica sau materiala.

Si pe acest site observam multi care sunt suspendati datorita maniei si inimii lor rele care cauta sa batjocoreasca. Unor astfel de oameni sa se arate Dumnezeu? Nicidecum. Traim timpuri de intuneric spiritual dens pentru ca timpul lui Satan s-a scurtat foarte mult. Nu oricine constientizeaza acest fapt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

[Credinţa este aşteptarea sigură a lucrurilor sperate, demonstrarea evidentă a realităţilor care totuşi nu se văd. Căci prin ea au primit mărturie oamenii din vechime.
Prin credinţă înţelegem că lucrurile din univers au fost create prin cuvântul lui Dumnezeu, astfel că ceea ce se vede a venit în existenţă din ceea ce nu se vede.] (Evrei 11:1-3)
[Căci cu inima se manifestă credință pentru dreptate, dar cu gura se face o declarație publică pentru salvare.] (Romani 10:10)
Credinţa este un rod al spiritului lui Dumnezeu, iar Dumnezeu le dă cu bucurie spiritul său celor care i-l cer. Galateni 5:22 [Pe de altă parte, rodul spiritului este: iubirea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunăvoința, bunătatea, credința].
Romani 10:17 [Astfel, credința vine prin cele auzite, iar cele auzite vin prin cuvântul despre Cristos.]
[Credinţa, dacă nu are fapte, este moartă în ea însăşi. Dar cineva va zice: «Tu ai credinţă, iar eu am fapte. Arată-mi credinţa ta fără fapte, iar eu îţi voi arăta credinţa mea prin faptele mele!»] (Iacov 2:17, 18)
Sper că aceste versete biblice să te ajute să înțelegi ce este credința.
Acum, ce înseamnă credința pentru mine? Înseamnă să învăț Scriptura și tot ceea ce ne învață ea, și să o aplic și să o predic.