| anonim_4396 a întrebat:

Telepatia functioneaza intre rudele de sange?

52 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Neee

| Mosotti a răspuns:

Telepatia nu functioneaza! E asa o iluzie.

Tinte cont ca daca te duci in metrou era posibil sa pierzi semnalul la talefon, ai nevoie de antene pentru amplicare, turn de emisie. Nu poti sa transmiti un semnal la 300 Km sa zicem fara nimic asa, ca sa comunici sau sa se transmita ceva de la creierul tau la celalalt, ca sa simta ceva cum se pretinde ca e un pericol sau ceva, trebuie ca semnalul ala sa mai ajunga pana acolo, si sa mai aiba si cumva sa ajunga la cine trebuie, nu la oricare din zona, un fel de alocare digitala, un IP ceva ca la calculatoare.

Ia tu un telefon cand nu exista semnal in zona sa vedem cum vorbesti asa doar cu ala, fara antene fara nimic.
Ca sa nu mai zic ca daca stai in casa ai n ziduri, obstacole de care semnalul se loveste, cu atat mai mult nu merge, daca nici in camp deschis nu o ia.

Principul e acelasi, transmisie de semnal, oricare ar fi, si de orice gen ar fi! Altfel nu poti sa trimiti ceva ca sa simta celalalt ceva.
Ca sa nu mai zic ca nici nu se prea poate, ca totul e rezultatul unor reactii chimice, si mai putin magnetic cum se zice, ca sa intretina iluzia telepatiei.
Da tu jos satelitii, toate antenele, turn de telefonie de emisie, sa te vad cum vb la tel doar cu el si celalalt sa aiba altul, chiar la 40 Km, nu la 2000.

Deci tehnic nu se poate.
Daca cineva are argumente ca mere, sa explice, nu sa zica "asa e, nu stim, dar merge", alea nu-s argumente.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Ba da merge, si este enervant pentru ca nu ma inteleg cu ei.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Adica, eu cand am un necaz ruda aia petrece pe seama mea, cam asa functioneaza. In fata nu zice, se vorbesc intre ei si cu altii, oribil. Dar da mi se intampla ce fac rudele ma afecteaza, de obicei se transfera informatia din creierele noastre. Nu e ca si cum am un talent la cap sa stiu ca face ruda aia in momentu repsectiv, ci imi vine informatia, ma simt de parca as fi in situatia aia desi nu mi se intampla mie.
Cred ca se intampla la toata lumea, dar nu toata lumea observa, eu sunt foarte atenta. Si nu vreau sa zic exact cuvintele cum s-a intamplat. Mi s-a intamplat ca "ruda" sa se duca undeva in locu meu, eu nevorbind cu nimeni. Aici este din cauza ca suntem si nah gandim la fel, suntem rude de sange nah. Este doar un cuvant totusi.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum ajunge semnalul acolo la capetele noastre? Stie tot ce faci, de aia se duce in locul tau, cineva te vinde din jur.

Cineva stie ca trebuia sa te duci acolo, te-ai scapat cuiva de incredere care te tradeaza si tu juri ca nu, frati, surori, cumnati, prietene, gagic, barbatul tau.
Nu zice ca nu te-ar trada, ca gresesti.

Ca sa se transfere informatia intre creierle noaste trebuie in primul rand sa emita un semnal aparte pentru fiecare informatie, iar creierul celalalt sa capteze si sa fie ca si cum ar gandi el, adica cum zici tu. Adica vrei sa te duci la piata si ala simte exact asta.

Daca creierul nostru face ganduri doar prin chimie, nu are cum emite, ca gandurile-s facute din chimie adica n reactii chimice dau n ganduri separate, ca sa emiti ai nevoie de unda sau corpusculi f mici, creierul nu face asta. Deci nu pot lua legatura.
Nu are cum celalalt sa aiba acelasi gand decat coincidente.
E ca si cum ai doua asa zis telefoane dar fara modul de emisie receptie, intern are un cip care reda anumita chestii si tu le auzi, dar nu poate comunica cu alte "telefoane".
Creieru nostru nu are mecanismul de a emite.

