| anonim_4396 a întrebat:

Credeți că timiditatea va deveni o boală mintală în viitor, oficial? Timiditatea se poate confunda cu anxietatea socială generală?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| geoconda a răspuns:

Eu cred că este posibil probabil să devină timiditaeatea boală mintală, pentru că, în ciuda tuturor extrovertiților, ei se vor închide și mai mult, spunând că e cale lungă să ajungă unde sunt ei, la acel nivel, iar atunci intervine gândul foarte des întâlnit la persoanele anxioase, că timiditatea este sursa provenirii acesteia și chiar așa poate să fie, în cele mai multe cazuri.
Nu este confundată, este cam un egal între cele două, zic eu. Dar să fi timid, nu înseamnă că ești în anxietate, în unele cazuri, deși o persoană anxioasă nu poate ține în ea ceea ce o împrejoară, și cu ceea ce se luptă, ci va împărtăși ca să-i ajute să scape.
Fundă?happy

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu. Când te ții de fusta mamei, că ți-e frică de fete, să nu te mănânce, nu e boală, ci lipsă de înțărcare.
2. Nu.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Timiditatea in sine nu. Poate anxietatea, care este diferita oarecum.

| Frank51 a răspuns:

Timiditatea este cea mai ușoară formă de frică/neîncredere de sine, care se poate depăși. Fiecare se naște cu o formă diferită, la alții este mai accentuată, și de regulă dispare după adolescență.

Răspuns utilizator avertizat
| Invictusman a răspuns:

Timiditatea excesiva da!

| Mirel4412 a răspuns:

Acum majoritatea copiilor nu sunt deloc timizi, nu stiu cum ai dedus tu ca timiditatea va fi o boala.

| anonim_4396 explică (pentru Mirel4412):

Din cauza timidității unii își pot înneca sentimentul de neîmplinire în băutură.

| Flavianadx a răspuns:

De ce intrebi, esti timid? Sa stii ca eu te consider sanatos (pana la dovada contrarie) happy

| Pnin a răspuns:

Nu. Nu au treabă.