| Steregoi a întrebat:

Tinand cont ca Pamantul ar fi trebuit sa se opreasca din miscarea lui in jurul Soarelui si sa fie atras spre Soare in decursul a miliarde de ani, ce pune in miscare Pamantul in jurul Soarelui?

22 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Gravitatia.

| Steregoi explică (pentru Inferno):

Nu e valabil raspunsul pentru ca daca ar fi gravitatia Pamantul ar trebui sa se roteasca cu viteza constanta in jurul Soarelui. In plus viteza unghiulara de rotatie a Soarelui in jurul propriei axe nu este aceeasi cu viteza de rotatie a Pamantului in jurul Soarelui. In plus viteza de rotatie a Soarelui la polii sai difera de viteza de rotatie a Soarelui la ecuatorul sau.

| Inferno a răspuns (pentru Steregoi):

"Pamantul ar trebui sa se roteasca cu viteza constanta in jurul Soarelui."
Fals. Vezi legea a doua al ui Kepler.
Distanta de la Pamant la Soare variaza (oribta eliptica), rezulta ca si forta gravitatinala ce atrage Pamantul e variabila (variaza invers proportional cu patratul distantei), iar cum forta ce atrage Pamantul variaza rezulta ca si viteza de rotatie variaza.

Nu imi mai bat capul si cu restul tampeniilor. Get a life and a brain!

| Steregoi explică (pentru Inferno):

Si cum se face ca orbita Pamantului e eliptica? Ce determina ca orbita Pamantului sa fie eliptica cu Soarele mai aproape de unul dintre focarele elipsei? Si n-ai raspuns la intrebare pentru ca nu gravitatia cauzeaza rotatia Pamantului pe orbita eliptica. Forta gravitationala e orientata in directia razelor. Viteza unghiulara e orientata tangential. Ai scris tampenii de prostit copiii. Tu crezi ca cu o formula amarata ai explicat mare lucru? Meriti un ignore. Altul la rand. Astept raspunsuri inteligente si nu evazive si aruncate la intamplare.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Inferno):

Nici eu cu Kepler al tau, demult depasit!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Inferno):

Cred, in nemernicia mea, ca mai sunt doar doi pasi ca sa -l prindem din urma pe Dumnezeu!
Doua motoare: un motor care sa simuleze gravitatia,, apoi, un motor care sa simuleze, sa dea viata!
Depinde cine descopera primii asta, sau o tin sub pres, ca mai apoi pot garanta ca LUMEA va dispare, aparand alta!

| Uxellodunon a răspuns (pentru Steregoi):

Http://www.nowykurier.com/toys/gravity/gravity.html foloseste simulatorul asta ca sa te lamuresti

Gravitatia nu zice ca un lucru orbiteaza doar sub forma unui cerc perfect. Ca sa se intample asta viteza pamantului si directia trebuie sa aiba niste valori foarte precise. Atata timp cat ele sunt imperfecte, dar suficiente cat sa nu trimita pamantul in soare sau in spatiu, el va ramane intr-o orbita eliptica.

In simulator poti sa adaugi corpuri cu mase diferite, si poti sa activezi urmarirea traseelor parcurse ca sa vizualizezi mai bine. Ca sa muti campul vizual folosesti ctrl si tragi cu mouseul.

| Steregoi explică (pentru Inferno):

Asa este, viteza de rotatie a Pamantului in jurul Soarelui variaza si asta arata priceperea lui Dumnezeu.

| mihai69 a răspuns:

Inerția.

| Steregoi explică (pentru mihai69):

Asta nu e un raspuns satisfacator. Tu vrei sa spui ca dupa Big Bang miscarea de expansiune datorita gravitatiei s-a transformat in miscare de rotatie. Nu e de ajuns. Vrei sa spui probabil ca inainte cu 4 miliarde ani Pamantul se rotea pe o orbita mai indepartata de Soare. Nu e satisfacator raspunsul pentru ca viteza Pamantului in jurul Soarelui nu e constanta adica cu cat se apropie mai mult de Soare pe orbita eliptica, Pamantul isi mareste viteza. Nu e suficient un astfel de raspuns.

| oprescudorin11 a răspuns:

Teoria pe care o accept este ca Soarele se va transforma intr-o supernova, se va extinde, nici nu va putea pamantul sa aiba timp sa se opreasca si va fi inghitit de Soare.

| Inferno a răspuns (pentru oprescudorin11):

Soarele nu va exploda intr o supernova. Pe masura ce hidrogenul se consuma isi va mari dimensiunile ingitind Pamantul si probabil intreg sistemul Solar devenind o giganta rosie, dupa care treptat se va stinge ajungand o pitica alba si in cele din urma o pitica neagra. (masa de carbon)

| Inferno a răspuns (pentru oprescudorin11):

Crezi ca daca iti aduni IQ-ul cu asta de a pus întrebarea poti obtine un numar de trei cifre? Ma indoiesc.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Inferno):

OK.Cam asa am zis si eu, dar nu am gasit cuvinte mai potrivite decat o faci tu! De accord!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Inferno):