Daca ar putea emite sa zicem ca ar fi un semnal mult mai avansat necunoscut care cu viteza luminii (ca de fapt si curentul electric tot cu viteza luminii cam merge, ca si undele, atunci ar fi posibil, sigur.
Dar nu poate emite. Totul apare intern pe baza reactiilor chimice interne. La medicina se face biochimie in anul 1, biofizica in an 1 semestrul 1, se mai invata si despre asta.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Tot ce voiam sa fac eu, am ajuns de nu mai stiu cum este sa fiu vie, Ma simt slabita mereu trista, nu mai sunt in stare de nimic. Am blocat profiluri ale rudelor, si apoi am aflat de la parinti ce mai fac "ei", exact ce planuiam eu, si ma simt de parca s-a oprit viata mea. Nu aveau de unde sa stie, acum e si un fel de paranoia la mijloc, ca am facut eu ceva ca cineva ma spiona ca se vorbeau.
Dar mi se intampla de multe ori imi vin senzatii stranii, ca si cum as fi altcineva altundeva. De prea multi ani sunt intr-o stare blestemata, am avut cateva momente cand a trecut pur si simplu ma simteam mai eliberata, dar nu am facut nimic sa schimb, orice fac nu se schimba. Incerc sa-mi dau seama de unde vin semnalele legaturile astea, tot imi ramane sa acuz ca cineva care ma stie, ca atunci cand se gandeste se conecteaza la mine si eu as simti legatura cu acea persoana.
Si de fiecare data cand interactionez cu cineva, ceea ce gandesc si cum ma simt se schimba.
Asa m-am simtit mereu vazand pe altii fiind "eu" care nu mai puteam fi la fel, eu ma schimbam si altii deveneau, si exact asa aveam impresia ca cineva "fura" locu meu, ca cineva nu ma lasa sa ajung. Si nu-s inca pregatita sa dau detaliile acelea despre mine, a fost desigur un cosmar ce am trait. Ca mi se vorbea intr-un hal si fata aia care era acolo se distra pe seama la necazu meu, parea ca-si batea joc de mine cu ei, dar e vorba de vedete aici.
Cum functioneaza tehnologia asta cu computere, asa functioneaza si "viata". Deci da inauntrul omului se petrece ceva care vine din afara lui, intra si trece prin.
Deci raman la telepatie si din astea. singura explicatie, ca oamenii nu s-au vorbit de adevaratelea, e o conexiune nevazuta aici cu dorintele oamenilor.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, ai anxietate si putina paranoia cum zici, doar ai impresia, nu este real, ai si putin ceva psihotic acolo, ca asa se manifesta, chestii care ai impresia si juri ca-s reale dar nu sunt, ar trebui sa consulti un medic pentru ca ai zis ceva f grav, ca nu mai ai viata, viata ta s-a oprit, asta suna a depresie, medicul va decide ce e de facut si daca e de facut.
Nu poti sta sa treaca viata netraita, daca nu te duci la medic, s-ar putea sa se agraveze si sa incepi sa vezi chestii care nu-s reale, doamne fereste.
Da-i in pana ta pe aia, ce treaba ai tu? Vezi de viata ta si gata, si daca joaca cand aude ca ai un necaz ce? Lasa-o dracu, ca oricum e tot aia, tot nu trece necazu intr-o ora daca ea nu mai joaca de bucurie.

Bine ce poti face e sa te duci la medic, ca altceva degeaba spun restul ca oricum tu simti altceva si nu poti aplica ce spun, iar cand iti vei reveni, aplici de la sine ce am zis, si daca nu spuneam, tot aplicai tu de la sine.
Constient stii ca e bine ce zic, dar din cauza problemei de sanatate, simti altceva negru.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

