| anonim_4396 a întrebat:

Timpul este o iluzie?

17 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

O iluzie benefica. Numara pana la 10. Spune-mi daca tu tii notiunea timpului sau el tine notiunea ta. Notiunea ta? Mda...

| harciog a răspuns:

Te mai mira asta cind pina si ultimul pas al realitatii umane este tot iluzie?

| Dmesss a răspuns:

Timpul este o aluzie!

| Shammal a răspuns:

Timpul (timpul liniar) nu este o iluzie, este un concept al realitatii noastre pentru a ne ajuta sa intelegem anumite lucruri si este legat de spatiu; exista tendinta sa spunem ca e iluzie pentru ca devenim constienti de natura lui si incepem sa trecem "dincolo de timp-spatiu" iar din aceasta pozitie (din afara timpului - punct in care timpul nu te afecteaza) poti spune ca e o iluzie avand control total asupra lui

| sabin89 a răspuns:

Intr-un univers care s-ar roti in gol, asemenea unui gigant "pinweel", galaxiile ar trage dupa ele spatiul si timpul in spirale. Miscandu-se pe un cerc suficient de mare si la o viteza apropiata de viteza luminii, un observator ar putea ajunge din urma propriul lui timp, ajungand la punctul de plecare chiar mai devreme decat momentul plecarii. In acest caz timpul ar fi intr-adevar o iluzie. Nu este cazul insa cu universul nostru. Din fericire. Dar, daca timpul ar putea fi o iluzie in vreun univers, atunci timpul in forma in care il avem noi trebuie sa fie sau un accident, sau un dar. Ce-o fi?

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

Totul e in schimbare nimic nu se pierde, datorită timpului.

| GeosBIOS a răspuns:

Este

| Nuvăsufăr a răspuns:

Timpul efectiv nu există, e o invenţie umană.

| Zangetsu a răspuns:

Timpul este un ocean in timpul furtuni. Joaca Prince of Persia the Sands of Time si o sa-mi dai dreptate.

evenso
| evenso a răspuns:

Timpul este o realitate ( Timpul exista ca evenimentele sa nu se intampla in aceeasi moment A.E. )

| costin46 a răspuns:

Timpul la facut omul ca sa stie cand sa se intoarca acasa si cat trebuie sa faca ce are nevoie, deci este doar o iluzie, o iluzie de care nu prea am avea nevoie

| MarijuanaCannabis a răspuns:

Timpul este o iluzie pentru un muritor. vorbesc serioswinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Timpul nu exista a fost creat de om ca sa-l ajute si sa-mi arate mie cat indur la ore

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In cazul femeilor, da!

| warriorboy4 a răspuns:

Citeste pe wikipedia despre timp...

http://ro.wikipedia.org/wiki/Timp

Răspuns utilizator avertizat
| george001 a răspuns:

Timpul este un concept care descrie secventa evenimentelor. Sa spui ca timpul e o iluzie echivaleaza cu a spune ca distanta e o iluzie. Distanta fiind un concept mai usor palpabil, sper sa devina evident de ce este absurda ideea de timp ca si iluzie. Cat despre cei care spun cum ca ar fi de fapt o iluzie, e usor de inteles de ce pentru un ignorant care nu stie pe ce lume traieste timpul reprezinta un concept greu de inteleswinking