Nici nu am pretentia asta!
IQ -ul este o chestiune RELATIVA ca si mizeriile expirate ale lui Kepler, Newton, Einstein.
Pe mine ma intereseaza ADEVARUL, iar aici nu accept(in nemernicia mea ) nici neroziile TIPICARE -de prostit IQ -uri cu multe cifre', Bieti aspiratori de gandiri aberante si tipizate!)
big -Bangul...alta NEROZIE!
Am milioane de motive sa o resping ca teorie, chiar in ideea ca am IQ-ul cu o singura cifra!
In nerozia mea, in nemernicia mea, calculez cum ma pricep, tin seama si de greselile ianintasilor vostri INFIPTI ontr-un TABLOU care va fura mintile si IQ-urile cu 4 (patru cifere!), uitand, ma refer la tine, ca cifrele pot fi si '0'(zero)'.
Nu o lua in nume PERSONAL caci te respect!
Macar am cu cine vorbi!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Inferno):

Daca veti lua drept BUNE toate afirmatiile si evaluarile inaintasilor, este bine! Caci ii respectati! Dar nu ne vor ajuta SA MERGEM MAI DEPARTE! Gandirea libera! Desigur cenzurata si mai ales autocenzurata!
Tiparele ne tin pe loc de milenii, in ciuda lui SOCRATE, altii.
Ma aplec cu recunostinta si in fata lui Kepler, o referinta de unde poate continua gandirea, nimic mai mult!

| Steregoi explică (pentru oprescudorin11):

Se poate sa fie gravitatia dar nu e suficient. Si in plus ce cauzeaza gravitatia? Particula ipotetica gravitonul ce nu are masa? Cum a aparut? Samd. Soarele atrage Pamantul si se roteste si forta centrifuga tinde sa-l indeparteze. Soarele se roteste mai repede sau mai incet ( in jurul axei sale ) decat Pamantul in jurul sau. Efectele se vad insa ajungem la intrebarea: ce cauzeaza rotatia uniforma in jurul propriilor axe in cazul Soarelui, Pamantului si a celorlalte planete? Toate explicatiile astea sunt in felul urmator: efectul E1 e cauzat de cauza C1 cauzata de C2... samd pana la Cinfinita si asa ajungem la Dumnezeu ca si cauza primara.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Inferno):

De acord, ai gasit formularea cea mai buna!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Steregoi):

Ai remarcat BINE! Stiinta ne vara spre DERIZORIU!
Prin simplul fapt ca UITAM alte le. Voila!

| Steregoi explică (pentru Inferno):

Da, asa va ajunge Soarele daca nu ar interveni Dumnezeu.

| Shadowave a răspuns:

Ba voi ce educatie aveti? Ce scoli, facultati, cursuri etc ati facut? Ati deschis vreodata o carte de fizica? Daca da, ati parcurs-o in intregime? Daca da, ati deschis vreodata o a doua carte de fizica? Si tot asa.

Sau vorbiti din ceea ce cititi pe wikipedia? Sincer eu nu inteleg sensul de a pune astfel de intrebari si de a crea astfel de discutii pe TPU, intr-un context atat de amatoricesc. Vorbiti cu niste specialisti daca aveti o dorinta atat de mare de a afla ADEVARUL. Daca, intr-adevar sunteti specialisti in mecanica (celesta) atunci greseala mea si retrag cuvintele. Altfel, mie mi se pare ca sunteti stiintific analfabeti si vorbiti vorbe. Auzi, Kepler, Newton si Einstein mizerii expirate. Legile lui Kepler sunt bazate pur pe observatii astronomice, ok omul nu a venit cu o teorie sau vreo idee geniala, dar legile descoperite de el sunt valabile si vor fi intodeauna, iar el a ramas in istorie. Ulterior au fost derivate din teorie, faimoasa problema a doua corpuri in camp central, ecuatia Binet, traiectoria eliptica, viteza areolara constanta samd. Frumos capitol, il gasiti in cartile de mecanica clasica (recomand goldstein). De Newton ce sa mai zic, suficient de zis ca a inventat calculul diferential, pe langa multe altele. A fost colosal Newton. Einstein, parinte fondator al mecanicii cuantice, laureat nobel pentru explicarea efectului fotoelectric si alte contributii (printre care si relativitatea). A fost profesor la Princeton...tu crezi ca oricine ajunge prof la astfel de universitati? Noi toti suntem niste nimicuri in comparatie cu oamenii astia. Este jenant sa consideri creatiile lor "mizerii expirate". Nimeni de aici nu este capabil intelectual sa inteleaga opera lui Einstein pentru ca ai nevoie de cursuri de fizica teoretica avansata.

Nu-mi sta in fire sa scriu texte asa lungi dar m-au scandalizat putin comentariile de pe aici. MORALA: Sa nu discutam despre ce nu stim ca sa nu ne facem de ras cand nu stapanim subiectul. Nu spune ce teorii accepti tu pentru ca este irelevant din moment ce nu le intelegi. Raspunsul la intrebarea din titlu este consulta carti si oameni de specialitate, fizicieni teoreticieni. Dar cum am mai zis, oricum nu ai intelege asa ca mai bine lasa-i pe altii sa GANDEASCA.

| Steregoi explică (pentru Shadowave):

Carti goale care explica cauzele pana la maxim 5: efectul E1 cauzat de cauza C1 cauzata de C2... cauzata de C5 si cam pana aici. Si cu C6 cauzata de C7... Cinfinita cum ramane? Nu sunt explicatii suficiente ale lui Einstein, Newton, Kepler si altii. Nu ma multumesc cu ele.