| anonim_4396 a întrebat:

Timiditatea este același lucru cu anxietatea socială generală?

5 răspunsuri:
| Invictusman a răspuns:

Tulburarea de anxietate socială (sau fobia socială) este o problemă de sănătate mentală cronică care presupune o anxietate și o teamă irațională față de situații și activități în care individul crede că este observat, evaluat și/sau judecat de către alte persoane și că se va face de râs sau va fi umilit.

Timiditatea poate fi considerată o formă mai blândă de teamă de situații sociale care este rezultatul atât a temperamentului unei persoane, cât și a mediului și a experienței expuse.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Timiditatea e trecatoare, anxietatea sociala generala o dezvolti si ramai cu ea. Daca reusesti sa scapi de ea, esti campion.Succes!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Poți scăpa, cu terapie în scurt timp, altfel trece în cam 20 de ani.

| rapandula a răspuns:

Nu