| sabin89 a întrebat:

Știe cineva...
1. În ce limbă vorbeau locuitorii (majoritatea) în spațiul carpato-danubiano-pontic pe vremea lui Mircea cel Bătrân?
2. În ce fel erau veri Vlad Țepeș și Ștefan cel Mare? Tații frați, mamele surori sau cum?

13 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pune mîna pe istorie si fă cercetari sau vrei ca altcineva sa caute pentru tine.

| RAY a răspuns:

1,limba romana, daca, cine stie
2, banuiesc ca acestia se casatoreau intre ei ca regi englezi

| zurick a răspuns:

Se vorbea romana,dar nu era folosit alfabetul de acum,ci cel chirilic datorita influentei slave. Influenta slava este reprezentata de aparitia la sud de Dunare a primului stat slavo-bulgar. Folosirea slavonei ca limba de cult religios,organizarea in cnezate si voievodate,reorganizarea bisericii sunt unele consecinte a influentei slave.
Bineinteles, au mai existat si alte influente :, maghiare, turce, iar mult dupa perioada lui Mircea cel Batran si grecesti in perioada domniilor fanariote.

| Darkmagic a răspuns:

Da, stiu eu.
Ai insa idee cat trebuie sa scriu la cele doua intrebari?
1. In actele oficiale gasesti intr-adevar formulari ca:
"In Hristos Dumnezeu, binecredinciosul si de Hristos iubitorul şi singur stapanitorul, Io Mircea mare voievod şi domn..."
INSA...
La 1300 e greu de discutat despre O LIMBA romana.
In spatiul amintit de tine, majoritatea populatiei vorbea slavona cu influente albaneze, grecesti, sarbe, etc.

2. Vlad Tepes, nepot de sora cu Bogdan II, ar fi si var primar cu Stefan cel Mare.

3. Pentru a evita intrebari aditionale legitime ca: "De unde?", "Cum?", "Cand?"...intrebari care m-ar obliga sa scriu doua ore, fara garantia ca cititorii vor si intelege ceva, ai in fata "exemplul lingvistic TPU".
Ce crezi, un ipotetic istoric care s-ar apleca asupra limbii romane din 2017, va concluziona ca "limba romana" este cea dintr-un act oficial emis de Parlament, sau "limba romana" cu influente romgleze, "daca" scris cu K si "ubesk", etc, intalnita pe TPU? big grin
Regret, dar primul care a raspuns, are dreptate, e de scris enorm, doar pentru o singura intrebare.
Acum ca ai doua... happy

| sabin89 explică (pentru Darkmagic):

Tu știi și fizică, și istorie, și filosofie și...multe. Răspunsul care l-ai dat este util. Să spun drept, aș mai lungi puțin discuția, dar nu. Înțeleg că n-ai mult timp, să stai la taclale și nu mai pun alte întrebări. În general mi se par incitante problemele astea legate de limbile popoarelor, când sau cum s-au format. Dece, de exemplu, se vorbea slavona atât de mult în spațiul mioritic. Este drept că slavii au fost și ei prezenți pe teritoriul nostru, Moldova a mai fost și sub "papucul" polonez, dar parcă asta nu justifică îndeajuns statornicirea limbii lor la noi. Turcii au avut mai mare influență și totuși nu am vorbit niciodata turca. Austriecii au stăpânit și ei mult timp (Ardeal) și nu vorbim germana. Au mai fost tătarii, goții, avarii și multe alte triburi peste noi. Iară mi se pare ciudat cum s-a impus aramaica în Iudeea la cumpăna dintre ere, evreii fiind foarte conservatori în toate privințele. În fine, ce am zis acum nu sunt ]ntrebări, sunt doar probleme pentru mine, să mai cercetez, dacă oi avea vreodată ocazia să găsesc ceva documentație. Dacă nu, vorba ăluia, învățăm toată viața și tot proști murim. happy O seară bună!

| Darkmagic a răspuns (pentru sabin89):

Vezi acum de ce nu am posibilitatea sa iti dau un raspuns complet si complex? happy
Pentru ca astfel de intrebari se discuta la seminarii, pentru ca se scriu carti cu subiectul "De ce se vorbea cutare limba in cutare epoca..."
Slavona se vorbea pentru ca: Biserica, pentru ca era superioara daco-românii, pentru ca Clement, pentru ca scoala Orhida, etc.
Fiecare motiv are consistenta unei lucrari, nu ai fizic posibilitatea sa il pui pe TPU.
Multumesc pentru aprecieri. happy

| sabin89 explică (pentru Darkmagic):

Cristi ăsta din București uită uneori să-și ia pastilele. Să fim îngăduitori cu el.

| Darkmagic a răspuns (pentru sabin89):

Stai linistit, nu am nimic cu el.
S-a certat cu mine acum circa 4 ani pe o problema de gramatica si uneori cand ma mai prinde pe aici, ...imi da "eronat" si "nefolositor", indiferent de consistenta si corectitudinea raspunsului.
Problema lui. happy

| LexiEla a răspuns:

Pt 1. Româna, ce altceva? Limba pe care o vorbim acum e definita inca din secolul 8.
La 2 nu stiu.

| Bula a răspuns (pentru LexiEla):

Da, si Hristos a fost de origine roman...

| sabin89 explică (pentru Bula):

Ce vrei sa zici?

| sabin89 explică (pentru LexiEla):

Poți să dai mai multe explicații? De unde stii că limba română s-a format încă din sec. 8? Crezi că și în arcul carpatic (Transilvania) majoritatea vorbeau româna?

| LexiEla a răspuns (pentru sabin89):

Din istorie stiu. Se stie ca formarea limbii romane s-a finalizat in secolul 8