| Adrian a întrebat:

Televiziunea este un mijloc de comunicare foarte puternic. De ce o folosim pentru a comunica lucruri atat de neimportante?

22 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

Ai auzit de cerere si oferta? Eh, poate curiozitatea ta nu coincide cu a majoritatii, sau poate este o greseala la livrare, sau posibil ca televiziunea sa fi uitat sa faca refresh.

| NoChanceForUs a răspuns:

Paine si circ, Adriane.Asta se cauta, asta s-a cautat si asta se va mai cauta pana om ramane fara surse.De aceea. Daca ai aveala TV numa discovery,animal planet, history si ce o mai fi, nici 30% din telespectatorii de Tv nu s-ar mai uita.Cu ce dracu crezi ca si-a luat Diaconescu yachturi, elicoptere si aston martinuri?(sau ce avea el, nici nu stiu)

| NoChanceForUs a răspuns:

Manipulare? Indoctrinare? Ai dreptul de a alege, stii? Insa alegem sa fim mintiti ca ne plac minciunile care suna frumos si care ne gadila noo mandria.

| MeScorpion a răspuns:

Pentru audienta.
Pentru bani, pentru ca banii fac Pamantul sa se invarta.
Si pentru faptul ca multa lume alege OTV-ul in loc de Discovery.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Exista 187 posturi tv.E imposibil ca toate sa fie neimportante.La ce te uiti tu?

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

@Adrian acele 10 canale sunt mai mult decat suficiente! Restul nu ma intereseaza pentru ca pur si simplu nu ma uit!

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Televiziune exista pentru a face bani, nu sa te culturalizeze. Oamenii vor sa se distreze in fata televizorului, sa uite de ei, sa se relaxeze, nu sa fie pusi pe ganduri.

Tv-ul e folosit si pentru a manipula masele dupa interesul celor care controleaza media.

De aia nu ma uit de 6 ani la TV.

Răspuns utilizator avertizat
| MadnessCaffe a răspuns:

Ai trecut pe langa un amanunt.Televiziunea nu difuzeaza doar stiri.De asemenea emisiuni culturale,moda,barfe, filme, seriale si multe altele.Televiziunea este folosita pentru a te pune la curent cu cele mai noi lucruri din lume, chiar daca acele lucruri sunt neimportante, ele nu ar putea fi transmise fara un mijloc rapid de comunicare, rapid si la multi oameni in acelasi timp.

| Dreamer a răspuns:

Televiziunea este doar un mod de a ne distrage atentia de la lucrurile cu adevarat importante: proiectele Guvernului, furturi la nivel de stat, extinctii in masa, proiecte militare sau stiintifice etc.
Avantaje (ale lor bineinteles): se foloseste in masa si ne place... adica cine nu are televizor?!

| luana1 a răspuns:

Pentru ca asta se doreste.Iar auditoriul e foarte receptiv, dupa cum se poate observa.

| WR104 a răspuns:

Televizorul este o optiune, nu te obliga nimeni sa platesti cablu sau sa deschizi pur si simplu tv-ul.Trebuie umplut spatiul de emisie cu ceva. poate din cauza asta ai impresia ca se difuzeaza nimicuri.

| pwp a răspuns:

Nu sunt toate neimportante!
de exemplu, cutremurul din Japonia e mega-important
nu pot zice acelasi lucru despre divorul columbenilor...

| 4b a răspuns:

Totul se invarte in jurul banilor...desteptii difuzeaza, prostii inghit si punct!

| JesterRO a răspuns:

Noi le facem rating, si poate s-ar mai reduce din programe nefolositoare, si din nivelul prostiei din tara, daca lumea nu ar sta atat sa se UITE LA UN TUB!
Mai bine stau pe TPU...

| as0ter a răspuns:

1.Manipulare
2.Indoctrinare
3.Indobitocire
4. Distragerea atentiei de la lucrurile care conteaza cu adev
5 etc

| Nimic00 a răspuns:

Mi-am amintit de bunica(fan înrăit Diaconescu), mereu când vine în vizită ne spune: "Ia uitaţi ce a zis la televizor.blabla". Şi mă uit la ea şi mă gândesc. câtă importanţă acodră ea televizorului, cât de. cât de necesar îi e. poate fiindcă e singură. Adică, poate ce e neimportant pentru noi e important pentru altcineva, mie mi se pare trist ce se întâmplă cu ea, cred că o voi vizita mai des. În fond, ai ce învăţa de la un bătrân mai mult decât ce vezi la TV. Lucruri neimportante se comunică oamenilor care acceptă, care fac parte din masa ce va fi controlată mereu cu ajutorul TV-ului. Noi nu putem face decât să selectăm ce e bun.

| LexHasAMasterPlan a răspuns:

Pentru ca pe unii asta ii intereseaza dar nu pe toti.

| drifter_5260 a răspuns:

Televizorul e manipularea in masa. punct

| lizzy01 a răspuns:

Pentru ca marea majoritate la acele lucruri doreste sa se uite; de exemplu, nu poti cere unei batranele plictisite, unui somer calificat sau unei persoane cu cele 10 clase obligatorii sa asiste la o discutie mai filosofica, care ar cere un oarecare nivel al culturii. Si nici nu ar avea rating...lumea umbla numai dupa bani, si cu greu se va putea schimba asta, mai ales in Romania, unde...e asa cum e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adrian? ai vrut sa spui MINCIUNI foarte importante.asta comunica aceste tembeliziuni. minciuni manipulatoare de minti crude si de manipulat minti coapte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Reitingul inseamna o vizionare a programului respectiv de citi mai multi telespectatori si implicit inseamna bani.Nu noi stabilim importanta unei emisiuni ci se stabileste in functie de cit de comerciala este.Ce vina avem ca Lapusneanu a avut dreptate?