O luam de la capat cu vazutul chestiilor? Aceia se distreaza de minune cand sunt acuzata de halucinatii.
Nu am viata mea, mi se vorbeste ciudat si unii se distreaza de minune. Am o varsta la care nu mai pot s-o incep, o varsta la care am ajuns in distractia lor. Sa n-o iau de la capat.
Mai libera sunt asa decat la doctor, am vorbit cu un psiholog online cu ceva ani in urma, si apoi am realizat ca ma manipula. I-am povestit cum imi gresea cineva, si acela incepuse sa am acuze ca ma simt eu ceva neregula. Cum i-am zis si lui "as vrea ca mie sa mi se dea merele cand ma duc sa le cumpar, nu sa ma oblige sa cumpar pere, cum rezolv chestia asta?", el tot "va simtiti amenintata, aveti depresie" si am considerat ca era un bot care facea un fel de reclama la cabinet, nu o persoana reala.
Daca nu-mi rezolva problema aia, n-am nevoie de asemenea oameni. O sa-mi pierd viata in sirul ca eu trebuie sa fac contra vointei mele ca cere "lumea" care nu ma lasa sa ma asez unde vreau. O sa continui sa am asez mancand bataie, si de ciuda lor. La doctor sa se duca batausii, cu comportamentul lor, acela are nevoie de tratament.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Bun, si ce ai de gand sa faci ca sa-ti fie bine! Ca pana la urma asta conteaza, ce plan ai, ce ai gandit?

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

In momentul asta am capu plin cu regrete si inca nu m-am hotarat unde sa ma "asez". Deci, evident ca imi trebuie ceva nou care sa nu ma traga in groapa trecutului.
Si nu mai am nici un plan, imi pare rau ca m-am bagat intre asemenea oameni, acum vad ce fel de oameni sunt ei si nu e locul meu acolo. Si nu stiu unde altundeva ar trebui sa fie loc pentru mine.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum nu stii? Sa ai un job, sa ai un gagic, sa te simti bine, sa te bucuri de bani, de calatorii, de placeri, stai cu prietenul si ii dai la naiba pe aia! Ca ce poate fi nou decat ce am zis, cariera + partea afectiva, deci echilibru intre cele doua, si te rupi de aia, cati nu fac asa!

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Ma consider prea batrana ca sa pot "invata" chestiile alea tocmai acum. Ceea ce pot simti este regretul ca nu a functionat cosmosul cu nevoile mele. Nu as putea accepta pe nici 1 de varsta mea din cauza vietii sale in comparatie cu "s-au dus anii mei", si n-as accepta pe nimeni sub varsta mea. N-am nevoie de nimeni sa ma oblige sa accept. (sa nu incep iar ). Prefer sa am k in viata cum a facut si cosmosul, o sa astept moartea sa rezolve. Eu nu mai sunt, eu nu mai pot, a trecut vremea mea, timpul m-a schimbat. Cu vreo 15 ani in urma acela era visul meu, sa gasesc 1 fraier sa imi fac o viata diferita cu el. Cosmosu nu e fraierul meu. Iar eu nu accept sa fiu pentru nici un distrat care a facut-o bine cu altele si are alte interese in privinta mea. Sa se duca asa cum s-au dus si anii mei, oricine gandeste asa ceva de la mine. Cum m-am dus si eu de fiecare data. Nu-s in stare sa fac fata la asemenea subiecte, decat istericale nervii si prefer sa evit, n-am nevoie de nimeni sa ma oblige. Cum nici eu n-am putut sa oblig cosmosul sa-mi dea, sa o lase balta si cosmosu, eu am lasat-o balta la alegerile cosmosului. Sa calatoresc sa am o relatie e un vis mort, am plans vreo 16 ani, nu s-a putut. La varsta asta realizez ca eu nu stiu cum e senzatia placuta in viata. Tot mereu am fost in cursa ca nu am cu ce sa ma inteleg, ca vor de la mine ca-s sefii si n-am de ales. E prea tarziu sa aleg acum, nu mai ma simt la fel. Varsta aia importanta conteaza in viata, varsta care eu am pierdut-o facand amintirile astea socante. Ceea ce s-a intamplat si ce n-am de 15 ani, nu poate nimeni sa schimbe, astea-s daunele se vede pe fizicul meu si asta e. Cosmosu alege, si nu toata lumea are voie. (n-are rost sa mai repet de fiecare data. sa inteleaga cosmosu cum am inteles si eu refuzu, ca cosmosu e sefu contra sentimentelor si nevoilor mele)

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Am inteles, dar ce sa zic, nu s-a terminat viata totusi zic eu. Nu zic de relatie ca sincer nici eu nu mai vreau relatie la 42, 5 ani, e mai bine fara balamuc, obligatii, dar totusi sa te bucuri de ceva, dar depinde cat de batrana esti.
Eu ma consider f tanar si acum, si la varsta asta tot adolescent sunt la bibiloi, mie nu-mi imbatraneste si felul de a fi.
Ma bucur cand pot de orice, desi am si eu ceva depresie si de multe ori nu ma pot bucura, insa de multe ori ma pot bucura.

