| anonim_4396 a întrebat:

Știu că este o întrebare cam ciudată... Vreau să știu prin ce mijloace îți poți reprima sentimentele: să nu ai milă de nimeni, să nu-ți fie frică, să nu-ți fie rușine, să nu ai furie, să nu simți iubire, să fii de piatră mai pe scurt... Știu că nu se poate să nu ai deloc sentimente (negative sau pozitive) dar să se cunoască schimbarea. Dau fundăă!

26 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Sunt oameni care se nasc fara simpatie, fara abiliatea de a simti emotii.

Se numesc psihopati.

Ca sa nu mai ai mila, sa iti schimbi felul de a fi, trebuie sa aiba loc niste schimbari negative in mediul in care traiesti.
Ceva care sa te faca sa iti pierzi empatia...
Dar atunci prin definitie devii un sociopat.

| Veritas a răspuns (pentru Apache):

„Problema este că psihopații sau sociopații comit crime sau delicte... Eu nu vreau asta, vreau doar să devin foarte rece, nu să scap deloc de sentimente, vreau să le reprim, să le controlez complet... Probabil doar un psiholog m-ar înțelege și mi-ar putea da un răspuns.

| Apache a răspuns (pentru Veritas):

Stii...poti sa le reprimi la suprafata, dar in interior nu prea cred ca te poti schimba.

Adica poti fi stana de piatra pentru unii iar in interior sa fi o persoana complet schimbata...

Si nu toti sociopatii ajung sa comita delicte.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru Veritas):

Daca tot tii asa mult la asta, cauta despre ancorele emotionale. Succes!

| anonim_4396 explică (pentru Veritas):

"psihopații comit crime sau delicte "... da si nu. Documenteaza-te mai mult pe acest subiect inainte sa vorbesti.

"Mă pot deosebi față de animale prin rațiune "...rolling on the floor. Facepalm. Esti constient de faptul ca si tu esti un animal nu?

| Veritas a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt conștient de asta... Cel căruia i-am răspuns nu era conștient.

| Veritas a răspuns (pentru anonim_4396):

Știu și că nu toți psihopații comit crime, depinde de caz. Așa am scris prima dată în răspuns, am văzut că e greșit dar n-am mai corectat... greșeala mea

| RAY a răspuns:

Asa ceva nu se poate suntem oamenii nu fiare avem sentimente, mai ales frica ea predomina mintea umana

| Veritas a răspuns (pentru RAY):

Mă pot deosebi față de animale prin rațiune.

| RAY a răspuns (pentru Veritas):

Regiunea unde e emotile nu exista ratiune de aia iubim fara ratiune

| mgtow a răspuns (pentru RAY):

Ai un mesaj privat

| Lizzu a răspuns:

Vreti toti sa deveniti roboti? sincer nu va inteleg...
Oricat ai vrea sa nu-ti mai pese,n-o sa se intample pentru ca asa esti construit,intelegi?
Sunt oameni care de la natura sunt reci si lipsiti de mila.
Iar altii care,tot de la natura,sunt construiti sa fie mai sensibili si sa rezoneze mai bine cu ce e in jur.

Daca ai sentimente inseamna ca le ai cu un motiv anume. Poate sa le folosesti in bine, sa faci bine sau sa ti le infrangi (frica,teama,teroare, rusine). Sa ti le infrangi inseamna sa devii mai stapan pe tine si mai puternic ca persoana. Dar nu sa ti le infrangi si pe cele pozitive.

O sa devenim in scurt timp o lume artificiala de clone...
-Sper ca-ti dai seama ca pentru a se cunoaste o schimbare in felul in care iti doresti tu trebuie sa treci mental, psihic, prin evenimente de viata traumatizante, dureroase poate.
Asta ia timp. Nu te poti "antrena" sa nu mai simti nimic de pe o zi pe alta.

In loc sa fii om si sa experimentezi existenta fizica in care traiesti ca si om, iti focusezi energia pe treaba asta...

Ti-e frica sa fii om?

