| anonim_4396 a întrebat:

Tinand cont de structurile neregulate de roiuri si super-roiuri de galaxii din Universul material, se mai poate vorbi doar despre gravitatie? In pozele cu galaxii, in centrele lor NU se vad gauri negre care consuma materie ci stele supermasive. Mercur nu a fost "inghitit" de Soare. Deci?

8 răspunsuri:
| drutzix a răspuns:

Nu o sa vezi vreodata o gaura neagra, ele sunt detectate prin efectul pe care il au asupra stelelor din vecinatate.
Cel mai posibil e sa vezi un quasar.
Da, se poate vorbi de gravitatie. Si super-roiurile se comporta exact cum trebuie.

| anonim_4396 explică (pentru drutzix):

"Nu o sa vezi vreodata o gaura neagra, ele sunt detectate prin efectul pe care il au asupra stelelor din vecinatate.
Cel mai posibil e sa vezi un quasar.
Da, se poate vorbi de gravitatie. Si super-roiurile se comporta exact cum trebuie." happy

https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Quasar

"Astronomii din echipa franco-canadiană care a descoperit acest quasar estimează că masa totală a găurii negre din centrul său atinge cam 500 de milioane de mase solare."

Deci in centrul unui quasar e o gaura neagra care se vede. happy In pozele cu centrele galaxiilor nu se vede nici o gaura neagra supermasiva care ar trebui sa se vada. Intrebarea este: "se mai poate vorbi doar despre gravitatie?" Energia neagra NU include doar gravitatie. Doar sau prin gravitatie nu se poate explica expansiunea accelerata a Universului material. happy

| drutzix a răspuns (pentru anonim_4396):

Omule gaura neagra nu se vede. Stiu ce e un quasar ca nu vorbesc ca sa ma aflu in treaba.
La quasar vezi resturile aruncate de gaura neagra nu gaura in sine.
Nu se vede pentru ca multi quasari s-au stins si au ramas doar gaurile negre.
Energia neagra a fost propusa pentru explicarea expansiunii accelerate a Universului, daca exista doar gravitatie universul ar fi trebuit sa incetineasca nu sa accelereze.

| anonim_4396 explică (pentru drutzix):

"Energia neagra a fost propusa pentru explicarea expansiunii accelerate a Universului, daca exista doar gravitatie universul ar fi trebuit sa incetineasca nu sa accelereze." - asa ma gandeam si eu. Multumesc mult pentru raspuns drutzix. Intr-adevar in imaginea cu quasarul pata neagra din centru este rezultatul filtrarii coronagrafului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Caută dark matter și dark energy. Cât despre Mercur, ăla orbitează.

| 94Lucifer94 a răspuns:

Trebuia să te duci la NASA laughing

| anonim_4396 explică (pentru 94Lucifer94):

"Trebuia să te duci la NASA laughing" - m-as fi dus la NASA numai ca sa ma uit la frumusetile din Universul material. Oricum am poze puse pe internet. happy Omul e prea mic ca sa inteleaga prea multe despre Universul material. Tare mie ca nu e vorba numai despre gravitatie. Sistemele gravitationale cele mai mari precum galaxiile sunt oarecum regulate si au un centru de masa suficient de clar pozitionat si evidentiat, dar la o scara mai mare decat o galaxie nu mai se vede nici o structura regulata in cadrul careia sa se evidentieze clar pozitia centrului de masa in cadrul structurii. Roiurile si superroiurile de galaxii au forme foarte neregulate si prin urmare NU se mai poate vorbi doar despre gravitatie mai ales ca Universul material este in expansiune accelerata. Daca Universul material ar avea un centru de masa, nu ar fi avut loc expansiunea sau imprastierea accelerata a Universului material. Pentru expansiune accelerata ar fi nevoie de o forta mai mare decat cea inglobata in materia din Universul material. Energia intunecata se suprapune peste undele gravitationale. Alta explicatie nu vad la asemenea distante colosale si dinamici foarte variate. Energia intunecata sau Duhul Sfant ca a cincea forta fundamentala, poate da sens si o explicatie la toate cate se vad in Universul material. happy

https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Galaxie

"Roiurile de galaxii sunt adesea dominate de o galaxie eliptică gigantică, care, cu timpul, distruge galaxiile satelit din jurul ei și le încorporează. Superroiurile sunt colecții gigantice conținând zeci de mii de galaxii, găsite în roiuri, grupuri și câteodată individuale." - deci incepand de la superroiuri la structuri mai mari se pierde orice indiciu cu privire la un anumit centru de masa gravitationala dominanta sau oarecum cat de cat usor de evidentiat.

| 94Lucifer94 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt subiecte care mă depășesc, pentru că au în vedere un domeniu vast. Și chiar dacă se termină universul acesta, posibilitățile infinite, nu ar putea crea la anumite distanțe alte universuri poate mai mari și mai complexe?