VIata stii ce inseamna? Sa vezi un film si sa te bucuri de el, sa iei ceva si sa te bucuri, fara leg cu ce au facut aia s-au n-au facut, asta a trecut probabil.
De ex Luni mi-a venit un Wattmetru comandat cu care sa masor cati wati are fiecare aparat, cat consuma, si ma bucuram asa "maaama, tare, masor ce vreau eu, ce mistooo, am evidenta exacta la tooot".
Aveam asa nerabdare sa vina, ma gandeam acolo mai ales ca mie imi place electricitatea, eram ca la 15 ani cand ma bucuram de un walkman.
Si eu am avut frustrari, dar nu tin doliu mereu acum, traim ziua de azi.
Stiu ca tu nu poti chiar daca stii ca asa trebuie, dar na, zic si eu, doar nu pot sa-ti zic sa stai asa mai departe.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Eu nu ma bucur cand stiu viata altcuiva, eu nu am inceput inca propria mea viata, mereu mi s-a urlat vietile altora.
Vedeam anii trecuti niste filme pe telefon si am intrat in depresia cati ani am si cum am ajuns la varsta asta, tot ce-mi placea si doream sa fac, ce oribilitati mi s-au intamplat in loc sa fie viata cum o voiam. Aveam chef sa fac multe cu vreo 7 ani in urma si nu stiam nimic din ce stiu acum. Daca aveam informatiile si posibilitatile astea cu vreo 10 ani in urma.Acum ma simt ca un aliment expirat si mi-e frica de cum intru in obligatii cu nepotriviti cu motivu ca-s "singura". Pentru ca mi s-a intamplat ca-s asa nesimtiti cand ma vede singura asta e libertatea lor asupra mea. Si exact asa face, se foloseste de chestia asta sa mi-o zica ca"ce te faci tu fara mine " " si ce altceva vrei tu?" ca si cum ar fi problema unui strain care se da la fiecare fata care o vede. Si acolo incepe depresia ca "am atras atentia astuia fiind singura". Si el poate misca sa vina duapa mine, poate sa aiba si altele si sa continuie "gluma" legata de mine. Si asa s-au dus ultimii mei 13 ani. A fost ca i cum mi-a rapit realitatea, ei fiind lumea reala. Deci nu stiu ce sa zic, nu am ce sa gandesc despre prostia asta, nu ma amuza deloc, rade de mine, imi plang de mila nici mie nu-mi vine sa cred cum mi-o face inca de atatia ani. Pretuiam foarte mult varsta mea si viata si oamenii si totul, si acum am ramas inferioara normalitatii, din cauza la nu stiu ce e prostia asta. (scuze iar ma enervez). Mereu am fost cea matura si educata, in jungla.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda, ce sa zic, daca nu poti sa traiesti prezentul nu stiu ce sa zic, tu tot timpul te gandesti la ce a fost. Pai aia din razboi prin cate au trecut mai rau ca tine si se bucurau de viata si la 80 ani, si tu?
Nu conteaza varsta, dar daca consider ca viata s-a terminat, aia este, ce sa zic.

