| StopShowingOff a întrebat:

Timpul chiar exista, sau este doar o iluzie?

12 răspunsuri:
| Dreamer a răspuns:

Exista vorba asta populara cum ca,, Timpul este o iluzie''. Si nu mi se pare gresita deloc - timpul - ca notiune, de sine statator nu exista. Timpul exista DOAR pentru ca exista spatiul si nu poate exista in lipsa acestuia.

EX:

1) Imagineaza-ti spatiul dintre doua stele, spatiul pare gol, nimic nu se misca acolo nu?! Timpul parca sta in loc nu?! - pai nu, spatiul ala care pare gol este format din atomi, inauntrul acelor atomi sunt particule care interactioneaza, deci se misca.
Acum imagineaza-ti ca timpul nu exista. In acest caz acele particule nu mai interactioneaza pentru ca nu mai au timp sa o faca (logic nu?!) si astfel nici atomul nu mai poate exista, respectiv spatiul pe care acestia il formeaza.

2) Daca timpul nu ar exista, spatiul ar mai avea timp cand sa apara?!

Tocmai din acest motiv exista continuum-ul spatiu-timp! Bafta!

| sabin89 a răspuns:

Nu cred ca se poate vorbi de iluzionism in cazul timpului. El chiar exista. Si e perioada dintre o situatie care este in prezent, sa zicem, si una care a fost mai inainte. Perioada asta dintre "acum" si "inainte" arata ca s-a scurs ceva timp. Pamantul face o rotatie in jurul soarelui. Nu o face instantaneu, iar durata acestei rotatii noi am numit-o "an". Durata unei rotatii in jurul axei am numit-o "zi" s.a.m.d. Odata ce am stabilit aceste marimi, am inceput sa consemnam si sa tinem o evidenta a evenimentelor care au loc. In felul asta putem si noi sa studiem istoria la scoala. Cred ca te-am lamurit busteanlaughing

| Miauti a răspuns:

Daca e o iluzie pentru noi, iseamna ca si pentru plante e tot o iluzie?

| Λndrei a răspuns:

Daca nu reusim sa-l intelegem..atunci da, este o iluzie(regula generala).

| RAY a răspuns:

Categoric nu,timpul e o iluzie a minti noastre daca e ce e,ce la cauzat,ce este materie, energie, cum se manifesta el direct?
avem un ceas biologic care ne da senzatia ca timpul trece, nu trece nici un timp acuma e noapte pentru ca soarele in state, daca ar fi lumina 600 de luni ai mai sti ca trece posibil pentru ca ai imbatrani in timp si da tiar fi somn

| OnuOnulică a răspuns:

Da, este un fel de iluzie.

| sublime89 a răspuns:

Exista, pentru ca se observa efectele trecerii lui.

| RAY a răspuns (pentru sublime89):

Efectele lui ar fi invalide in lipsa unei actiuni a materiei

| sublime89 a răspuns (pentru RAY):

Fara actiuni ale materiei, sau mai bine zis fara spatiu, timpul nici nu ar exista.

| OOOLEOOO a răspuns:

O posibila iluzie ce lasa urme adanci.

Daca iluzia timpului ne afecteaza asa mult, atunci o iluzie a unei lumi ce traieste in iubire neconditionata ce efecte ar avea?

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Einstein asa credea...

| wrath007 a răspuns:

Timpul exista (arca timpului) si noi ne putem da seama ca am putea opri timpul dar nu vrem sa o facem.