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru Lizzu):

De ce? E la moda, toti stresatii se vor fara sentimente si chestii de genul. Patetic...

| Lizzu a răspuns (pentru ViseleSmulgGratii):

Trist mai degraba. nu patetic.

| ErrorFound a răspuns:

Pe scurt:
-Priveste societatea.
-Observa mizeria, minciuna, prostia si lascivitatea.
-Observa si faptul ca nu poti face societatea mai buna.
-Ia-ti o Vodka si fi mandru ca ai vazut prin aceste lucruri.
Acum...de ce ti-ar pasa?
Acum... Iubire pentru ce? Catre cine? Catre prosti, inculti, mincinosi, hoti si retarzi?
Acum...Pentru cine sa ai mila? Pentru cei care ti-ar da in cap cu prima ocazie pentru foloase materiale?
Acum...de ce te-ai enerva fara sens cand stii ca nu poti schimba nimic?
Acum...rusine pentru ce? Ai observat toate c*c*turile alea, fi mandru ca nu esti ca ei!

Iubirea fata de alte persoane...
Iubeste-ti familia. E singura care merita.
O sa ajungi sa ai o viata de ***** daca te insori. O sa stai cu o persoana pentru tot restul vietii, o sa se urateasca, o sa aiba probleme mintale si la batranete n-o sa te poata ajuta.

-Bun venit in club.Ia-ti o Vodka si stai jos.

| SteinZer0 a răspuns (pentru ErrorFound):

Raspunsul tau este tot ce trebuie.

| Veritas a răspuns (pentru ErrorFound):

Ai o gândire prea pesimistă... eu vreau să nu mai simt nimic (iubire, ură, fericire, tristețe, furie, invidie, mândrie etc.) deoarece nu văd rostul acestor lucruri, vreau să gândesc lucrurile la rece, vreau să iau decizii doar pe baza rațiunii. Cred că sentimentele mă încurcă în drumul meu, cred că pot merge pe drumul ascensiunii dacă le ascund, asta e viziunea mea...

| ErrorFound a răspuns (pentru Veritas):

Nu ar trebui sa fi pesimist dupa ce ti-am spus...
Poate doar am parut pesimist.
Ar trebui sa fi mandru de tine ca poti sa te indepartezi de aceste lucruri odata ce le cunosti.
Acum depinde de fiecare cum vrea sa priveasca lucrurile. Eu mi-am pastrat vointa si nu m-am multumit cu ce eram in acel moment. Aspir spre perfectiune chiar daca stiu ca societatea e de c*c*t.
Si nu ma las cand imi propun ceva.
Tu fa ce vrei.

| Veritas a răspuns (pentru ErrorFound):

Gândim la fel...

| MaliciousDeath a răspuns:

Sa iti reprimi sentimentele inseamna sa te rezumi doar la trairi interioare,fara sa te exteriorizezi,iar pentru asta ai nevoie de autocontrol(la inceput) iar mai tarziu va deveni parte din tine, si crede-ma, nu vrei asta.
Eu zic sa vezi diferenta intre ceea ce inseamna "a reprima" si ceea ce vrei tu de fapt.Iar pentru ceea ce vrei tu, mai citeste o data prima parte din raspunsul lui ErrorFound, e un prim pas.

| Theo94 a răspuns:

Ancora – Sau cum folosesti NLP-ul pentru a scapa de vechile obiceiuri.
Programarea Neuro- Lingvistica te ajuta sa rescrii vechile programe inregistrate de creierul tau, atunci cand tu stabilesti ca nu-ti sunt de folos.
Ancorele (vizuale, auditive, kinestezice) sunt mecanisme de declansare a unei reactii sau a unei stari. De fiecare data cand actionam fara sa gandim suntem sub influenta unei ancore.
http://autoeducare.ro/ancora-in-nlp

| SteinZer0 a răspuns:

Cei care sunt asa se numesc sociopati si este ceva natural.

| Zerathull a răspuns:

Be a cyborg.

| CleopatraElena a răspuns:

Trebuie sa te infurii pe orice se intampla! Sa tipi, si sa te enerveze aproape orice! Daca vrei sa ai elemente numai pozitive, sau asa ceva, trebuie sa fii calma, si cand te enrveaza ceva trebuie sa fi una cu tine...una tu!

| Igoraș007 a răspuns:

Cel mai este sa fii tu insuti iar daca asa nu merge incearca sa te schimbi un pic in sensul bun. Aratai ca ni-ti este indeferent. Incearca sa cuceresti prin frumusete, dragoste si seducere. arata-i ca tu esti persoana pe care o merita. Fa persoana sa creada ca nu e demna de a fi cu tine si atunci va intelege ca tu esti totul pentru acea persoana.