Cu relatie ai patit asa ca ai dat numa de lepre, de aia. Insa ai dreptate, nu are sens sa te bagi in complicatii.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Ultimii 7 ani n-am iesit din curte imi faceau scandal la poarta, noapteau veneau fete sa urle sa spioneze in curte-casa. De la 18 nu mai stiu cum e sa ies din curte, cand am vazut in filmul ala pe unii stand afara noaptea am inceput sa plang de oftica. Am iesit de cateva ori si aceeasi faza veche, baiatu intra in mine, fetele vin dupa mine sa se uite vorbeasca despre mine, ma arata cu degetu rade de mine si alte din astea. Ma intimideaza comportamentu si vorbele lor, n-am avut ce sa fac si unde sa ma duc, si nu pot face o simpla plimbare pe strada din cauza asta. Nu stiu care le tot e problema. Mie mi-au trecut anii ca in inchisoare aici, o inchisoare care nu o merit eu. Si eu aveam aia 18 si voiam (.). As vrea si eu sa-i fi putut termina cu ceva, dar uite m-au terminat ei, si culmea ca inca ii mai apuca n-au terminat inca. Pe vremea aia eram foarte stresata de cum sa ma ascund sa scap de ei din treburile mele. N-ama juns nicaieri, mi-au pus stop cu "relatiile" lor peste mine si tot ei sunt cei care sa vorbeasca peste. Eu n-am ce sa zic, decat sa ma vait cam as fi vrut o viata fara ei, nu sa mi-o strice asa.
La varsta mea eu n-am trait relatia cu un baiat, ce mi s-a intamplat a fost un fel de viol de la fete. Fete care le apuca. Anii in care am adunat toate insultele injuraturile care le-am primit, sa ma trezesc din somn sa realizez ca ei sunt sefii asupra mea, ca n-am nimic adunat pentru mine insami.
Acum nu mai poate spiona ca "vecinu din fata" a pus tabla de 2m.
Culmea se joaca baiatu cu ele cica sa stea ele cu el ca sufera el dupa mine, cand mie cica "stai deoparte sunt insurat am treaba nu ma mai deranja venind aici". Pai nu trebuia sa-i spun eu lui asa ceva cu deranju? Dar el zice vorbele in locul meu. Acelasi circ care l-a mai facut si in 2 licee, trecusera 2 ani de cand am renuntat la liceu, si tot asa a facut multi ani urmatori. Iar eu blocata la partea cu nu-mi permit sa merg unde vreau ca n-am "drepturile". Off s-a dus a lui la scoala pentru mine in locul meu, ca aia era a lui. Si eu aia "singura" care "o pateste" ca ei sunt "lumea". Asta e problema, si doar trec anii, ca trebuie sa ma izolez si asta e pierderea mea.
Prezent e cum fac unii de ciuda mea peste mine cand eu nu pot avea.
Da aceia nu si-au pierdut tineretea in haosu altcuiva, aceia au stat linistiti s-au dus unde au vrut, nu s-au trezit la 30 sa vada cum le-a furat bianca viata. Si toata lumea zice ca dz face, deci dz i-a dat ei sa aiba in calea mea si eu trebuia s-o privesc pe ea. CA eu nu aveam ca n-a facut dz posibilitatile mele. Bun si, e viata lu bianca nu a mea, bianca este nu eu. Eu sunt eca care nu exista. Bianca exista nu eu. Mai vine pe aici sa ameninte "ca uite asta aici sta ce bataie ii dau cand vine" ce ar trebui sa inteleg eu? fata aia care se lua de mine pe la metrou o fi fost, despre asta o fi fost vorba? Asta e prezentul.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda, ce sa zic, asta e.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Sunt cuvintele lor, eu le-am intors dupa logica mea.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, asta este, asta ti-e drumu, pe asta mergi.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Te intreb pe tine, ce as putea sa inteleg sa fac eu in situatia in care baiatu avand alta se leaga de mine, si apoi si fata aia se ia de mine. Deci ce treaba am eu cu asta nu inteleg nici cu el nici cu ea, au o problema grava legata de existenta mea. Am facut-o pe deasteapta crezand ca inteleg eu problema lor dar face misto de mine, de ce oare? m-am izolat, am intrebat pe altii am cerut ajutor am fost eu cea certata, dar care e faza cu ei?

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu ce ai putea sa intelegi.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Spune minciuni despre mine si se fac peste mine, cand ma vede se ia de mine. Si acum realizez ca toata realitatea si lumea sunt dementii astia cum sa-i numesc.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ce treaba ai tu? Ignora-i. Ce te intereseaza ce zic niste prosti?

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Ii ignor eu dar uite ei sunt lumea reala pentru mine, ei care fac asa. Iar eu nu stiu cum trece viata fara ca eu sa ma misc. Ca nu se poate, nu eu, nu exista cand este vorba de mine, nu stiu ce, se cearta cu mine ma bate se ia de mine, se rad de mine. Orice fac intru in belea, si trebuie sa fug sa ignor si nu stiu nu pot sa ma misc sa gandesc sa fac nimic, ca vad numai **** astea de la lume. Face ce vrea din mine, nu e alegerea mea, ce aleg eu mananc bataie.
Pai prostii astia sunt sefii care manevreaza posibilitatile mele.
Mi-a ramas sa am enervez rau tot asteptand sa se duca. Tot ce voiam eu au ajuns ei in locu meu. Iar eu am aflat ca dragoste ca dzeu exista pentru ca este al lor si eu nu stiu ce dusman dzeiesc sunt eu pentru omenire si exist sa mananc bataie sa sufar, contra alegerilor si vointei mele. Exist sa fiu folositoare lumii la ce vrea lumea contra ce simt, ce-mi doresc eu. Deci sunt in starea ca daca vreunu se leaga de mine il bat eu rau. Serios ca eu 16 ani din viata am plans dupa baieti, am stat singura in camera mea plangand ca stiam (doar) un baiat si nu-l puteam avea. N-am stiut de ce se comportau asa ce tebuia sa fac eu sa merit civilizatie. Pare ca ei merita "viata" (nevoi umane ), ca e un lux care eu nu mi-l permit. Deci in copilaria mea eu nu stiam somn si hrana, indrazneam sa visez la luxu de a avea o viata ca orice persoana de varsta care o aveam. Ca sa vezi cum mi se pare mie cand vad copiii ce mananca ce se misca cum se comporta si etc ce bogatasi si liberi sunt ei. Pentru mine (uneori) e ca si cum de abia ma nasc la varsta asta, intr-o lume necunsocuta. Si soarele mi-a lipsit multi ani.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te mai misti, aia e, asta e viata ta, te adaptezi si gata, n-ai incotro.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Daca aveam posibilitatea sa "ies" din situatia in care ma pune, o faceam demult sigur. Dar asa mi se arata mie existenta lui dz suprem superior asupra omenirii si vietii mele. Si nu-mi ramane nimic altceva de facut.

| Ineys a răspuns:

Https://en.wikipedia.org/wiki/Telepathy

Daca te referi la asta, subliniez:
"There is no convincing evidence that telepathy exists, and the topic is generally considered by the scientific community to be pseudoscience."

Pe romaneste e cam vrajeala.

| anonim_4396 explică (pentru Ineys):

Sper ca tu stii ca wikipedia aia e facuta "la vrajeala".

| JicaContra a răspuns (pentru anonim_4396):

Come out of the closet
adica da sfoara in tara ca poti sa comunici telepatic si apoi dovedeste-o stiintific in fata oamenilor de stiinta

sa poti sa faci dupa aia "la vrajeala" wikipedia

ca asa, avem numai cuvantul tau, si la cati troll-i sunt pe internet, cuvantul tau valoreaza fix pix!

| anonim_4396 explică (pentru JicaContra):

De parca-mi pasa laughing de ei sigur NU. Dar uite faza, trebuie sa-mi dovedeasca ei mie ca n-au conspirat contra mea, niste vedete. Si eu vreau sa vad unde se ajunge treaba asta, m-am saturat sincer de glumetii astia.
Si ce-i cu wikipedia, e exact acolo pus, niste germani vorbesc despre "totul", sunt ca elevu bogat de la scoala care arata cu degetul pe fata aia incremenita in banca care nu vorbeste cu nimeni, Si toata lumea are impresia ca aia este cuvantul zis de el. Aia nu vorbeste pentru ca nu cunoaste, iar el spune ce cunoaste el si nu o cunoaste pe ea. Ala se distreaza, aia e in pamant de rusine ca zice ala asa ceva. E pierderea ei ca a avut el chef sa faca asa. Ea se retrage in rusine si el conduce mintile oamenilor cu vorba.

| JicaContra a răspuns (pentru anonim_4396):

Mama draga, doar cuvantul tau e aici ca "functioneaza", eu nu am vazut sau auzit nimic de genul asta si eram curios daca ai vreo dovada

insa, stai calm, si eu am vazut cu ochisorii mei mici si porcini, paranormal PE SORICU' MEU PROPRIU, dar nu vorbesc despre asta pentru ca nu pot sa dovedesc nimic, si, la fel ca tine, putin imi pasa de restulwinking

| anonim_4396 explică (pentru JicaContra):

Cine esti si ce-i cu soricul?
Va arde de glume care esti si de ce faceti asa?

| anonim_4396 explică (pentru JicaContra):

Hai ca vreau si eu sa fac reclamatie la politie al cui nume il dau?

| JicaContra a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma exprim mai colorat, dar nu e nici o gluma
am vrut sa spun ca am vazut paranormal manifestat pe mine insumi

telepatia este paranormal

| anonim_4396 explică (pentru JicaContra):

Unde ai invatat cuvintele alea?

| JicaContra a răspuns (pentru anonim_4396):

Wow, tu cati ani ai?

| anonim_4396 explică (pentru JicaContra):

Cred ca sunt cam izolata eu? Ia lumineaza-ma de unde ai sursa de cuvinte?

| JicaContra a răspuns (pentru anonim_4396):

Habar nu am... cultura generala!
insa, sunt curios, ce cuvinte ti se pare incredibil ca folosesc?

| anonim_4396 explică (pentru JicaContra):

Eu nu am luat la misto, dar aveti chef de glume foarte proaste, oricui ti-a dat profilul ala spune-i sa-si dea palmele pana se trezeste din mistoul care-l face.

| JicaContra a răspuns (pentru anonim_4396):

Hmm, why so serious?!?

| anonim_4396 explică (pentru JicaContra):

Ca asta e alegerea, esti ce vrei sa primesti de la cosmos. Cand cosmosu nu vrea sa-ti mearga, esti obligat sa fi tu pentru cosmos cersind karma. Nu era asa felu in care actioneaza fiecare individ parca?

| Ineys a răspuns (pentru anonim_4396):

Wikipedia e facuta la vrajeala? laughing
Wikipedia are informatii verificate de sute de oameni nu doar de un singur om.

Telepatia exista doar in filme.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Numai cei din filmele cu X-Men pot face asta, poti si tu asta daca esti mutant.

| anonim_4396 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Interesant cum mentionati exagerarile alea ca sa negati existenta. Daca esti calm si sanatos se poate clarviziunea.

| StrongHeart a răspuns:

Eu spun ca functioneaza mai ales intre rude de sange, dar nu limitat doar la rude de sange.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu exista pentru cel care nu intelege, la mine care stiu ce este, functioneaza.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La nivelul cum e in filme eu consider ca nu exista telepatie,
dar anumite chestii subtile le poti simti, fie ce gandeste celalalt intr-o situatie aparte, fie prin ce experiente a trecut. cu totii suntem conectati, si suntem intr-un schimb permanent de chakra intre noi. totul este energie si aceasta circula mereu. eu de exemplu sunt empath si simt uneori chestii, sa zicem ca inteleg usor o persoana, chiar si fara multe discutii, si simt imediat cand minte cineva. desigur nu intotdeauna dar in general inteleg si simt experientele unei persoane cand sunt langa ea, fara sa imi explice prea multe. sunt ca un burete care absoarbe informatie, cunostinte, si ofera energie in schimb.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da ma da, asa functioneaza clarviziunea la cei calmi care sunt atenti. Un om cu multe pe cap nu poate sa se concentreze, are haos in cap si emotiile vin.
Pentru ca-ti pasa de ei, le dai multa importanta. Majoritatea oamenilor au alte lucruri importante de care sa le pese si nu observa orice trece pe langa ei, decat ceea ce este legat de scopurile lor. Si acolo apare si iluzia, visand la ceva intr-un necunoscut.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred. Poate între fraţii gemeni, tripleţi, dar între rudele de sânge puţin probabil.

| Dana2103 a răspuns:

Nu e dovedit

| ViruseZ a răspuns:

Telepatia e cam... Vrajeala. Nu iti bate capu cu ea.
Https://en.wikipedia.org/wiki/Telepathy
"There is no convincing evidence that telepathy exists, and the topic is generally considered by the scientific community to be pseudoscience.

| numA a răspuns:

Și nu numai